Jak chronić swoje dane w wakacje?

 • 20 Lip 2020
 • 4 min. czytania
 • Komentarze(0)
Wakacje to szczególny czas, kiedy jesteśmy narażeni na utratę danych. Pokazujemy dowód osobisty przy wypożyczeniu roweru, zostawiamy dokumenty na plaży, a także chodzimy w zatłoczone miejsca, gdzie ryzyko kradzieży jest wyższe. Zobacz, jak możesz zapobiegać temu, aby nikt nie wziął na Ciebie kredytu.
Jak chronić swoje dane w wakacje?

Wakacje to czas na odpoczynek, relaks i ładowanie akumulatorów przed kolejnymi miesiącami, jakie spędzisz w pracy. Niezależnie od tego, gdzie wypoczywasz i jaki rodzaj wypoczynku preferujesz, powinieneś pamiętać nie tylko o zachowaniu dystansu od innych osób, ale też o odpowiednim chronieniu swoich danych. Czasem nie potrzeba dużo żeby niepowołana osoba uzyskała dostęp do Twojego dowodu osobistego i wzięła na Twoje dane pożyczkę w firmie pozabankowej.

Co prawda taką sytuację można „odkręcić”, udowodniając pożyczkobiorcy, że to nie Ty wziąłeś pożyczkę, a zrobił to ktoś, kto posłużył się, pozyskanymi nielegalnie, Twoimi danymi. Po co jednak tracić czas, nerwy i pieniądze? Przecież nie od dzisiaj wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć…

Jak chronić swoje dane?

Jednym z rozwiązań, z których możesz skorzystać jest system Bezpieczny PESEL. Działa on od 2017 r., powstał we współpracy CRIF (wiodącego dostawcy informacji kredytowej w Europie) i Polskiego Związku Instytucji Pożyczkowych. Celem powstania systemu było edukowanie w zakresie bezpieczeństwa finansowego i przeciwdziałanie nadmiernemu zadłużaniu się Polaków.

Dzięki systemowi Bezpieczny PESEL możesz zastrzec swoje dane, jeżeli:

 • chcesz chronić numer PESEL przed kradzieżą swojej tożsamości, a co za tym idzie zapobiegać możliwości wyłudzania pożyczek w instytucjach pożyczkowych,
 • utraciłeś dokumenty – wówczas, po powiadomieniu policji i zgłoszeniu informacji o utracie dokumentów powinieneś zastrzec numer PESEL.

Jak zastrzec PESEL?

Swój PESEL możesz zastrzec przez komputer lub smartfon. Wystarczy, że:

 • wejdziesz na stronę www.bezpiecznypesel.pl/pesel,
 • wybierzesz opcję „Zastrzeż”,
 • wypełnisz formularz (jeżeli będziesz miał z tym problem, możesz skorzystać z FAQ),
 • potwierdzasz zgłoszenie klikając na link weryfikacyjny, który przyjdzie do Ciebie na adres mailowy, który podałeś w formularzu.

Gotowe! Twój PESEL został zastrzeżony. Na maila dostajesz potwierdzenie z CRIF.

To ważne!

Wypełniając formularz załączasz skany obu stron dowodu osobistego. Skan nie może być cięższy niż 1 MB.

Skany dowodu osobistego, konieczne do weryfikacji zgłoszenia, usuwane są z bazy po weryfikacji zgłoszenia.

Bezpieczny PESEL - krok po kroku

Źródło: bezpiecznypesel.pl

Zastrzeżony PESEL będzie chroniony w bazie dopóki samodzielnie nie cofniesz jego zastrzeżenia,

Co daje zastrzeżenie PESELU?

Informacja o zastrzeżonym numerze PESEL jest przekazywana do firm udzielających pożyczek pozabankowych. Są one w ten sposób informowane,  że nie jesteś zainteresowany wzięciem pożyczki.

Jeśli na zastrzeżony przez Ciebie numer PESEL ktoś inny złoży wniosek o pożyczkę, firma pożyczkowa sprawdzi w Systemie, czy numer PESEL jest zastrzeżony i w podobnej sytuacji nie powinna udzielić pożyczki, niezależnie czy będzie to pierwsza, darmowa pożyczka online, pożyczka ratalna online czy szybka pożyczka online, czyli popularna chwilówka.

Alerty BIK

Jeszcze jednym rozwiązaniem chroniącym Twoje dane są Alerty BIK.

Alerty BIK to rozwiązanie przygotowane przez Biuro Informacji Kredytowej. Zamawiając Alerty BIK:

 • dostaniesz SMS i maila, kiedy w BIK pojawi się informacja o tym, że ktoś próbuje uzyskać kredyt (np. kredyt gotówkowy) na Twoje dane (banki i niektóre firmy pożyczkowe sprawdzają wiarygodność wnioskodawców w bazach BIK),
 • zostaniesz powiadomiony jeżeli ktoś będzie sprawdzał Cię w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor (dowiesz się w ten sposób, że np. ktoś chce wyłudzić na Twoje dane abonament komórkowy).

Będziesz mógł zareagować i zapobiec wyłudzeniu.

Roczna opłata za Alerty BIK wynosi 24 zł. Natomiast za 99 zł rocznie możesz – oprócz Alertów BIK – wykupić też sprawdzanie Raportu BIK 12 razy (czyli raz w miesiącu). Dzięki temu będziesz mógł sprawdzić, czy w rejestrze BIK nie ma niepokojących informacji na Twój temat.

Jak założyć konto w BIK?

Zanim zaczniesz otrzymywać Alerty BIK, musisz założyć konto w portalu BIK. Zajmie Ci to nie więcej niż kilkanaście minut, a zrobisz to bez wychodzenia z domu (pamiętaj - #lepiejzdomu):

 • wypełniasz formularz – podajesz w nim m.in. swoje dane personalne, adres e-mail, numer telefonu, numer PESEL, serię i numer dowodu tożsamości i adres zamieszkania oraz zaznaczasz niezbędne zgody,
 • potwierdzasz swoją tożsamość (wykonujesz przelew weryfikacyjny na 1 zł),
 • dostajesz maila z linkiem aktywacyjnym. Po kliknięciu w link, na Twój numer telefonu przychodzi SMS z kodem autoryzacyjnym,
 • wpisujesz kod i ustanawiasz hasło do logowania.

Gotowe! Założyłeś konto w BIK! Alerty BIK są aktywne od razu po zatwierdzeniu zamówienia.

Przed wyjazdem na wakacje przygotowujesz zazwyczaj listę rzeczy, które będziesz brał ze sobą i spraw, które musisz załatwić przed wyjazdem. Warto żebyś do tej drugiej listy – tak na wszelki wypadek – dopisał    „zastrzec PESEL”. Przecież zaraz po powrocie do domu możesz zastrzeżenie odwołać. Alerty BIK warto mieć aktywne przez cały rok.

Dodano:
20 Lip 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły