Jak bezpiecznie inwestować pieniądze na studia wyższe dziecka?

  • 29 Cze 2020
  • 5 min. czytania
  • Komentarze(0)
Chcesz by Twoje dziecko poszło na studia? W takim razie za kilka lat będzie potrzebować Twojej pomocy finansowej, tym bardziej, gdy zdecyduje się na studia dzienne. Wydatki wzrastają wraz z odległością uczelni od miejsca zamieszkania. Studia w innym mieście aniżeli rodzinne wiążą się bowiem z dodatkowymi kosztami. Wszystko to sprawia, że na studia wyższe dziecka warto zacząć odkładać jak najwcześniej. Pomocna może okazać się lokata lub konto oszczędnościowe.
Jak bezpiecznie inwestować pieniądze na studia wyższe dziecka?

Czy tylko lokata będzie dobrym rozwiązaniem? Kiedy warto rozpocząć oszczędzania na studia dziecka? Te i inne pytania zapewne pojawiają się w głowie niejednego rodzica. Dzisiaj postaramy się na nie odpowiedzieć. 

Ile kosztują studia?

Edukacja w Polsce, także na studiach wyższych jest bezpłatna (na państwowych uczelniach). Nie oznacza to jednak, że student nie potrzebuje pieniędzy. O ile Twoje dziecko zdecydowało się kontynuować naukę w rodzinnym mieście, to wydatki nie są wysokie. Nadal wynoszą jednak nawet do kilkuset złotych miesięcznie. Pieniądze przeznaczyć trzeba przecież m.in. na zakup biletu miesięcznego (jego cena w Warszawie dla studentów to 55 złotych za 30 dni), zakup niezbędnych książek lub ewentualnie ksero. Pokryć należy również koszty jedzenia szczególnie, gdy zajęcia trwają przez cały dzień. Nie ulega przy tym wątpliwości, że dwudziestolatek będzie chciał od czasu do czasu wyjść gdzieś ze znajomymi.

Koszty studiów znacząco wzrastają, gdy Twoje dziecko studiuje w innym mieście. W takim przypadku dochodzi koszt wynajęcia pokoju (w zależności od miasta wynosi od 500 do nawet 800 złotych miesięcznie) lub kawalerki (1 100-1 600 złotych na miesiąc). Doliczyć należy do tego koszty wyżywienia, czyli ok. 800-1000 złotych za miesiąc. Pamiętać trzeba także o dodatkowych wydatkach: rachunek za telefon komórkowy, opłata abonamentu internetowego, odzież, pieniądze na drobne przyjemności. Oznacza to więc, że miesięczne koszty życia studenta to minimum 2 000-2 500 złotych miesięcznie. Koszt ten może być wyższy, gdy Twoje dziecko zdecyduje się na studia w Warszawie lub Krakowie, gdzie ceny są wysokie.

Kiedy należy zacząć oszczędzać na studia dziecka?

W związku z tym, że 2-3 tysiące co miesiąc to bardzo duża kwota, nie każdy może sobie na nią pozwolić. Właśnie dlatego oszczędzanie na dzieci warto rozpocząć znacznie wcześniej. Oczywiście nie masz pewności, że Twoje dziecko zdecyduje się na studia, lecz środki możesz na ten cel uzbierać odpowiednio wcześniej. Z pewnością się nie zmarnują. 

Najlepiej, gdyby udało Ci się jakąś kwotę, choćby niewielką, odkładać systematycznie co miesiąc. W oszczędzaniu dla dzieci kluczowa jest bowiem regularność. Być może mógłbyś odkładać część lub nawet całość świadczenia „Rodzina 500 plus” otrzymywanego na dziecko?

Ustal comiesięczne zlecenie stałe z konta osobistego na dedykowany rachunek oszczędnościowy (założysz go przez bankowość internetową w kilka sekund). Wtedy automatycznie z każdą Twoją wypłatą na koncie oszczędnościowym będzie odkładana kolejna składka, a Ty nawet nie będziesz pamiętał o oszczędzaniu.

Systematyczne oszczędzanie na dzieci przynosi zaskakujący efekt. Gdybyś przez 18 lat odkładał na przyszłość swojego dziecka co miesiąc ledwie 50 zł na koncie oszczędnościowym o oprocentowaniu 2%, zebrałbyś 13 000 zł. Oczywiście jeśli możesz pozwolić sobie na wyższą składkę, uzbierasz więcej. Przy składce w wysokości 200 zł miesięcznie będzie to już blisko 52 000 zł, przy 300 zł to 78 000 zł. Nie ulega wątpliwości, że taka kwota zapewni byt Twojemu dziecku przez kilka lat studiów. 

Oszczędzanie ze środków z 500+

Pieniądze z 500+ stanowią cenną pomoc dla wielu rodzin, mogą jednocześnie okazać się świetnym wkładem na comiesięczną wpłatę na przyszłość Twojego dziecka. W tym celu wybrać możesz lokatę lub konto oszczędnościowe. Jeszcze inny wybór stanowią obligacje skarbowe. Czy wiesz, że Minister Finansów przygotował specjalną ofertę na wykup obligacji dla beneficjentów programu 500 plus (informacje na ten temat znajdziesz tutaj: Obligacje – czym są i na czym polegają? Od 1 marca obligacje skarbowe dla beneficjentów 500+)? Od 1 marca obligacje skarbowe dla beneficjentów 500+)? Mowa o rodzinnych oszczędnościowych sześcioletnich obligacjach skarbowych oraz o rodzinnych oszczędnościowych dwunastoletnich obligacjach skarbowych. 

W  przypadku obligacji sześcioletnich oprocentowanie w pierwszym, rocznym okresie odsetkowym wynosi 1,50% w skali roku, a w kolejnych okresach jest zmienne i wyznaczane na podstawie wskaźnika inflacji i marży 1,25%. Obligacje dwunastoletnie to zaś aż 2% w pierwszym, rocznym okresie odsetkowym, a następnie zmienne wyznaczane na podstawie wskaźnika inflacji i marży 1,50%.

Produkty finansowe pomagające oszczędzać pieniądze

Jakie inne produkty finansowe mogą posłużyć Ci w oszczędzaniu na na przyszłość dzieci? Może to być m.in.:

  • lokata - o tym, ile możesz oszczędzić na lokacie, przeczytałeś już wyżej. Co jeszcze musisz wiedzieć o lokacie? Jeszcze przed pandemią lokaty w banku oprocentowanie były średnio na około 1,4 proc. Obecnie jest niestety bliskie 0%. Gdzie najlepiej założyć lokatę? Na razie lepiej wstrzymać się z zakładaniem lokaty. Kiedy oprocentowanie zacznie wzrastać najlepiej wybrać ten rodzaj lokaty, który zapewni Ci najwyższe oprocentowanie. 
  • konto oszczędnościowe - możesz je powiązać ze swoim kontem bankowym, w ten sposób oszczędzanie na przyszłości dzieci stanie się jeszcze prostsze. Co istotne, niektóre konta oszczędnościowe także są oprocentowane i to nawet na 3% w skali roku. Gdzie założyć konto oszczędnościowe? Warto przyjrzeć się bliżej ofercie Get In Bank, Credit Agricole oraz Alior Bank. 

Zacznij oszczędzać na przyszłość Twojego dziecka już teraz. W ten sposób bez znaczącego obciążenia budżetu domowego uzyskasz środki na jego przyszłą edukację.

Dodano:
17 Gru 2019

Zaktualizowano:
29 Cze 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły