Jak budować zdolność kredytową, będąc studentem?

  • 20 Maj 2020
  • 4 min. czytania
  • Komentarze(0)
Co to jest zdolność kredytowa i dlaczego warto ją budować jak najwcześniej? Przeczyta!
Jak budować zdolność kredytową, będąc studentem?

Zdolność kredytowa studenta to niezła zagwozdka dla banków. W końcu zazwyczaj nie mają regularnych dochodów, więc trudno oszacować, czy będą spłacać kredyt, o który wnioskują. Często też nie mają żadnej historii kredytowej. Studencie, pamiętaj, że im wcześniej zadbasz o swoją zdolność kredytową, tym łatwiej uzyskasz np. kredyt hipoteczny.

W budowaniu zdolności kredytowej, tak jak w nauce ważna jest systematyczność. Wróćmy na ziemię. Kto uczy się przez cały semestr do jednego kolokwium? Ja przez pięć lat studiów nigdy tak nie robiłam. Nawet gdy zaczniesz naukę dopiero noc przed, to i tak pewnie zdasz. Wiem z doświadczenia. Ale zdolności kredytowej niestety nie da się tak „nadrobić”. Sprawdź, jak budować ją już teraz. Dzięki temu unikniesz sporych problemów w przyszłości.

Kredyt dla studenta – czy to możliwe?

To, czy dostaniesz kredyt, zależy od twojej zdolności kredytowej. Oznacza to, że przed udzieleniem ci pożyczki, bank ocenia, czy będziesz w stanie ją spłacić. Głównie bierze pod uwagę: kwotę kredytu, okres kredytowania, wysokość i źródła dochodów, staż pracy, posiadane oszczędności, wielkość rodziny, wiek oraz historię kredytową.

Już teraz, będąc studentem, możesz gromadzić oszczędności oraz budować swoją historię kredytową, pomyśl o koncie młodzieżowym

Co to jest historia kredytowa?

Historia kredytowa to informacje o tym, jak spłacasz swoje aktualne zobowiązania i jak robiłeś to w przeszłości. Zobowiązania to nie tylko kredyty (gotówkowe, samochodowe, hipoteczne), ale także zadłużenie na karcie kredytowej czy limit w koncie osobistym.

Historię kredytową zbiera Biuro Informacji Kredytowej, gdzie trafiają dane o tym, jak spłacasz swoje kredyty. Oprócz tego, gdy wnioskujesz o jakikolwiek produkt kredytowy (w banku, SKOK-u czy firmie pożyczkowej), to jest to odnotowywane w bazie BIK.
Informacje w BIK-u mogą działać na twoją korzyść lub szkodę. Co to oznacza? Gdy regularnie spłacasz swoje zobowiązania, to jest to informacja dla banku, że może ci zaufać i pożyczyć pieniądze. Natomiast gdy masz zaległości, to kredytodawca wie, że istnieje duże ryzyko, że nie spłacisz nowego zobowiązania.

Dlaczego warto wcześnie zadbać o historię kredytową?

Jeśli nigdy wcześniej nie brałeś żadnego kredytu, to bank nie wie, co o tobie myśleć. Załóżmy, że umawiasz się na randkę z nowo poznaną osobą. Wolałbyś pójść na kawę z kimś, o kim nie wiesz zupełnie nic czy z kimś, kto ma drobne wady, które możesz zaakceptować? No właśnie...

Podobnie działa bank. Chętniej pożyczy pieniądze osobie, która w przeszłości regularnie spłacała zobowiązania albo zdarzały jej się nieznaczne opóźnienia. Gdy instytucja finansowa nie ma żadnej informacji na temat twojej historii kredytowej, to jej ryzyko udzielenia pożyczki rośnie.

Kiedy za 10 lat przyjdziesz do banku po kredyt hipoteczny, może okazać się, że go nie dostaniesz, bo bank nic o tobie nie wie. Zadbaj o swoją przyszłość finansową już teraz i sprawdź, jak student może budować swoją historię kredytową.

Zdolność kredytowa studenta – jak budować?

Budowa zdolności kredytowej to dość długi proces, który powinieneś zacząć już teraz, jeśli poważnie myślisz o swoich finansach. Co możesz zrobić już teraz:

Gromadź oszczędności. Im więcej będziesz miał na koncie, tym łatwiej będzie ci spłacać kredyt. Dzięki temu bank chętniej uwierzy w twoją wypłacalność.

Korzystaj z karty kredytowej. Regularne spłacanie zadłużenia pozytywnie wpłynie na twoją historię kredytową. Karta jest dla ciebie lepszym rozwiązaniem niż np. kredyt gotówkowy, bo po pierwsze, kartę bank dużo chętniej ci przyzna (są nawet specjalne oferty dla studentów). A po drugie, płacąc kartą, zadłużysz się na relatywnie niską kwotę, którą łatwo spłacisz. Dzięki temu spada ryzyko tego, że wpadniesz w spiralę długów. Po trzecie, gdy kartę będziesz spłacał w terminie, to nie zapłacisz odsetek. Sprawdź, co to jest okres bezodsetkowy.

Weź sprzęt na raty. Nawet jeśli masz niskie lub nieregularne dochody, dla budowania historii kredytowej, warto rozłożyć spłatę sprzętu AGD lub RTV na raty. Większość sklepów z takim asortymentem oferuje nieoprocentowane raty. Jednak dla bezpieczeństwa swoich finansów, spłacaj w częściach tani sprzęt (np. żelazko, suszarkę do włosów, blender). Pamiętaj tylko, aby nie spóźniać się ze spłatą rat.

Jeśli trafiłeś na ten tekst, to znaczy, że serio podchodzisz do swoich finansów. Nie wierz w mity, które mówią o tym, że każdy kredyt wpędzi cię w kłopoty. Jak widzisz, rozsądnie zaciągnięte zobowiązanie może ci nawet pomóc. Jeżeli się na nie zdecydujesz, to przede wszystkim pamiętaj o dotrzymywaniu terminów spłaty. Gdy notorycznie będziesz o tym zapominał, to możesz narobić sobie więcej szkody niż pożytku.
 

Dodano:
12 Maj 2017

Zaktualizowano:
20 Maj 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły