Jak dostać kredyt konsolidacyjny, mając długi?

 • 01 Lip 2020
 • 3 min. czytania
 • Komentarze(1)
Każdy, kto spłaca kilka kredytów, a jego sytuacja finansowa jest coraz gorsza, powinien spróbować jak najszybciej ją poprawić. Dobrym rozwiązaniem może okazać się kredyt konsolidacyjny. Tylko trzeba o nim pomyśleć, zanim długi spowodują negatywne wpisy w BIK. Wtedy uzyskanie takiej pomocy w banku może być niemożliwe. Podpowiadam, czym jest kredyt konsolidacyjny, kiedy warto się nim zainteresować i gdzie go szukać.
Jak dostać kredyt konsolidacyjny, mając długi?

Skutki pandemii są bolesne dla każdego, ale mogą dotknąć szczególnie kredytobiorców. Mimo wielu ułatwień wprowadzonych z myślą o nich takich jak m.in. obniżenie stóp procentowych przez RRP czy wakacje kredytowe,  to dla osób, które nagle straciły płynność finansową, wcale nie będą one wystarczającą pomocą. Warto wtedy pomyśleć o możliwościach, jakie daje kredyt konsolidacyjny i spróbować skonsolidować swoje długi.

Kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych

Kredyt konsolidacyjny dedykowany jest osobom zadłużonym, czyli takim, które spłacają kilka zobowiązań. Polega on na tym, że możesz wszystkie dotychczasowe kredyty połączyć w jeden, z niższą ratą, a także dobrać dodatkową gotówkę.

Jak działa taki kredyt? Przede wszystkim musisz wybrać ofertę, a następnie przedstawić w banku wszystkie swoje umowy kredytowe. Na tej podstawie bank będzie mógł je spłacić, a z Tobą podpisać nową umowę o kredyt konsolidacyjny na nowych warunkach. W ten sposób możesz obniżyć sumę swoich comiesięcznych zobowiązań. Będziesz mieć tylko jedno zobowiązanie i do spłaty jedną ratę w miesiącu.

Zwróć uwagę na to, że…

Kredyt konsolidacyjny pozwala obniżyć miesięczną kwotę zobowiązań, ale wydłuża czas spłaty. Oznacza to, że będziesz go spłacać dłużej, a jego całkowity koszt może być wyższy niż w przypadku aktualnych kredytów.

W zależności od oferty skonsolidować można: kredyt gotówkowy, kredyt hipoteczny, zakupy na raty, zadłużenie na karcie kredytowej, limit w koncie, a nawet niektóre banki umożliwiają skonsolidowanie pożyczek pozabankowych.  

Oczywiście nie każdy, kto zawnioskuje o taki kredyt, go dostanie. Bank musi sprawdzić Twoją zdolność kredytową. Jeśli masz już poważne zaległości w spłacie, to jest duże prawdopodobieństwo, że odmówi Ci pomocy. Dlatego musisz o nim pomyśleć wcześniej, a nie wtedy, gdy już obawiasz się, że komornik zapuka do Twoich drzwi.

Najważniejsza jest zdolność kredytowa

W czasie pandemii kłopoty ze spłatą kredytów mogą być spowodowane np. obniżeniem Twojej pensji przez pracodawcę, który ma taką możliwość w ramach Tarczy Antykryzysowej. Twoja trudna sytuacja finansowa może wpłynąć na to, że nie wystarczy Ci na spłatę rat wszystkich kredytów. Oczywiście niższe dochody i kilka zobowiązań będą miały wpływ na ocenę Twojej zdolności kredytowej w przypadku wnioskowania o kredyt konsolidacyjny. Ale jeśli wciąż Twoje zatrudnienie jest stabilne, to masz szansę na uzyskanie pozytywnej decyzji.

Na ocenę Twojej zdolności kredytowej oprócz aktualnych zobowiązań i miesięcznych dochodów wpływ będą miały również takie czynniki jak:

 • wiek,
 • wykształcenie,
 • wykonywany zawód,
 • liczba osób na utrzymaniu,
 • miesięcznie koszty utrzymania.

Bank sprawdza zdolność kredytową po to, aby upewnić się, czy będziesz w stanie spłacać regularnie nowe zadłużenie. Negatywne wpisy w BIK pozbawiają Cię szansy na kredyt. Dlatego o kredyt konsolidacyjny trzeba wnioskować już wtedy, gdy coraz trudniej spłacać Ci wszystkie zobowiązania w terminie.

Chce sprawdzić, czy masz szanse na kredyt? Kalkulator zdolności kredytowej pozwoli Ci to sprawdzić. >>

Kredyt konsolidacyjny – gdzie go szukać?

Jeśli interesuje Cię konsolidacja długów, to koniecznie musisz porównać oferty kilku banków. W ten sposób będziesz mógł znaleźć najtańszy kredyt konsolidacyjny. Można to zrobić bez wychodzenia z domu, korzystając np. z internetowej porównywarki.

Wystarczy zaznaczyć kwotę, która pozwoli spłacić Twoje obecne zobowiązania i okres, przez jaki planujesz spłacać nowy kredyt. Oferty zostaną automatycznie posortowane od najtańszej do najdroższej. Czasami różnice między ofertami nie są duże, ale przykładowo jedna z nich może być z dodatkowym ubezpieczeniem. Jeśli chcesz poznać szczegóły, to zawsze może poprosić o kontakt z banku. Ciekawe jest to, że można zawnioskować o kredyt konsolidacyjny online, czyli bez konieczności wizyty w oddziale.

Znajdź najtańszy kredyt konsolidacyjny >>
 

działanie banków w czasie epidemii

Dodano:
30 Cze 2020

Zaktualizowano:
01 Lip 2020

1 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

 • serwisfinansowy.pl Ekspert 22 lipca 2020
  Bardzo rzetelny artykuł, konsolidacja nie jest rozwiązaniem problemów, w końcu to też jest kredyt. Pozwala jedynie uporządkować zadłużenie, czasami obniżyć trochę ratę i uzyskać trochę oddechu.

Podobne artykuły