Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności ×
Advertisement

Jacy jesteśmy - Millenialsi w świecie finansów

Fot.

Masz od 20 do 32 lat? To znaczy, że jesteś Millenialsem! Bank Millennium zbadał zwyczaje płatnicze tej grupy oraz jej podejście do nowych technologii. Sprawdź, czy wpisujesz się w trend.

Mam 24 lata, więc jestem w samym centrum pokolenia Millennium. Można je podzielić na młodszych (20-24 lata) i starszych (25-32 lata) Millenialsów. Uważamy, że wiemy wszystko, o finansach także, a nasze życie toczy się wyłącznie w internecie. Jednak wyniki badania bywały zaskakujące. Sprawdźmy szczegóły!

Rodzice radzą nam w finansach

To nie prawda, że od mamy uczymy się tylko tego, jak upiec sernik, a od taty jak wymienić płyn do spryskiwaczy. Rodzice są ważnymi nauczycielami także w zakresie zarządzania pieniędzmi. Co oczywiste, wpływ rodziców na ten obszar maleje wraz z wiekiem, ale 35 proc. starszych Millenialsów wciąż przyznaje, że bierze pod uwagę zdanie mamy i taty na temat ich finansów. W przypadku młodszych Millenialsów jest to aż 59 proc.

Na co oszczędzają Millenialsi?

Z raportu wynika, że 54 proc. badanych oszczędza na większe wydatki. Większość w tej grupie to osoby z wyższym wykształceniem i większymi dochodami. Co zaskakujące, Millenialsi nie oszczędzają w pierwszej kolejności na samochód czy mieszkanie. Zgromadzone środki wolą przeznaczyć na wyjazdy! Oczywiście, rozsądniej byłoby kupić sobie lokum czy pojazd, które będą służyć nam przez lata, ale w pełni rozumiem podejście młodych ludzi, którzy chcą inwestować w niezapomniane, podróżnicze wspomnienia.

Źródło: Bank Millennium

Kiedy Millenialsi zakładają konto bankowe?

Moi rodzice założyli mi rachunek ROR zaraz po moich 13-tych urodzinach. Po to, żeby wygodnie przelewać mi kieszonkowe, aby moje oszczędności były bezpieczne i abym nauczyła się gospodarować pieniędzmi. Jednak większość, aż 65 proc. ludzi w moim wieku zakłada konto dopiero wtedy, gdy zaczyna pracę.

Źródło: Bank Millennium

Pokolenie Y to Millenialsi, a pokolenie Z to osoby w wieku 16-19 lat.

A jak Millenialsi postrzegają nowe technologie bankowe?

Wydawałoby się, że młodzi ludzie bardzo chętnie korzystają z nowych technologii, także w finansach. Zgodnie z wynikami badania, okazuje się, że tylko z tych dobrze już znanych. Jako formę kontaktu z bankiem najczęściej wybierają bankowość internetową (80 proc.), ale z aplikacji mobilnej korzysta już tylko 28 proc. badanych.

Jeszcze bardziej zaskakujące jest podejście do innowacji w bankowości. Prawie połowa Polaków słyszała o płaceniu BLIK-iem, ale tylko 10 proc. korzysta z tej technologii. I tak jest ona najszerzej znana. Jeszcze mniej respondentów zna i korzysta z: aplikacji na smartwatch, logowania odciskiem palca, bitcoinów czy rozszerzonej rzeczywistości. W tej kwestii musimy się jeszcze wiele nauczyć.

Źródło: Bank Millennium

Załóż darmowe konto dla młodych >>

Podobne artykuły