Jak długo trzeba czekać na kartę do konta?

  • 20 Maj 2020
  • 7 min. czytania
  • Komentarze(0)
Konto osobiste możesz otworzyć, nie ruszając się z fotela i praktycznie od razu zacząć z niego korzystać. Ale z pełnej funkcjonalności konta będziesz mógł skorzystać, dopiero kiedy dotrze do Ciebie karta debetowa. Ile trzeba na nią czekać i jak płacić, zanim do Ciebie przyjdzie? Sprawdziłem to!
Jak długo trzeba czekać na kartę do konta?

Niedawno przekonałem się, które banki, działając zgodnie z zasadą #lepiejzdomu, umożliwiają otwarcie kont osobistych online. Teraz zająłem się produktem, bez którego większość z nas nie wyobraża sobie codziennego korzystania z konta osobistego – kartą debetową. Sprawdziłem, jak szybko bank wyśle ją do Ciebie po zawarciu umowy o konto i w jaki sposób możesz płacić bezgotówkowo, zanim karta debetowa do Ciebie dotrze.

Co to jest karta debetowa?

Karta debetowa wydawana jest do konta osobistego. Jej najważniejszą cechą jest to, że korzystając z niej korzystasz z własnych pieniędzy znajdujących się na Twoim koncie osobistym. Karty debetowej możesz użyć do wypłacania pieniędzy z bankomatu lub płacenia za zakupy..

Transakcje przy użyciu karty debetowej możesz wykonywać do wysokości środków, jakie znajdują się na Twoim koncie bankowym.

Karta kredytowa a debetowa. Czym się różnią?

Podstawowe różnice między kartą debetową a kartą kredytową są następujące:
- płacąc kartą debetową korzystasz z pieniędzy ze swojego konta osobistego,
- płacąc kartą kredytową bierzesz krótkoterminowy kredyt w banku,
- zanim bank przyzna Ci kartę kredytową sprawdzi Twoją zdolność kredytową,
- kartą kredytową nie powinieneś wypłacać pieniędzy z bankomatu – od wypłaconej kwoty będą od razu naliczane odsetki, a za wypłatę zawsze zapłacisz prowizję.

Jak długo czeka się na kartę debetową?

Karta debetowa nie wymaga złożenia osobnego wniosku. Jeśli chcesz zamówić ją do konta osobistego, to wystarczy, że zaznaczysz to we wniosku o konto osobiste. W niektórych bankach możesz też wybrać wizerunek karty z udostępnianej klientom galerii. Następnie bank zleca przygotowanie karty dla Ciebie. Spersonalizowana karta debetowa wysyłana jest pocztą na adres, jaki podałeś we wniosku o konto osobiste.

Okres oczekiwania na kartę debetową wynosi zazwyczaj ok. 7 dni roboczych. Jak wygląda on w poszczególnych bankach? Dowiesz się tego z poniższej tabeli.

Jak długo czeka się na kartę debetową?

Bank

Okres oczekiwania na kartę debetową po podpisaniu umowy o korzystanie z konta osobistego

Alior Bank

Najczęściej około tygodnia

Bank Millennium

Do 6 dni od podpisania umowy

Bank Pekao

Bank wysyła kartę w ciągu 7 dni od dnia zawarcia Umowy/ Aneksu, na wskazany przez klienta adres do korespondencji.

Bank Pocztowy

Zgodnie z regulaminem bank ma 30 dni na dostarczenie karty do Klienta. Zwyczajowo jest to ok. 7 dni roboczych

BNP Paribas Bank Polska

Około tygodnia od momentu złożenia wniosku

BOŚ

Maksymalny czas oczekiwania na kartę debetową to około 2 tygodni

Citi Handlowy

Karta debetowa jest wysyłana kolejnego dnia roboczego.

Credit Agricole

Po podpisaniu umowy konta klient powinien otrzymać kartę najpóźniej w ciągu 10 dni, zazwyczaj dzieje to szybciej – ponad 80% kart jest wysyłana do naszych klientów do 5 dni od złożenia wniosku o kartę. W dniu wysyłki karty, klient otrzymuje od banku  SMS-a z informacją, że karta została już do niego wysłana.

ING

Karta przygotowywana jest do wysyłki w ciągu kilku dni roboczych. Natomiast jeżeli chodzi o doręczenie - to obowiązują ograniczenia narzucone przez Pocztę Polską co do krajów wysyłki

mBank

Pocztą Polską 7 dni roboczych, a kurierem 3 dni robocze

Nest Bank

Karta zwykle dociera do naszych klientów w ciągu 5 dni roboczych.

PKO BP

Karta jest wysłana do klienta następnego dnia roboczego po złożeniu przez niego wniosku o jej  wydanie.

Santander Bank Polska

Do 7 dni roboczych

Konto osobiste bez karty debetowej nie jest w pełni funkcjonalne. Zwłaszcza jeżeli chcesz z niego zacząć jak najszybciej korzystać. Bez „plastiku” nie możesz wypłacać pieniędzy z bankomatu, płacić za zakupy/usługi czy korzystać z płatności mobilnych (Apple Pay, Fitbit Pay, Garmin Pay, Google Pay).

Jak płacić bezgotówkowo przed otrzymaniem karty do konta?

Banki, które zapytałem o to, jak posiadacz konta osobistego może płacić bezgotówkowo zanim dotrze do niego karta debetowa, najczęściej proponowały w takiej sytuacji korzystanie z rozwiązań alternatywnych – BLIK czy HCE. Sprawdź, jak odpowiadały poszczególne banki.

Jak płacić bezgotówkowo przed otrzymaniem karty do konta?

Bank

W jaki sposób posiadacz konta może płacić bezgotówkowo przed otrzymaniem „fizycznej” karty do konta?

Alior Bank

Jeśli klient korzysta z aplikacji mobilnej, może płacić bezgotówkowo BLIKiem.

Bank Millennium

W okresie oczekiwania na nową kartę debetową (plastik), można aktywować dla niej w aplikacji mobilnej płatności zbliżeniowe telefonem i od tego momentu płacić telefonem tak, jak tradycyjną kartą

Bank Pekao

Klient może płacić bezgotówkowo przy pomocy swojego telefonu komórkowego, używając do tego aplikacji PeoPay (Android) lub instrumentu płatniczego PeoPay do Apple Pay (iOS). Kolejną możliwością płatności bezgotówkowych w Pekao są transakcje BLIK, w aplikacji PeoPay (Android/ iOS). W ten sposób klient może płacić w sklepach, Internecie oraz wypłacać gotówkę bez posiadania „fizycznej” karty.

Bank Pocztowy

Do momentu otrzymania karty klient może korzystać z bankowości internetowej i mobilnej Banku Pocztowego, tj. aplikacji EnveloBank.

BNP Paribas Bank Polska

 Przed otrzymaniem karty klient może wykonywać przelewy, płatności w Internecie za pomocą PayByLinków i BLIK.

BOŚ

Do czasu otrzymania karty, klient może wykonywać transakcje bezgotówkowe płacąc przelewem

Citi Handlowy

Klient musi otrzymać kartę do konta. Na karcie znajdują się informacje wymagane podczas płatności np. kod CVV, data ważności karty. Wszystko zależy od formy bezgotówkowego płacenia.

Credit Agricole

Klient, przed otrzymaniem karty może już korzystać z bankowości internetowej i płacić za zakupy w internecie za pomocą przelewu internetowego z konta. Dodatkowo po aktywacji aplikacji mobilnej może również korzystać z BLIKa – płacić za zakupy, wypłacać gotówkę z bankomatu, czy też robić szybkie przelewy na telefon.

ING

Klient może wykorzystać możliwości aplikacji mobilnej Moje ING, w której można płacić kodami BLIK, a jeśli telefon posiada odpowiednią funkcjonalność, można również w aplikacji zamówić od ręki wirtualną kartę Mastercard w telefonie.

mBank

płatności BLIKiem oraz zamówienie karty Mastercard i dodanie jej do płatności telefonem do GooglePay przed otrzymaniem plastiku

Nest Bank

Do czasu otrzymania karty, klient nie może dokonywać płatności. Może natomiast zakupy opłacać szybkimi przelewami np. PayU

PKO BP

Płatności BLIK przy wykorzystaniu aplikacji IKO

Santander Bank Polska

Można w bankowości internetowej do konta dołączyć wirtualną kartę HCE i płacić telefonem. W aplikacji mobilnej możliwość płacenia BLIK, przelewy na telefon oraz zakupy mobilne

Warto zauważyć, że tylko dwa banki z zestawienia: ING i mBank umożliwiają swoim klientom korzystanie z wirtualnej karty Mastercard do płatności telefonem.

Czy wiesz, że…

Przy użyciu karty debetowej możesz płacić nie tylko w Polsce ale też np. podczas zagranicznych wyjazdów wakacyjnych. Taką funkcjonalność ma karta debetowa z funkcją wielowalutową (zwana też kartą wielowalutową).

Wystarczy, że podłączysz ją do konta walutowego, a przy płatności odpowiednia kwota zostanie pobrana z niego, a nie z konta osobistego (oczywiście o ile na koncie walutowym będziesz miał odpowiednią ilość środków).

Chcesz wybrać dla siebie najlepsze konto osobiste? Ranking, który znajdziesz na naszej stronie z pewnością pomoże Ci w dokonaniu wyboru.

Konto osobiste i karta debetowa to bardzo zgrany duet. Dlatego też wybierając bank, który będzie prowadził Twój rachunek osobisty dowiedz się, jak długo będziesz czekał na kartę i czy bank oferuje rozwiązania „zastępcze”. Dzięki nim będziesz mógł korzystać ze swojego konta w pełni, jeszcze zanim dostaniesz i aktywujesz swoją kartę.

Dodano:
20 Maj 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły