Jak długo trzeba oszczędzać na mieszkanie?

 • 31 Sty 2020
 • 5 min. czytania
 • Komentarze(0)
Sprawdziłem jak długo na zakup własnego mieszkania muszą oszczędzać przedstawiciele różnych grup zawodowych.
Jak długo trzeba oszczędzać na mieszkanie?

Pieniądze potrzebne na zakup mieszkania zazwyczaj pożyczasz w banku. Czy wiesz, jak długo musiałbyś oszczędzać na własne „M” jeżeli np. jesteś specjalistą czy pracownikiem biurowym? Sprawdziłem to dla Ciebie!

Zakup mieszkania – niezależnie nowego czy z rynku wtórnego – finansowany jest w większości przypadków kredytem hipotecznym. Trudno wyobrazić sobie sytuację, w której wyjmiesz z kieszeni kilkaset tysięcy złotych i wręczysz je sprzedającemu.

Zacząłem się zastanawiać – jak długo trzeba oszczędzać na własne mieszkanie? Odpowiedź znalazłem w raporcie portalu rynekpierwotny.pl. Jego eksperci porównali, jak długo na swoje mieszkanie muszą pracować przedstawiciele różnych grup zawodowych.

Autorzy raportu założyli, że:

 • powierzchnia mieszkania wynosi 55 mkw, a jego cena – 270 930 zł (4 926 zł za mkw),
 • osoba oszczędzająca na mieszkanie otrzymuje przeciętne wynagrodzenie i co miesiąc oszczędza 20% swojego dochodu netto na depozycie, którego oprocentowanie jest o 1% wyższe od inflacji.
Raport powstał na podstawie danych GUS dotyczących przeciętnego poziomu płac Polaków należących do tzw. wielkich grup zawodów. Dane dotyczące zarobków z października 2018 r. opublikowane zostały w styczniu tego roku.

Kto najszybciej uzbiera na własne mieszkanie?

Najkrócej na własne mieszkanie będą musieli odkładać przedstawiciele władz publicznych, wyżsi urzędnicy i kierownicy. Najkrócej nie znaczy, szybko. Przedstawiciele tej grupy zawodowej na 55-metrowe mieszkanie będą oszczędzali przez prawie 15,4 roku (mniej więcej przez 15 lat i 5 miesięcy).

Ogólnie pojętym specjalistom uzbieranie niemal 271 000 zł zajmie 23,4 roku. Technikom i przedstawicielom innego średniego personelu28,3 roku (28 lat i 4 miesiące).

Komu zajmie to nieco więcej czasu?

O ile przedstawicielom wymienionych powyżej zawodów zgromadzenie oszczędności na mieszkanie nie powinno zająć więcej niż 28 lat (co – jakby nie patrzeć – jest długim czasem), o tyle osoby wykonujące zawody wymienione poniżej, powinny się bardziej uzbroić w cierpliwość.

Robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy będą potrzebować 33 lat na odłożenie pieniędzy na zakup 55-metrowego mieszkania. O 4 miesiące dłużej oszczędzać będą musieli operatorzy i monterzy maszyn oraz urządzeń.

Pracownikom biurowym uzbieranie kwoty potrzebnej na własne lokum zajmie 33,7 roku, czyli 33 lata i 8 miesięcy.

A kto będzie musiał oszczędzać najdłużej?

Najdłużej, bo 43 lata i 4 miesiące na mieszkanie muszą oszczędzać pracownicy wykonujący proste prace. Oznacza to, że jeżeli osoba wykonująca taki zawód zaczęłaby oszczędzać na mieszkanie w wieku 18 lat, to potrzebną kwotę uzbierałaby w wieku... 61 lat.

W grupie zawodów, których przedstawiciele będą oszczędzać najdłużej na własne lokum (choć nie tak długo, jak w przypadku pracowników wykonujących proste prace) są też:

 • rolnicy, ogrodnicy, leśnicy i rybacy39 lat i 4 miesiące (39,3 roku),
 • pracownicy usług i sprzedawcy42 lata i 1 miesiąc, czyli 42,1 roku.

Czy sytuacja się zmieniła?

Portal rynekpierwotny.pl sprawdził też, czy sytuacja porównywanych grup zawodowych poprawiła się od października 2016 r.

Okazuje się, że przez 2 lata, w przypadku każdej z nich skrócił się czas oszczędzania na własne mieszkanie. Możesz to zobaczyć w poniższej tabeli.

Porównanie czasu pracy i oszczędzanie na przeciętne mieszkanie (55 mkw) przez wybrane grupy zawodów
Grupa zawodowaPaździernik 2016 1)Październik 2018 2)Różnica (w latach)
Robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy 37,0 33,0 -4,0
pracownicy usług i sprzedawcy 45,3 42,1 -3,2
pracownicy wykonujący proste prace 46,7 43,6 -3,1
operatorzy i monterzy maszyn oraz urządzeń 36,1 33,3 -2,8
rolnicy, ogrodnicy, leśnicy i rybacy 41,9 39,3 -2,6
Pracownicy biurowi 36,1 33,7 -2,4
specjaliści 24,9 23,4 -1,5
technicy i przedstawiciele innego średniego personelu 29,7 28,3 -1,4
przedstawiciele władz publicznych, wyżsi urzędnicy i kierownicy 15,8 15,4 -0,4
Źródło: RynekPierwotny.pl na podstawie danych GUS

1) Październik 2016 - czas pracy na przeciętne polskie mieszkanie o powierzchni 55 mkw (4 635 zł/mkw)
2) Październik 2018 - czas pracy na przeciętne polskie mieszkanie o powierzchni 55 mkw (4 926 zł/mkw)

Najbardziej wygranymi okazali się:

 • robotnicy,
 • pracownicy usług i sprzedawcy,
 • pracownicy wykonujący proste prace.
W ich przypadku średni czas oszczędzania na mieszkanie skrócił się o 3,4 roku, czyli o 3 lata i 5 miesięcy.

Reprezentanci grupy pracowników, która wg danych z października 2018 r. oszczędzała najkrócej na swoje mieszkanie (tj. przedstawiciele władz publicznych, wyżsi urzędnicy i kierownicy, specjaliści oraz technicy i przedstawiciele innego średniego personelu) skrócili czas oszczędzania na mieszkanie średnio o 1,1 roku.

Robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy, operatorzy i monterzy maszyn oraz urządzeń, oraz pracownicy biurowi skrócili czas oszczędzania na mieszkanie średnio o 3,1 roku.

O 3 lata skrócili swój okres oszczędzania na mieszkanie

 • rolnicy, ogrodnicy, leśnicy i rybacy,
 • pracownicy usług i sprzedawcy
 • i pracownicy wykonujący proste prace,
czyli przedstawiciele grupy pracowników, która wg danych z października 2018 r. oszczędzała najdłużej na mieszkanie.

Warto dodać, że czas potrzebny na odłożenie pieniędzy na mieszkanie skrócił się mimo tego, że między październikiem 2016 a październikiem 2018 r. metr kwadratowy przeciętnego polskiego mieszkania podrożał o 291 zł. Spowodowało to, że cena mieszkania wzrosła o 16 005 zł.

Zdecydowanie warto oszczędzać. Dzięki temu możesz np. wyjechać na zagraniczną wycieczkę, kupić samochód, czy zapewnić sobie lepszą „jesień życia”. Zastanawiam się tylko nad celowością tak długoterminowego oszczędzania na zakup mieszkania. Czy nie lepiej jest uzbierać np. 20% ceny mieszkania, a na resztę jego wartości wziąć kredyt hipoteczny? Przecież jeżeli Twój domowy budżet na to pozwoli, możesz dokonywać nadpłat i wcześniej spłacić zobowiązanie.

Podobne artykuły