Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności ×
Advertisement

Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie? Porady dla studentów

Fot.

Za chwilę rozpocznie się rok akademicki, a ty jeszcze nie masz mieszkania? Dowiedz się, o czym musisz pamiętać, wynajmując lokum, jak skonstruować umowę najmu oraz jakich błędów unikać, by mieszkało ci się komfortowo.

Według danych GUS aktualnie w Polsce jest około 1,4 mln studentów. 66 proc. uczęszcza na studia stacjonarne, 44 proc. na zaoczne. Odrzucając osoby, które mieszkają w rodzinnych lub własnych mieszkaniach, co najmniej kilkaset tysięcy studentów co roku szuka lokum do wynajęcia. Jak więc znaleźć idealne miejsce i zabezpieczyć się przed oszustami?

Wynajem mieszkania – o czym pamiętać?

Przede wszystkim, warto zacząć, jak najszybciej. Masz jeszcze miesiąc do rozpoczęcia zajęć na uczelni i powinieneś go poświęcić na poszukiwanie mieszkania. Im bliżej początku października, tym jest większy problem z lokalami w dogodnej lokalizacji, a te, które jeszcze zostały osiągają astronomiczne ceny. Jeśli więc chcesz wynająć mieszkanie, które spełni twoje potrzeby, będzie w satysfakcjonującym standardzie, a czynsz nie będzie kosztował majątku, musisz rozpocząć poszukiwania już teraz.

Jeżeli chcesz oszczędzić czas i powierzyć to zadanie pośrednikowi, pamiętaj, aby wybrać zaufaną osobę. Popytaj znajomych, czy mogą kogoś polecić. Przeczytaj opinie w internecie. Zwróć uwagę, czy dany pośrednik jest zatrudniony w dużej instytucji z doświadczeniem na rynku.

Ważne, aby pamiętać, że pośrednik nie ma prawa pobierać prowizji za to, że umówi cię z klientem albo udostępni dane kontaktowe. Dopiero gdy sfinalizujecie transakcję, nabiera on prawa do wynagrodzenia.

Na co uważać w umowie najmu?

Umowa najmu powinna być sporządzona tak, aby w równym stopniu zabezpieczała interesy obu stron umowy. Musi jasno określać prawa i obowiązki zarówno twoje, jak i wynajmującego. Dzięki temu unikniecie w przyszłości wielu nieporozumień. Co należy zawrzeć w umowie najmu?

  • Strony umowy - kto jest wynajmującym, a kto najemcą. Jeżeli będziecie korzystać z mieszkania w kilka osób, to warto, żeby każdy z was był stroną umowy i złożył na niej podpis. Wtedy wszyscy będziecie w tym samym stopniu odpowiedzialni za mieszkanie, ewentualne zniszczenia czy płacenie czynszu.
  • Czas trwania umowy – można zawrzeć ją na czas określony i nieokreślony. Popularniejsze jest to pierwsze rozwiązanie. Najczęściej studenci zawierają umowę na 12 miesięcy albo tylko na czas trwania roku akademickiego, czyli na 9 miesięcy. Jeśli chcesz zatrzymać mieszkanie przez wakacje, to warto wcześniej się w tej sprawie dogadać. Np. jeśli wyjeżdżasz, to żebyś podczas wakacji regulował tylko czynsz.
  • Liczba mieszkańców – w umowie powinna być określana liczba osób, które będą zajmować lokal. Jest to niezbędne do tego, aby wynajmujący mógł zgłosić to firmie wywożącej śmieci.
  • Czynsz – ustalcie jego wysokość, termin zapłaty oraz czy będziesz go płacił bezpośrednio do najemcy, czy np. od razu do spółdzielni mieszkaniowej.
  • Opłaty – ważna jest także kwestia opłacania rachunków za: prąd, wodę, gaz, internet, telefon, ogrzewanie czy wywóz śmieci. Warto zaznaczyć, kto będzie je regulował i które z nich są zależne od zużycia. W interesie wynajmującego jest to, abyś to ty był odpowiedzialny za opóźnienia w spłacie, czy ewentualne uszkodzenia sprzętów (np. kaloryfera, kuchenki, routera).
  • Załatwianie drobnych napraw – skoro jest już ustalone, że ty jako najemca ponosisz odpowiedzialność za ewentualne usterki w mieszkaniu, warto się dogadać, kto zajmie się ich naprawą. Wynajmujący będzie raczej nalegał, aby leżało to w jego gestii, by mógł zatrudnić sprawdzonych fachowców. Nie powinno cię to dziwić.
  • Wysokość kaucji – kaucja to zabezpieczenie dla właściciela mieszkania za ewentualne zniszczenia. Jeśli wszystko będzie dobrze, to w momencie wyprowadzki otrzymasz tę kwotę z powrotem. W umowie warto więc zawrzeć wysokość kaucji. Zazwyczaj jest ona równowartością miesięcznego czynszu. Jeśli wynajmujący zażąda znacząco wyższej kwoty, to powinno cię to zaniepokoić.
  • Okres wypowiedzenia – warto ustalić, ile wynosi okres wypowiedzenia umowy. Jest to dla ciebie zabezpieczenie, aby właściciel nie mógł wyrzucić cię na bruk z dnia na dzień.
  • Przyczyny wcześniejszego rozwiązania umowy – jeśli jest ona zawarta na czas określony, to powinniście zdefiniować sytuacje, które uprawnią wynajmującego do jej wypowiedzenia (np. spóźnienie z wpłatą czynszu, zachowanie uciążliwe dla sąsiadów, zniszczenia w mieszkaniu). Wtedy będziesz wiedział, na co musisz uważać.

Prawa i obowiązki najemcy

Ty jako najemca masz obowiązek terminowo opłacać czynsz, dbać o powierzone ci mieszkanie oraz sprzęty i meble w nim się znajdujące i wpłacić kaucję. Co do szczegółów, wszystko powinno być zawarte w umowie, którą sporządzicie wraz z właścicielem mieszkania. Studencie, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, to masz prawo skonsultować się z prawnikiem. Lepiej zrobić to wcześniej niż potem odkręcać nieprzyjemne sytuacje, jak mleko już się rozleje.

Nie wszyscy wiedzą, że tak, jak wynajmujący ma prawo sprawdzić ciebie, tak ty masz prawo sprawdzić jego. Zanim podpiszesz umowę, poproś właściciela o dowód tożsamości oraz akt własności nieruchomości, odpis z księgi wieczystej lub zaświadczenie ze spółdzielni. Twoim celem jest potwierdzenie, czy dana osoba rzeczywiście ma prawo do tego mieszkania. Jeśli trafisz na oszusta, to możesz zastać zamknięte drzwi „swojego” lokum, głuchy telefon i stracić kaucję oraz kilkumiesięczny czynsz.

We wszystkich aspektach stosuj zasadę ograniczonego zaufania. Nie wierz na słowo, tylko wszystko sprawdzaj. Dzięki temu twoja droga do wymarzonego mieszkania będzie krótka i bezproblemowa.

To ty jesteś właścicielem mieszkania i chcesz na nim zarabiać? Przeczytaj tekst o tym, jak wynająć swoje mieszkanie.

Podobne artykuły