Inicjowanie przelewów w Santander Open dostępne już wkrótce

  • 17 Wrz 2020
  • 2 min. czytania
  • Komentarze(0)
Otwarta bankowość w Santanderze działa już od czerwca. W jej ramach można podejrzeć stan kont w kilku innych bankach. Jeszcze we wrześniu lub na początku października pojawi się nowa usługa – inicjowanie przelewów z innych rachunków przez Santander Open.
Inicjowanie przelewów w Santander Open dostępne już wkrótce

Współpraca z bankami

Otwarta bankowość stała się możliwa wraz z wprowadzeniem w życie unijnej dyrektywy PSD2 i nowelizacji prawa bankowego w Polsce. Wykorzystuje ją m.in. Santander BP, który współpracuje z Alior Bankiem, BNP Paribas, PKO BP, Pekao oraz T-Mobile Usługami Bankowymi (w listopadzie Usługi Bankowe znikną z rynku, a klientów przejmie Alior Bank). Oznacza to, że klient mający konto w Santanderze oraz konto w PKO BP (lub innym wymienionym banku) może sprawdzić saldo tego ostatniego w ramach Santander Open – zarówno w serwisie transakcyjnym, jak i aplikacji mobilnej. Wkrótce pojawi się nowe usługa, czyli inicjowanie przelewów. Początkowo będzie dostępna dla PKO BP, Pekao i Alior Banku, ale lista się wydłuży. Udostępnianie danych na temat kont w innych bankach wymaga zgody klienta.

Jak zacząć korzystać z Santander Open?

Po pierwsze należy się zalogować do bankowości internetowej lub mobilnej w Santander BP, a następnie znaleźć opcję „Dodaj konta z innych banków”. Po przejściu dalej użytkownik zobaczy listę dostępnych banków, z której wybiera te, w których posiada rachunki. Akceptuje regulamin i wyraża niezbędne zgody, a później loguje się na inne konta osobiste i potwierdza operację. Zgoda powinna być udzielana co 90 dni. W każdej chwili można ją wycofać. Wszystkie konta, które zostały dodane do Santander Open będą widoczne w zakładce „Twoje produkty”. Usługa inicjacji przelewu z rachunków będzie widoczna na pulpicie. Po wyborze banku nastąpi przekierowanie do strony logowania. Klient akceptuje transakcję dotychczasowymi metodami autoryzacji (np. autoryzacją mobilną w aplikacji innego banku) i zostaje przeniesiony z powrotem do bankowości Santandera. Środki w ramach przelewu są wysyłane bezpośrednio z banku współpracującego do wybranego odbiorcy. Santander nie dysponuje nimi na żadnym etapie operacji.

Usługi otwartej bankowości mogą przydać się osobom, które posiadają rachunki w różnych bankach i chcą mieć do nich łatwiejszy dostęp w jednym miejscu. To także dobre rozwiązanie dla rodzin, bo ułatwia planowanie budżetu.

Wyższe opłaty w Santander BP dla klientów indywidualnych >>

Operacje w ramach otwartej bankowości

W ramach otwartej bankowości można nie tylko sprawdzać informacje o koncie (AIS – ang. Account Information Service) czy inicjować płatność w innym banku (PIS – ang. Payment Initiation Service). Jest też opcja potwierdzania dostępności odpowiedniej do wykonania transakcji kwoty na rachunku płatniczym (CAF – ang. Confirmation of the Availability of Funds), a także korzystania z zabezpieczenia w postaci silnego uwierzytelniania (SCA – ang. Strong customer authentication). Celem unijnej dyrektywy, która umożliwiła takie rozwiązania, jest stworzenie jednolitego rynku płatności w UE.

Konto Jakie Chcę z promocjami: przeczytaj więcej! >>

Dodano:
17 Wrz 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły