Jak BIG pomaga przedsiębiorcom?

  • 20 Maj 2021 | 00:00
  • 5 min. czytania
  • Komentarze(0)
W dzisiejszych czasach informacja, w tym informacja gospodarcza, jest rozwiązaniem na wagę złota. Dlatego tak dużą rolę we współczesnym biznesie odgrywają biura informacji gospodarczej. Sprawdziłem, czym są, jakie dane możesz w nich sprawdzić i w czym pomagają przedsiębiorcom.
Jak BIG pomaga przedsiębiorcom?

Z tego artykułu dowiesz się:

Więcej

Przedsiębiorcy, w przeciwieństwie do osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, nie otrzymują co miesiąc przelewu na rachunek bankowy. To, ile zarobią, uzależnione jest m.in. od terminowości kontrahentów, z którymi współpracują. A dokładnie, od tego, czy w terminie opłacą fakturę wystawioną np. za świadczoną usługę czy sprzedane towary.

Jeżeli chcesz mieć pewność, że kontrahent, z którym będziesz chciał podpisać umowę jest godny zaufania i solidny, powinieneś sprawdzić go w biurze informacji gospodarczej.

Czym są biura informacji gospodarczej?

Biura informacji gospodarczej (w skrócie zwane BIG-ami) to instytucje pośredniczące w udostępnianiu informacji gospodarczych. Taką krótką definicję BIG-ów znalazłem na stronie biznes.gov.pl.

W Polsce działa sześć BIG-ów:

  • Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej SA,
  • Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor (BIG InfoMonitor),
  • Rejestr Dłużników ERIF Biuro Informacji Gospodarczej SA,
  • KBIG - Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej,
  • Bisnode,
  • Krajowa Informacja Długów Telekomunikacyjnych.

Biura informacji gospodarczej działają na podstawie Ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych.

Warto wiedzieć

- biura informacji gospodarczej nie wymieniają informacji między sobą (prowadzą osobne rejestry),
- między poszczególnymi biurami informacji gospodarczej nie ma przepływu informacji,
- biura informacji gospodarczej świadczą usługi na zasadach komercyjnych (korzystanie z ich usług jest odpłatne),
- swojego dłużnika możesz dopisać do jednego lub kilku BIG-ów.ć

Jakie dane możesz w nich sprawdzić?

W biurach informacji gospodarczej możesz otrzymać kompleksowe informacje o swoim potencjalnym kontrahencie. Z uwagi na to, że w bazach biur informacji znajdziesz zarówno informacje pozytywne, jak i negatywne, będziesz mógł sprawdzić wiarygodność i rzetelność swojego partnera biznesowego. Dzięki temu będziesz mógł łatwiej podjąć decyzję o rozpoczęciu z nim współpracy.

W biurach informacji gospodarczej możesz też sprawdzić kontrahentów, z którymi już współpracujesz.

Przed czym możesz się zabezpieczyć korzystając z danych BIG?

Sprawdzając w bazach BIG swojego partnera biznesowego, zabezpieczasz się przede wszystkim przed zatorami płatniczymi, czyli kumulacją zadłużeń i przechodzeniem ich na kolejnych kontrahentów.

Jak duży jest to problem pokazuje badanie „Skaner MŚP”, które na zlecenie BIG InfoMonitor przeprowadził Instytut Badań i Rozwiązań B2B Keralla Research. Jego wyniki pokazują, że na początku II kwartału 2021 r. kłopoty z odzyskiwaniem należności przez ponad 60 dni zgłaszało 34% przedsiębiorstw (w I kwartale 2021 r. problem z odzyskiwaniem należności zgłosiło 39,1% badanych, a w IV kwartale 2020 r. – 45,5%).

Wspominam o tym dlatego, że korzystając z danych znajdujących się w bazach biur informacji gospodarczej, możesz uniknąć problemów z odzyskiwaniem należności, sprawdzając w nich kontrahentów. Zarówno obecnych, jak i potencjalnych. Jeżeli okaże się, że wcześniej zdarzały im się opóźnienia w realizowaniu płatności, powinieneś bardzo dokładnie zastanowić się nad nawiązaniem z nim współpracy.

Jak napisałem na wstępie, w Polsce działa sześć biur informacji gospodarczej. Jednym z nich jest BIG InfoMonitor. Jego oferta jest – z jednej strony – taka sama jak pozostałych BIG-ów, a z drugiej strony, jest inna.

Co to jest BIG InfoMonitor?

BIG InfoMonitor, podobnie jak pozostałe biura informacji gospodarczej, działając zgodnie z ustawą o BIG, przyjmuje, przechowuje i udostępnia informacje gospodarcze o zaległym zadłużeniu osób i firm. Pod tym kątem jego działalność jest podobna do tej, jaką realizują pozostałe biura informacji kredytowej.

Co wyróżnia BIG InfoMonitor?

BIG InfoMonitor jest częścią Grupy BIK (Biura Informacji Kredytowej). Oznacza to, że jako jedyny BIG ma dostęp do baz Biura Informacji Kredytowej oraz Związku Banków Polskich. Dzięki temu jest platformą wymiany informacji między sektorem bankowym a pozostałymi sektorami gospodarki.

Oznacza to, że w BIG InfoMonitor sprawdzisz nie tylko wiarygodność biznesową swojego potencjalnego kontrahenta, ale też to, czy nie ma zaległości wobec banków i innych instytucji finansowych (np. firm leasingowych).

Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor

Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor jest bazą, w której znajdują się dane o zaległościach finansowych konsumentów i  przedsiębiorców. Z uwagi na ścisłą współpracę z Biurem Informacji Kredytowej i ze Związkiem Banków Polskich, raporty BIG InfoMonitor mogą być uzupełniane o dane z tych instytucji. Daje to w sumie dostęp do ponad 5,9 mln informacji o zadłużeniu przedsiębiorców i konsumentów.

Rejestr Dłużników BIG wspiera nie tylko odzyskiwanie należności ale także dokonywanie oceny ryzyka. Wpisanie dłużnika do BIG oznacza powiadomienie banków, pożyczkodawców, firm telekomunikacyjnych, ubezpieczycieli, firm leasingowych oraz innych podmiotów o jego zaległości finansowej. W konsekwencji, dłużnik który znalazł się w BIG, może mieć problemy z otrzymaniem usług i produktów, oferowanych przez firmy i instytucje współpracujące z Rejestrem Dłużników BIG. W szczególności umieszczenie dłużnika Rejestrze Dłużników BIG  InfoMonitor może skutkować odmową udzielenia mu kredytu.

Dlaczego przedsiębiorcy powinni korzystać z usług BIG InfoMonitor?

Niemal każdy z nas korzysta z jakiegoś ubezpieczenia. Ubezpieczamy swoje mieszkania, samochody czy życie. Dla firm takim właśnie takim właśnie ubezpieczeniem jest korzystanie z BIG InfoMonitor – wyjaśnia Jacek Kupis z BIG InfoMonitor i dodaje – nie powinniśmy bezwarunkowo ufać firmom, które są naszymi długoletnimi kontrahentami. Nie ma firm pewnych w 100 proc. To, że kontrahent dotychczas terminowo opłacał faktury nie świadczy, że tak będzie działo się w przyszłości. Dlatego zawsze trzeba monitorować firmy, z którymi współpracujemy. Jeżeli w takiej firmie zacznie dziać się coś złego (np. zostanie wpisana do Rejestru Dłużników), to zostaniemy o tym poinformowani i będziemy mogli odpowiednio wcześniej zareagować.

Zanim rozpoczniemy współpracę z nowym kontrahentem, warto sprawdzić go w BIG InfoMonitor. Nowego partnera można też sprawdzić w bazach Biura Informacji Kredytowej i Związku Banków Polskich, instytucji, które były założycielami BIG InfoMonitor – objaśnia Jacek Kupis, dodając – takie sprawdzenie będzie dobrym testem dla firmy, z którą chcemy zacząć współpracę. Jeżeli bez problemu podpisze upoważnienie, będziemy wiedzieli, że nie ma nic do ukrycia. Ostrzegawcze „żółte światło” powinno się nam zapalić natomiast, jeżeli nasz potencjalny nowy partner biznesowy odmówi podpisania upoważnienia na sprawdzenie go w bazach BIK i ZBP.

Biura informacji gospodarczej są nieocenioną pomocą dla przedsiębiorców. Korzystając z informacji znajdujących się w bazach BIG możesz zweryfikować podmiot, który chce rozpocząć z tobą współpracę i/lub monitorować firmę, z którą współpracujesz od długiego czasu.

Data publikacji:
20 Maj 2021

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły