Inwestycje w metale szlachetne - nadal się opłaca

  • 08 Cze 2020
  • 2 min. czytania
  • Komentarze(0)
Artykuł sponsorowany
Inwestycje w metale szlachetne - nadal się opłaca

Artykuł sponsorowany

Od stuleci złoto jest uważane za stabilną, a jednocześnie płynną lokatę kapitału. Inwestowanie w złoty kruszec wciąż może kojarzyć się z ekskluzywnością, jest to jednak inwestycja dostępna dla każdego i staje się coraz popularniejsza. Również Polacy coraz chętniej korzystają z tej możliwości inwestycji - w ubiegłym roku w Polsce sprzedano około 3 ton złota inwestycyjnego, co stanowiło wzrost o ponad 50% względem roku 2010. W skali roku ceny złota w złotówkach wzrosły o 25% i aż o ponad 78% w ciągu ostatnich 3 lat, dając ogromny zwrot z dokonanej inwestycji.

W okresie wrześniowym złoto zyskało na wartości 5,3% i osiągnęło cenę 1 781 USD za uncję. W przypadku polskich inwestorów kolejny już miesiąc wzrosty cen złota są ograniczane przez umacniającego się złotego. We wrześniu wyniosły one tylko 1,4%. Należy jednak zwrócić uwagę, że ceny złota w polskiej walucie są jedynie o 4% niższe od osiągniętego przez nie maksimum we wrześniu 2011 roku. Październik jak na razie nie przyniósł wyczekiwanego przez inwestorów poziomu 1 800 USD za uncję, lecz mimo niewielkiego spadku cen cena złota utrzymuje się powyżej poziomu 1 700 USD za uncję. Analitycy są jednak zdania, że ceny złota będą rosły. Przykładowo Bank UBS we wrześniu znacząco zweryfikował w górę prognozy cen złota i srebra. Zarówno jego jednomiesięczna jak i trzymiesięczna prognoza mówi o cenie 1 850 USD za uncję (korekta odpowiednio z 1 700 USD za uncję i 1 750 USD za uncję). Natomiast jeden z analityków Citibanku twierdzi, że cena złotego kruszcu może przekroczyć 2 500 USD za uncję już w pierwszym kwartale 2013 roku.

Nadal więc jest dobry moment na zakup złota inwestycyjnego. Szeroki wybór gramatury sztabek i monet powoduje, że inwestowanie w ten metal (w zależności od kursu) jest możliwe już od ok. 230 zł za sztabkę 1-gramową. Najpopularniejszym produktem wśród klientów sklepu www.MennicaSkarbowa.pl są sztabki o gramaturze 50g i 100g czystego złota. Większe sztabki wymagają oczywiście wyższych nakładów finansowych, jednak wraz ze wzrostem rozmiaru spada cena w przeliczeniu na gram. - komentuje Maciej Szepietowski, Doradca ds. inwestycji w metale szlachetne z Mennicy Skarbowej.

Co ciekawe, w ostatnich miesiącach srebro cieszy się znacznie większym zainteresowaniem inwestorów, którzy coraz chętniej inwestuję również w ten metal. – dodaje Maciej Szepietowski. Należy zwrócić uwagę, że w przez większość okresu historycznie ceny srebra w stosunku do złota były około 20-40 razy niższe. Zatem nawet jeśli by przyjąć, że parytet cen złota do srebra powinien wynosić 30:1 to przy obecnej cenie złota, powinno to odpowiadać cenom srebra na poziomie 59 USD za uncję, czyli o 71% więcej niż obecnie.
 

Dodano:
25 Paź 2012

Zaktualizowano:
08 Cze 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły