Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie? Porady dla studentów

  • 17 Cze 2020
  • 5 min. czytania
  • Komentarze(0)
Większość młodych osób decyduje się na wynajem mieszkania. Takie rozwiązanie jest najbardziej popularne szczególnie wśród studentów, którzy często kontynuują naukę na uczelni wyższej z dala od miasta rodzinnego. Jeśli także zaliczasz się do tej grupy i szukasz mieszkania do wynajęcia, musisz najpierw uzyskać wszystkie niezbędne informacje. Co najmniej kilkaset tysięcy studentów co roku szuka lokum do wynajęcia. Jak więc znaleźć idealne miejsce i zabezpieczyć się przed oszustami?
Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie? Porady dla studentów

Zdajesz maturę i zaczynasz dorosłe życie? Jeśli chcesz kontynuować edukację na uczelni wyższej i wyjechać w tym celu z rodzinnego miasta, to zapewne staniesz przed koniecznością wynajmu mieszkania. Już na wstępie pamiętaj, aby podpisać umowę, a czynsz płacić najlepiej przelewem! W sytuacji, gdy nie masz jeszcze konta w banku, to rozważ założenie konta bankowego dla młodych.

Wynajem mieszkań w Polsce coraz bardziej popularny

Na polskim rynku mieszkaniowym pojawia się coraz więcej lokali pod wynajem. W dużej mierze spowodowane jest to faktem, że Polacy cenią inwestycje w nieruchomości. Znaczna część z nich kupuje mieszkania z myślą o zysku, dlatego decyduje się, przeznaczyć je pod wynajem. Ceny wynajmu stale idą w górę, co niestety nie jest dobrą informacją dla wynajmujących. Niemniej bez problemu powinny pokryć koszt czynszu i rachunków lub raty za kredyt hipoteczny. Pamiętać należy jednak, że pod wynajem najlepsze są kawalerki lub mieszkania dwupokojowe. Z punktu widzenia kredyt hipotecznego będą także najtańsze.

Na co uważać w umowie najmu?

Umowa najmu powinna być sporządzona tak, aby w równym stopniu zabezpieczała interesy obu stron umowy. Musi jasno określać prawa i obowiązki zarówno Twoje, jak i wynajmującego. Dzięki temu unikniecie w przyszłości wielu nieporozumień. Co należy zawrzeć w umowie najmu?

•    Strony umowy - kto jest wynajmującym, a kto najemcą. Jeżeli będziecie korzystać z mieszkania w kilka osób, to warto, żeby każdy z was był stroną umowy i złożył na niej podpis.

•    Czas trwania umowy – można zawrzeć ją na czas określony i nieokreślony. Najczęściej studenci zawierają umowę na 12 miesięcy albo tylko na czas trwania roku akademickiego, czyli na 9 miesięcy.

•    Liczba mieszkańców – w umowie powinna być określana liczba osób, które będą zajmować lokal. Jest to niezbędne do tego, aby wynajmujący mógł zgłosić to firmie wywożącej śmieci.

•    Czynsz – ustalcie jego wysokość, termin zapłaty oraz czy będziesz go płacił bezpośrednio do najemcy, czy np. od razu do spółdzielni mieszkaniowej.

•    Opłaty – ważna jest także kwestia opłacania rachunków za: prąd, wodę, gaz, internet, telefon, ogrzewanie czy wywóz śmieci. Warto zaznaczyć, kto będzie je regulował i które z nich są zależne od zużycia. W interesie wynajmującego jest to, abyś to ty był odpowiedzialny za opóźnienia w spłacie, czy ewentualne uszkodzenia sprzętów (np. kaloryfera, kuchenki, routera).

•    Wysokość kaucji – kaucja to zabezpieczenie dla właściciela mieszkania za ewentualne zniszczenia. Jeśli wszystko będzie dobrze, to w momencie wyprowadzki otrzymasz tę kwotę z powrotem. W umowie warto więc zawrzeć wysokość kaucji. Zazwyczaj jest ona równowartością miesięcznego czynszu.

•    Okres wypowiedzenia – warto ustalić, ile wynosi okres wypowiedzenia umowy. Jest to dla Ciebie zabezpieczenie, aby właściciel nie mógł wyrzucić Cię na bruk z dnia na dzień.

Ustalić powinieneś także formę płatności: czy będziesz płacił w gotówce, czy może przelewem bankowym? To drugie rozwiązanie wydaje się bezpieczniejsze. Wiele banków umożliwia ustawienie cyklicznych płatności, takie rozwiązanie zapewnia często konto dla młodych, dzięki temu będziesz miał pewność, że nie zapomnisz opłacić czynszu. Jeśli chcesz wybrać najlepsze z nich sprawdź ranking kont dla młodych 2020. 

Jakie masz prawa i obowiązki jako najemca?

Ty jako najemca masz obowiązek terminowo opłacać czynsz, dbać o powierzone Ci mieszkanie oraz sprzęty i meble w nim się znajdujące i wpłacić kaucję. Warto wiedzieć, że tak, jak wynajmujący ma prawo sprawdzić ciebie, tak Ty masz prawo sprawdzić jego.

Zanim podpiszesz umowę, poproś właściciela o dowód tożsamości oraz akt własności nieruchomości, odpis z księgi wieczystej lub zaświadczenie ze spółdzielni. Twoim celem jest potwierdzenie, czy dana osoba rzeczywiście ma prawo do tego mieszkania.

Wynajem czy kredyt hipoteczny - co się bardziej opłaca?

Często można spotkać się z opiniami, że wynajem mieszkanie nie jest opłacalny pod względem finansowym. Za kwotę poświęconą na opłaty i czynsz, można przecież spłacać raty kredytu hipotecznego. Jak to wygląda w praktyce? Zapewne wiele w tym racji. Wystarczy przyjrzeć się cenom wynajmu.

Najdroższy jest on obecnie w Warszawie i w Krakowie, gdzie za kawalerkę zapłacić trzeba miesięcznie ok. 1 500 złotych. Dwupokojowe mieszkanie to zaś koszt 2 000-2 500 złotych w zależności od standardu. W mniejszych miastach wynajem będzie znacznie tańszy, dla przykładu w Szczecinie, Olsztynie czy Bydgoszczy, średnia cena za wynajem dwupokojowego mieszkania wynosi 1 600-1 700 złotych.

Nie ulega wątpliwości, że taka kwota jest wystarczająca do opłacenia raty kredytu hipotecznego. W najtańszej wersji wyniosłaby nawet o połowę mniej, czyli ok. 700-800 złotych. Problem pojawia się jednak ze zdolnością kredytową studentów. Czy ta grupa może więc liczyć na kredyt hipoteczny? Często korzysta przecież z konta dla młodych, a miesięczne wpłaty bywają stosunkowo niskie. 

Czy jako student możesz liczyć na kredyt hipoteczny?

Większość osób, która studiuje w trybie weekendowym, w tygodniu pracuje, co oznacza, że posiadają oni stałe wpływy na swoje konto, nawet jeśli jest to konto młodzieżowe. Jeśli także pracujesz i Twoje dochody wynoszą więcej niż pensja minimalna, to prawdopodobnie masz szansę na uzyskanie kredytu hipotecznego. W najlepszej sytuacji będą osoby zatrudnione na umowę o pracę na czas nieokreślony.

Sprawdź pozostałe poradniki studenckie: 
1. Kredyt studencki 2020 – przegląd ofert
2. Konto dla studenta – mBank i ING Bank Śląski
3. Najlepsze karty kredytowe dla studentów. Którą wybrać?

Dodano:
30 Sie 2017

Zaktualizowano:
17 Cze 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły