Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności ×
Advertisement

Jak definiować swoje cele finansowe?

Fot.

Koniec roku to zazwyczaj okres, który skłania nas do refleksji i wprowadzenia zmian. W grudniu zakładamy, że od nowego roku rzucimy palenie, zaczniemy się zdrowo odżywiać, będziemy prowadzić aktywny tryb życia i w końcu zapanujemy nad swoim budżetem. Niestety wiele osób już w styczniu zapomina o swoich postanowieniach. Jak wyznaczyć cele finansowe, aby były realne i żebyś łatwiej je osiągnął?

Niestety wiedza na temat finansów w Polsce jest na bardzo niskim poziomie. Dlatego też nie ma się co dziwić, że nie potrafimy sumiennie dążyć do wyznaczonych przez siebie celów finansowych lub zwyczajnie nawet ich sobie nie wyznaczamy. Jeśli określisz, co chcesz osiągnąć w sferze swojego budżetu, łatwiej będzie ci to zrealizować.

Jak zdefiniować swoje cele finansowe?

Określenie celów finansowych nie musi być trudne. Jeśli będziesz postępować według kilku prostych kroków z pewnością uda ci się osiągnąć większość z nich. Zatem do dzieła!

Krok pierwszy: przygotuj listę swoich potrzeb.

Ważne jest to, aby twoje założenia były możliwe do realizacji. Dlatego do stworzenia planu działania musisz podejść bardzo poważnie. Nie zakładaj abstrakcyjnych kwot, których nie uda ci się uzbierać, nie planuj wygranej na loterii. Jeśli przygotujesz realne cele, szybciej zmotywujesz się do ich realizacji. Warto zdecydować jakie wydatki możesz ograniczyć lub całkowicie z nich zrezygnować. Do przygotowania takiej listy użyj programu do zarządzania domowym budżetem. Możesz skorzystać również z Excela lub zapisać postanowienia na kartce. Znacznie ułatwi ci to realnie określić swoje cele.

Krok drugi: wyznacz priorytety.

Gdy postanawiasz zapanować nad swoim budżetem i wyznaczysz już swoje możliwości finansowe, nadchodzi czas na ustalenie priorytetów. Pomoże ci to na uporządkowanie całego planu dążenia do celu. Priorytety możesz podzielić na m.in.:

 • budowanie poduszki finansowej,
 • zmniejszenie i unikanie długów,
 • utrzymanie finansów pod większą kontrolą niż dotychczas,
 • zwiększenie wiedzy finansowej,
 • rozwijanie swoich umiejętności inwestycyjnych,
 • zbudowanie kapitału na inwestycje lub marzenie.

Krok trzeci: nie czekaj do pierwszego, zacznij od razu.

Kiedy określiłeś i spisałeś już wszystkie swoje cele, nie czekaj z ich realizacją do pierwszego lub do poniedziałku. Zacznij od razu! Odkładanie projektu na później nigdy nie przyniosło satysfakcjonujących efektów. Dlatego jeśli masz już wyznaczony cel, zacznij go realizować.

Krok czwarty: korzystaj z odpowiednich narzędzi

Realizacja wyznaczonego celu nie musi być trudna, szczególnie, że masz do dyspozycji wiele możliwości, które ułatwią ci to działanie. Jeśli postanowiłeś w końcu zacząć oszczędzać, to pamiętaj, że bez dobrego konta oszczędnościowego będzie to trudne. Podziel swoje pieniądze na wydatki bieżące i oszczędności. Takie rozwiązanie sprawi, że do twoich finansów nie wkradnie się chaos, a ty będziesz kontrolować swoje oszczędności.

Krok piąty: rozmawiaj o swoim celu.

Rozmawiaj o swoich celach z przyjaciółmi, rodziną lub osobami z pracy. Dzięki temu będziesz bardziej zmotywowany. Możesz dowiedzieć się czegoś nowego i poznać sposoby innych osób na realizację postanowień. . Dodatkowo dzielenie się takimi informacjami działa jak samomotywacja i rozwija świadomość finansową w twoim otoczeniu.

Najczęściej popełniane błędy w realizacji założeń

Do najczęstszych błędów, które popełniamy w realizowaniu celów finansowych należą:

 • brak systematyczności,
 • nieokreślanie priorytetów,
 • zła kalkulacja wydatków,
 • brak wytrwałości w realizacji wyznaczonego celu,
 • korzystanie ze środków przeznaczonych na oszczędności.

Często to brak determinacji w działaniu powoduje, że nie docierasz do wyznaczonego przez siebie celu. Wiele osób tłumaczy nieumiejętne wyznaczanie zadań finansowych brakiem wystarczających środków. Jednak jeśli będziesz postępował według planu i wyznaczysz realne priorytety to możesz być pewien, że osiągniesz swój cel, a twój budżet nawet tego nie odczuje.