Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności ×
Advertisement

Inwestycje alternatywne

Fot.

 

Wszystko, co z upływem czasu zyskuje na wartości, możesz zaliczyć do formy inwestycji. Zazwyczaj tym mianem określane są dobra materialne. Na zysk z inwestycji alternatywnych możesz czekać nawet kilka lat, czasami jest to metoda pomnażania pieniędzy przeznaczona tylko dla pasjonatów danej dziedziny. Czy ten rodzaj pomnażania kapitału jest przeznaczony dla każdego? Czy warto zamienić tradycyjną formę inwestowania na dobra, które mogą wiązać się z większym ryzykiem?

Inwestycje alternatywne charakteryzują się mniejszą płynnością, niż te, z których możesz skorzystać w ramach standardowej oferty banków i firm zajmujących się inwestycjami. Jednak nie oznacza to, że nie cieszą się one dużym zainteresowaniem.

Warto przychylnie spojrzeć na rynek inwestycji alternatywnych, ponieważ czasami może okazać się, że pasja związana z komiksami, grami lub drogimi alkoholami może przynieść duży zysk. Dodatkowo taki rodzaj inwestowania może być znacznie bezpieczniejszy dla twoich pieniędzy.

Do inwestycji alternatywnych zalicza się:

  • dzieła sztuki,
  • kamienie szlachetne,
  • nieruchomości,
  • markowe alkohole,
  • metale szlachetne,
  • przedmioty kolekcjonerskie.

Alkohol

Inwestowanie w alkohol zyskuje wielu zwolenników. Należy pamiętać, że nie każdy trunek wysokoprocentowy będzie inwestycją. Do najbardziej popularnych trunków na rynku inwestycji alternatywnych należą:

Wino

Inwestowanie w wino dominuje w ostatnich latach, udziały na rynku inwestycji alternatywnych to aż 90 proc. Oczywiście mowa tutaj o winach dobrej jakości. Inwestując w wino, musisz pamiętać o tym, że to inwestycja na długi okres oraz przeznaczona dla osób, które mają wiedzę na ten temat. Wino inwestycyjne możesz kupić u producenta, jednak najpopularniejsze jest korzystanie z usług firm, które specjalizują się w obrocie winami.

Whisky

Złoty trunek, jakim jest whisky, nie pozostaje daleko w tyle za winem. Inwestorzy wybierający pomnażanie swoich pieniędzy w taki sposób, doskonale zdają sobie sprawę, że to szlachetny trunek, który w przyszłości może zapewnić duże zyski.


fot:fotolia

 

Cena trunków często zależy od mody, jakość alkoholu nie jest najważniejsza. Jednak inwestycje w wino oraz whisky zapowiadają się obiecująco. Pamiętaj, że tak jak w przypadku każdej inwestycji, należy podejmować świadome decyzje, aby się nie sparzyć i nie stracić dużej kwoty, którą zainwestujesz.

Markowy alkohol, to nie tylko butelkowana inwestycja, od jakiegoś czasu najstarsze i najdroższe trunki są zamykane w zegarkach, a nawet w piórach wiecznych.

Zegarki i gadżety

Jak mówi powiedzenie, szczęśliwi czasu nie liczą. Całkowicie się z tym zgadzam! Jednak zegarek nie jest już tylko narzędziem do odmierzania kolejnych godzin. Wyjątkowe zegarki to również doskonały sposób na inwestycję. Luksusowe czasomierze są coraz częściej wybierane przez inwestorów z całego świata. Rolex, Pattek Philippe, Breitling należą do najbardziej popularnych na rynku inwestycji. Potrzebujesz czegoś więcej niż znane marki?

W odpowiedzi na potrzeby inwestorów ceniących sobie piękno czasomierzy i koneserów wyjątkowych trunków, zostały stworzone zegarki, w których zamknięte zostały krople najstarszych alkoholi świata. Rum Watch łączy szwajcarską precyzję z przygodami z karaibskich mórz. Obecnie jest drugim zegarkiem na świecie, który jest wyposażony w kapsułę z alkoholem.

Dodatkowo producenci prześcigają się w tworzeniu wyjątkowego designu. A w co ty zainwestujesz? Rolex Batman czy może w najcieńszy zegarek na świecie?


fot: Materiały prasowe Wealth Solutions

 

Cognac Pen może zaciekawić inwestorów, którzy cenią sobie wyjątkowe dodatki, mogące w przyszłości przynieść zysk. Pióro jest dziełem słynnej włoskiej manufaktury Montegrappa, zawiera najstarszy koniak świata. Korpus i skuwka tego wyjątkowego gadżetu zostały wykonane z drewna dębowego. Warto wiedzieć, że zgodnie z obowiązującym we Francji prawem, żaden trunek nie może nosić nazwy „koniak”, jeśli nie dojrzewał przynajmniej przez dwa lata w dębowej beczce w okolicach Cognac. Limitowana edycja tej inwestycji liczy zaledwie 110 egzemplarzy.


fot: materiały prasowe Wealth Solutions

Kamienie szlachetne

Już Marilyn Monroe śpiewała o tym, że diamenty są najlepszym przyjacielem kobiety. Kamienie szlachetne są doceniane również przez inwestorów, są to aktywa, które w długim terminie pozwalają skutecznie zachować siłę nabywczą kapitału.

Nawet jeśli wzrost wartości nie będzie powalający, to możesz liczyć na jej stabilność. Dlatego ten rodzaj inwestycji jest uznawany bardziej jako zabezpieczenie finansów, niż możliwość zarobku.

Rekordy cen w prestiżowych domach aukcyjnych biją brylanty fantazyjne, które występują we wszystkich kolorach. Dla inwestorów są one znacznie bardziej atrakcyjne niż bezbarwne diamenty. Ceny takich brylantów są publikowane raz w tygodniu przez niezależną instytucję FCRF (Fancy Color Research Foundation).

Sztuka

Sztuka będzie dobrą lokatą kapitału, dowodem na to są dane z rynku aukcyjnego. Wzrostu ponad 80 proc. w ciągu 10 lat chyba nie osiągnął żaden inny typ inwestycji alternatywnych. Jeśli nie masz zbyt dużo wspólnego ze sztuką, musisz dobrze poznać ten rynek, chociażby przy pomocy specjalisty w tej dziedzinie. Jeśli dobrze zainwestujesz w sztukę, znajdziesz się w zacnym gronie, w którym obecnie znajduje się David Rockefeller czy gitarzysta Eric Clapton (ten drugi zakupił trzy obrazy Gerharda Richtera za 2 mln. funtów, gdy sprzedał jeden z nich po 11 latach był już wart 34 mln. funtów).

Inwestowanie w sztukę to nie tylko standardowe obrazy znanych twórców. Część muru z graffiti Banksy'ego, zostało wystawione na aukcję. Poniżej 300 dolarów można kupić grafikę wysokonakładową. Cena instalacji z czerwoną budką wyrastającą z góry czarnego gruzu wyniosła w 2014 r. 600 tys. funtów, a pracy wykonanej sprayem na płótnie – 1,7 mln dolarów.

Czy warto inwestować alternatywnie?

Wartość rynkowa inwestycji alternatywnych jest uzależniona od innych czynników, niż tych, które wpływają na tradycyjne papiery wartościowe występujące na giełdzie. Takie rozwiązanie może być zabezpieczeniem przed destabilizacją polityczną, bessą na rynku akcji czy wojną. Dla wielu inwestorów jest to opcja na powiększenie swojego majątku w przyszłości. Warto pamiętać, że inwestycje alternatywne wymagają od inwestora wiedzy na ich temat. Dlatego zanim postanowisz kupić brylanty, stuletnią whisky czy wyjątkowo rzadko występujący komiks, sprawdź dokładnie swoją inwestycję lub skontaktuj się z kimś, kto może ci rzetelnie doradzić.

 

CZYTAJ WIĘCEJ O INWESTYCJA ALTERNATYWNYCH

Podobne artykuły