Jak dostać wyższy zwrot podatku?

  • 14 Sty 2020
  • 5 min. czytania
  • Komentarze(0)
Pierwszy kwartał roku, to czas kiedy musisz wypełnić deklarację podatkową PIT. Często jest to czas, kiedy wiele osób uświadamia sobie jak dużą część jego wynagrodzenia stanowiły podatki. Możesz jednak je zmniejszyć poprzez kilka sposobów. Sprawdź, co trzeba zrobić, żeby otrzymać wyższy zwrot podatku.
Jak dostać wyższy zwrot podatku?

W polskim systemie podatkowym mamy dość ograniczone możliwości optymalizacji podatku dochodowego. Najlepszym sposobem jest założenie działalności gospodarczej, ale nie dla każdego to dobre wyjście. Dlatego przedstawiamy różne ulgi i odliczenia, z których mogą skorzystać osoby pracujące na etacie oraz umowach cywilnoprawnych (umowa zlecenie i umowa o dzieło), aby otrzymać wyższy zwrot podatku na konto bankowe. 

Optymalizacja podatku dochodowego - jak to zrobić?

Istnieje kilka sposobów na optymalizację podatku dochodowego. Nie w każdej sytuacji  jednak przyniosą Ci korzyści. Co zatem musisz o nich wiedzieć? I w jaki sposób zaznaczyć w deklaracji, że zwrot podatku ma nastąpić na konto bankowe, a nie pocztą?

Wspólne rozliczanie małżonków

Jest to jedna z najpowszechniejszych form i większość osób nawet nie uznaje jej za ulgę. Niesłusznie. Wspólne zeznanie podatkowe mogą złożyć małżonkowie, którzy byli w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy. To znaczy, że pary, które wzięły ślub w 2019 r. mogą wspólnie rozliczyć się dopiero za rok 2020 (czyli w PIT-ach, które będziemy składać za rok). Między małżonkami musi być wspólnoty majątkowej i oboje muszą (w pewnym uproszczeniu) osiągać dochody z pracy, a nie działalności gospodarczej czy rolnictwa.

Podatek wyliczony jest od średnich dochodów małżonków. To sprawia, że staje się to opłacalne, gdy dysproporcje dochodu między małżonkami są bardzo duże. Jeśli korzystacie z ulg i odliczeń, to limity (np. IKZE czy darowizny) dotyczą każdego z małżonków z osobna.

Odkładanie na emeryturę

W 2019 r. roczny limit wpłat na IKZE to 5 718 zł. Pamiętaj, że jeśli postanowisz wypłacić pieniądze z IKZE przed osiągnięciem wieku 65 lat, to wszystkie wypłacone pieniądze zostaną doliczone do dochodu w roku wypłaty, co może skutkować wpadnięciem w wyższy próg podatkowy. Odkładaj w ten sposób tylko pieniądze, których zapewne nie będziesz potrzebować przed przejściem na emeryturę.

Ulga prorodzinna

Jeśli masz dzieci, możesz skorzystać z odliczenia na swoje pociechy. Jest to niezależne od korzystania (lub nie) z programu 500+. Na pierwsze i drugie dziecko możesz odliczyć 1 112,04 zł od podatku. Na trzecie dziecko ulga wynosi 2 004,04 zł, a na każde kolejne już 2 700 zł. Jeśli dziecko urodziło się w trakcie roku podatkowego, odlicza się proporcjonalnie. Pamiętaj, że tę kwotę odliczają małżonkowie wspólnie i tylko raz. Jeśli rodzice nie są małżeństwem lub rozliczają się osobno, wówczas muszą zdecydować któremu z nich przypadnie odliczenie lub "podzielić się" kwotą odliczenia.

Ulga internetowa

Ulga internetowa istnieje w szczątkowej formie. Obecnie można odliczyć od dochodu wydatki na internet do 760 zł tylko przez dwa lata i tylko jeśli nigdy wcześniej nie korzystało się z tej ulgi. Jeśli mieszkacie we dwoje i jedno z was korzystało już z tej ulgi, można przepisać umowę na partnera lub partnerkę. Wówczas odliczenie będzie możliwe i może przynieść do 136,8 zł zwrotu podatku dla osób w pierwszym progu podatkowym.

Ulga dla krwiodawców

Formalnie to ulga za "darowizny na rzecz krwiodawstwa". Jest to dość proste. Za każdy litr oddanej krwi lub składników krwi możesz odliczyć od dochodu 130 zł. To nieduża kwota. W praktyce za jedno honorowe oddanie krwi pełnej (450 ml) podatek obniża się o ok. 10,5 zł. Mężczyźni mogą oddawać krew pełną do sześciu razy w roku, kobiety do czterech. Można jednak oddawać osocze, którego jednorazowo pobiera się 700 ml, można je oddać co dwa tygodnie, a stawka jest taka sama. Wówczas podatek osoby w pierwszym progu podatkowym może zmaleć nawet o 400 zł.

Darowizny na rzecz organizacji społecznych

Jeśli stać cię, żeby wrzucić do puszki wolontariusza 100 zł, to pamiętaj, że jeśli na konto tej samej organizacji zrobisz przelew w wysokości 120 zł, to na wybrany przez ciebie cel pójdzie dodatkowe 20 zł, a te pieniądze do ciebie wrócą w formie zwrotu podatku w wysokości 21,6 zł. Tak więc Ty wydasz mniej, a chore dzieci dostaną więcej. Ta sama zasada tyczy się dawania na tacę. Proboszcz zbiera na remont kościoła? Pamiętaj, że przelewając pieniądze na konto parafii możesz bez żadnych kosztów po swojej stronie ofiarować 20% więcej pieniędzy.

Uwaga! Wszystkie odliczenia z tytułu darowizn (na cele społeczne, religijne i krwiodawstwa) nie mogą w sumie przekroczyć 6% dochodu. Czyli jeśli twój dochód wynosi 40 tys. rocznie, to nie odliczysz więcej niż 2 400 zł.

Zwrot na konto bankowe bardziej opłacalny

Zwrot podatku na konto bankowe będzie dla podatnika bardziej opłacalny, ponieważ nie wiąże się z opłatami manipulacyjnymi, co ma miejsce w przypadku przekazania nadpłaty pocztą. Wartość ta wynosi 1% kwoty przekazu, do której doliczyć trzeba 5,2 zł. Co musisz zrobić, aby otrzymać zwrot na konto bankowe?

Wystarczy podać numer rachunku bankowego na odpowiednim druku CEiDG-1, ZAP-3 lub NIP-7 lub w deklaracji rocznej PIT-37. Zawarcie numeru konta bankowego na druku jest równoznaczne, z deklaracją, zwrot ma nastąpić właśnie przelewem. To korzystne rozwiązanie dla podatnika, które cechuje wygoda i szybkość. W czasach, gdy większość banków oferuje darmowe konto bankowe, nic nie kosztuje. 

Zwrot podatku PIT - kiedy nie otrzymasz go na konto bankowe?

Zwrot nadpłaconego podatku przekazywany jest na konto bankowe podatnika, którego numer podany został w deklaracji podatkowej PIT. Warto jednak wiedzieć że w sytuacji, gdy wysokość zwrotu nie przekracza kwoty 23,20 zł, to nie otrzymasz przelewu na konto bankowe. Kwota w tej wysokości zwracana jest jedynie w kasie organu podatkowego.


 

Podobne artykuły