Jak bank wypłaca kwotę udzielonego kredytu gotówkowego i hipotecznego?

  • 13 Paź 2020
  • 4 min. czytania
  • Komentarze(0)
Klamka zapadła. Już wiesz, że bez kredytu się nie obejdzie. Po złożeniu wniosku chciałbyś, aby gotówka w chwilę znalazła się na Twoim koncie, aby móc wydać ją na to, co sobie założyłeś. Niezależnie od tego, czy zamierzasz zaciągnąć kredyt gotówkowy, kredyt hipoteczny czy inne zobowiązanie — sprawdź, kiedy i w jaki sposób pożyczone środki trafią do Ciebie.
Jak bank wypłaca kwotę udzielonego kredytu gotówkowego i hipotecznego?

Sposób wypłaty pożyczonych środków, niezależnie od tego, czy starałeś się o kredyt gotówkowy, czy kredyt hipoteczny zależy od indywidualnych ustaleń każdego banku.

Wypłata kredytu gotówkowego i hipotecznego — jak długo czeka się na przelew?

W większości przypadków wypłata następuje w postaci jednorazowego przelewu na konto kredytobiorcy, kilka minut po otrzymaniu pozytywnej decyzji kredytowej. Bez znaczenia pozostaje również sposób - czy wnioskowałeś o kredyt gotówkowy online, czy udając się do stacjonarnej placówki, cała procedura wraz z wypłatą środków, nie powinna zająć więcej niż kilkanaście minut.

Znajdź najtańszy kredyt gotówkowy!​​​​

Czy wiesz, że przed złożeniem wniosku możesz sprawdzić najnowsze oferty i porównać je ze sobą? Wystarczy, że sprawdzisz aktualny ranking kredytów gotówkowych.


Starając się o kredyt, warto skorzystać z kalkulatora kredytowego. Dzięki niemu w łatwy sposób obliczysz wysokość potencjalnej raty, Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania, a nawet określisz swoją zdolność kredytową. Wszystkie te informacje, pomogą Ci wybrać dobrą ofertę oraz zwiększą Twoją szansę na otrzymanie kredytu, dzięki czemu szybciej otrzymasz potrzebne środki.

Nieco innymi prawami rządzą się jednak kredyty hipoteczne. Tutaj wypłata środków, najczęściej odbywa się w transzach, i uzależniona jest od etapu, na którym znajduje się budowa domu czy mieszkania. Harmonogram wypłat najczęściej zależy od udokumentowanego zakończenia konkretnego etapu, dzięki któremu kredytodawca ma formalny powód do wypłacenia środków.

Kredyt hipoteczny warunki wypłaty

Wypłata środków na zakup nieruchomości może zostać zrealizowana w postaci jednorazowego przelewu lub być wypłacona w transzach. Sposób wypłaty zależy od jednego czynnika, a mianowicie czy nieruchomość została już wybudowana i jest gotowa do zamieszkania, czy musimy na to jeszcze poczekać. Harmonogram wypłat ustalany jest z klientem jeszcze przed podpisaniem umowy, jednak należy wziąć pod uwagę fakt, że może się on nieznacznie wydłużyć, ponieważ bank ma prawo zweryfikować zakończone etapy prac.

Kredyt hipoteczny 2020

Termin, w którym otrzymamy środki pochodzące z kredytu hipotecznego, uzależniony jest przede wszystkim od wewnętrznych procedur danego banku. W obecnej sytuacji, kiedy cały czas w naszym kraju, musimy mierzyć się z pandemią koronawirusa, procedury te mogą wyglądać nieco inaczej niż zazwyczaj, dlatego przed złożeniem wniosku warto zapoznać się z najnowszymi ofertami. Możesz to zrobić na stronie internetowej konkretnego kredytobiorcy albo znacznie szybciej — sprawdzając kredyt hipoteczny ranking. Na bieżąco aktualizowany, zawiera tylko sprawdzone propozycje, zdecydowanie ułatwi Ci znalezienie najlepszej oferty.

Wypłata kredytu hipotecznego i gotówkowego — tylko w transzach?

Wypłata kredytu gotówkowego bardzo rzadko odbywa się w postaci transz. Najczęściej jest to jednorazowy przelew, chociaż zależy to od indywidualnych ustaleń banku. Szczególnym rodzajem zobowiązania gotówkowego, którego wypłatę można realizować w kilku etapach, jest kredyt studencki, w przypadku którego środki wypłacane są co miesiąc, przez cały rok poza okresem wakacyjnym.

Wypłata kredytu hipotecznego a termin oddania inwestycji

Transze wykorzystywane są przez bank najczęściej w przypadku kredytów hipotecznych budowlanych i służą jako sposób zabezpieczenia. Inwestycja, która nie została jeszcze oddana do użytku, nie może stanowić pełnego zabezpieczenia, dlatego środki wypłacane są wraz z zakończeniem kolejnego etapu prac.

W przypadku budowy domu takimi etapami z całą pewnością będą: przygotowanie działki pod zabudowę, wykonanie fundamentów, zabudowa domu do stanu surowego otwartego czy też zamknięcie budowy. W przypadku gdy inwestycja nie jest realizowana zgodnie z harmonogramem, wtedy bank wstrzymuje wypłatę środków. Decydując się na kredyt hipoteczny na zakup domu, którego budowa została już zakończona nie musimy martwić się harmonogramem - całość kredytu będzie wypłacona w jednym przelewie.

Karencja kredytu hipotecznego

Wypłata kredytu w transzach skutkuje tym, że klient, chcąc nie chcąc korzysta z karencji w spłacie zobowiązania. Oznacza to, że do momentu wypłaty ostatniej transzy, kredytobiorca nie będzie spłacał pełnych rat (części kapitałowej i odsetkowej), ponieważ nie otrzymał jeszcze całego, pożyczonego kapitału. Jest to bardzo wygodna opcja, szczególnie że czekając na oddanie mieszkania czy domu, ponosimy dodatkowe koszty związane, chociażby z wynajmem. Dzięki temu nasz domowy budżet nie będzie za bardzo obciążony.

Dodano:
17 Gru 2019

Zaktualizowano:
13 Paź 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły