Ile trzeba mieć punktów w BIK, aby uzyskać kredyt?

  • 17 Lis 2020
  • 3 min. czytania
  • Komentarze(0)
Scoring BIK to jeden z kluczowych parametrów, który wpływa na Twoją szansę na kredyt hipoteczny, gotówkowy czy pożyczkę pozabankową. W końcu każdy bank i większość firm pożyczkowych weryfikuje Twoją historię kredytową zanim przyzna Ci finansowanie. Sprawdź, czym jest scoring BIK i ile trzeba mieć punktów, aby uzyskać kredyt.
Ile trzeba mieć punktów w BIK, aby uzyskać kredyt?

Historia kredytowa to zapis tego, jak w przeszłości spłacałeś swoje zobowiązania, czy wszystkie raty były przelewane w terminie czy może zdarzały Ci się zaległości. Im więcej terminowo spłaconych kredytów czy pożyczek, tym zyskujesz szansę np. na większy kredyt hipoteczny. Warunki również mogą być korzystniejsze.

Jeśli wcześniej nie miałeś żadnego kredytu, karty kredytowej, limitu w koncie czy nawet sprzętu na raty, to dla banku jesteś niczym biała kartka. Nie wiadomo czego można się po Tobie spodziewać. Dlatego budowanie historii kredytowej jest takie ważne, a scoring BIK dobrze ją obrazuje i jest ważną wskazówką dla bankowych analityków.

Scoring BIK – czym jest?

Scoring BIK, zwany też oceną punktową BIK to liczba punktów, którą ma w Biurze Informacji Kredytowej każda osoba, która kiedykolwiek korzystała z produktu kredytowego (np. z kredytu gotówkowego przez internet).

Można mieć od 1 do 100 punktów, a im więcej masz ich na swoim koncie, tym wyższa szansa na uzyskanie finansowania.

Jak jest tworzony scoring BIK? Biuro Informacji Kredytowej analizuje, jak spłacały kredyty osoby, które już je otrzymały. Im bliżej Ci do profilu wiarygodnego klienta, tym więcej punktów otrzymasz. W praktyce więc każda terminowo spłacona rata będzie wpływać pozytywnie na Twój scoring, a każda z którą się spóźnisz, będzie te punkty obniżać.

Pamiętaj, że liczba punktów zmienia się w zależności od tego, w jakim czasie banki raportują dane do BIK-u.

Jaka liczba punktów BIK gwarantuje szansę na kredyt?

Tak naprawdę żaden konkretny scoring BIK nie gwarantuje 100% szansy na uzyskanie kredytu, bo każda instytucja interpretuje dane po swojemu. Są jednak pewne przedziały, od których można się spodziewać, że uzyskasz decyzję pozytywną.

  • Od 80 do 100 punktów – masz wysoką szansę na kredyt, bo to oznacza, że zgodnie z bazą BIK spełniasz kryteria rzetelnego płatnika,
  • od 60 do 79 punktów – to również jest dobra historia kredytowa, ale kilka drobnych opóźnień może sprawić, że przekreślisz swoją szansę na kredyt,
  • od 1 do 59 punktów – jest to niski scoring BIK i uzyskanie kredytu w banku może się wiązać ze sporymi trudnościami.

Zwróć uwagę, że historia kredytowa to nie jedyny parametr, który składa się na zdolność kredytową. Oprócz tego bank zweryfikuje jeszcze Twoje dochody, staż pracy, miejsce zatrudnienia, wiek czy stan cywilny.

Dowiedz się: Jak sprawdzić, ile masz punktów w BIK?

Scoring BIK a kredyt gotówkowy

To, jak dany bank analizuje dane z Biura Informacji Kredytowej, zależy w dużej mierze od jego polityki kredytowej. Jeśli więc zastanawiasz się w kontekście kredytu gotówkowego, jaki bank patrzy na ocenę BIK najłaskawszym okiem?

Trudno powiedzieć, bo takie dane nie są powszechnie dostępne. Jedynym sposobem na sprawdzenie, czy przy danej ocenie BIK bank udzieli Ci kredytu, jest złożenie w nim wniosku. Wtedy na 100% dowiesz się, czy Twoja liczba punktów jest wystarczająca.

A co zrobić, gdy dany bank nie przyzna Ci kredytu gotówkowego? Gdzie najlepiej się wtedy udać? W takim przypadku możesz wybrać dowolny inny bank i w nim spróbować.

Nie zapomnij tylko o tym, aby zacząć wysyłanie zapytań o kredyt gotówkowy od banku, który ma najlepszą ofertę. A dopiero później pytać w kolejnych. Nasza porównywarka kredytów gotówkowych po wpisaniu interesującej Cię kwoty i okresu wyliczy szacunkowe raty w konkretnych bankach. Warto zacząć od banku z najtańszą ofertą, a potem sprawdzać w kolejnych, gdy w pierwszym otrzymasz decyzję negatywną.

Policz ratę swojego kredytu – Kredyt gotówkowy – porównywarka direct.money.pl!

Dodano:
17 Lis 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły