Ilu może być współkredytobiorców?

  • 03 Mar 2020
  • 2 min. czytania
  • Komentarze(0)
Przymierzasz się do zaciągnięcia kredytu hipotecznego, ale nie masz wystarczających zarobków? Rozwiązaniem Twoich problemów może okazać się zawarcie umowy kredytowej wraz z inną osobą. Mowa w tym przypadku o współkredytobiorcy. Sprawdź, kto może nim zostać i ilu dokładnie może być współkredytobiorców przy kredycie hipotecznym.
Ilu może być współkredytobiorców?

Kim jest współkredytobiorca?

Jak nazwa wskazuje, jest to osoba, z którą wspólnie zaciągasz kredyt. Co istotne, niezależnie od tego, czy będzie mieć ona udział w dysponowaniu pozyskanymi środkami, posiada identyczne prawa i obowiązki, co główny kredytobiorca. W praktyce oznacza to zatem, że także na niej będzie ciążyć konieczność regulowania rat kredytu. Większość osób decyduje się na wspólny kredyt hipoteczny w sytuacji, gdy posiada zbyt niską zdolność kredytową. Może się wówczas okazać, że jeśli wystąpi z wnioskiem o kredyt w pojedynkę, to zostanie on odrzucony. Wsparcie drugiej osoby przy ubieganiu się o kredyt może zagwarantować sukces, o ile jej sytuacja finansowa prezentuje się korzystnie. 

Zatroszcz się o dobrą historię kredytową w BIK! >>

Kto może zostać współkredytobiorcą?

Współkredytobiorcą kredytu hipotecznego może zostać wyłącznie osoba, która posiada stałe źródło dochodu. Bank dokładnie ją zweryfikuje, kładąc szczególny nacisk na miesięczne zarobki netto, rodzaj umowy pracowniczej, staż pracy, koszty utrzymania czy historię kredytową w BIK. W rzeczywistości procedura nie różni się niczym od tej, którą musi przejść główny kredytobiorca. Kiedy jednak podpisanie umowy kredytowej wraz z współkredytobiorcą ma sens? Na taki krok często decydują się małżeństwa. Ponadto, to rozwiązanie dla tych, którzy w pojedynkę nie posiadają zdolności kredytowej. Może się bowiem okazać, że osoba, która ma dochód w wysokości 2,5 tys. złotych nie otrzyma kredytu hipotecznego, jeśli jednak zdecyduje się wziąć kredyt wraz z drugą osobą, która zarabia podobnie, to bank udzieli im kredytu. 


Ilu może być współkredytobiorców?

Zapewne myślisz, że jeden kredyt mogą zaciągnąć dwie osoby. Jak się jednak okazuje, często liczba ta jest znacznie większa. W praktyce wiele zależy od banku, w której będziesz podpisywać umowę kredytową. Każdy bank przygotowuje ofertę indywidualnie. Poniżej możesz sprawdzić liczbę współkredytobiorców w różnych bankach:

  • 2 współkredytobiorców – City Handlowy;
  • 4 współkredytobiorców– mBank,  BOŚ Bank, Eurobank, Credit Agricole, Raiffeisen Polbank, Paribas Fortis, Bank Millenium;
  • 6 współkredytobiorców – Alior Bank, PKO BP;
  • brak ograniczeń - Bank ING, PKO S.A.

Współkredytobiorca kredytu hipotecznego może okazać się jedynym rozwiązaniem niskiej zdolności kredytowej. Jeśli chcesz ją obliczyć, warto skorzystać z kalkulatora kredytu hipotecznego, który podpowie Ci, czy masz szansę otrzymać kredyt. Niektóre banki umożliwiają podpisanie umowy kredytowej z więcej niż 2 osobami. Ponadto, osoby te nie muszą być z Tobą spokrewnione. W praktyce jednak większość kredytobiorców zaciąga kredytu z osobami z rodziny. 


 

Zobacz również inne poradniki

Podobne artykuły