Jak dotrzymać postanowień noworocznych?

  • 15 Sty 2018
  • 4 min. czytania
  • Komentarze(0)
Nie wiesz co zrobić, aby trzymać się swoich postanowień noworocznych nie tylko do końca stycznia, ale również do końca roku? Sprawdź nasze podpowiedzi.
Jak dotrzymać postanowień noworocznych?

Postanowienia noworoczne robi większość z nas, jednak zazwyczaj już na początku roku tracimy zapał do ich realizacji. Dziś przypada Blue Monday, określany przez brytyjskiego psychologa Cilffa Arnalla najbardziej depresyjnym dniem w roku, między innymi dlatego, że wtedy dopada nas świadomość, że nie zrealizujemy tego, co sobie postanowiliśmy 1 stycznia. Dowiedz się, jak dotrzymać postanowień noworocznych, aby być z siebie zadowolonym, a dobre nawyki wprowadzić już na stałe.

Pamiętasz, jak w zeszłym roku postanowiłeś, że będziesz oszczędzać, a prawie codziennie jadłeś obiad na mieście? Albo jak chciałeś chodzić na siłownię, kupiłeś nawet karnet, ale po miesiącu wieczorami zamiast biegać na bieżni, leżałeś na kanapie z kubełkiem lodów? W tym roku będzie inaczej! Sprawdź moje sposoby na to, aby wytrwać w swoich postanowieniach.

Mierz siły na zamiary

Kluczem do realizacji celu jest jego umiejętne zdefiniowanie. Nie zakładaj sobie więc, że w ciągu roku schudniesz 20 kg, jeśli trudno ci się zmotywować do tego, aby raz w tygodniu pójść na spacer. Nie obiecuj sobie, że oszczędzisz na wakacje na Malediwach, skoro w ubiegłym roku ledwo starczyło ci na tydzień w Mielnie. Zanim coś postanowisz, mierz siły na zamiary, czyli określ, co tak naprawdę będziesz w stanie zrealizować.

Realizuj cele zamiast postanowień

Dużo skuteczniejsze jest nazwanie swoich postanowień celami, do których chcesz dążyć. Wypisz sobie na kartce, w notesie lub w arkuszu kalkulacyjnym listę celów, które chcesz osiągnąć. Zdefiniuj je maksymalnie konkretnie, przykładowo: zamiast „chcę uprawiać więcej sportu”, „zapiszę się w środy na zumbę do klubu X” albo zamiast „chcę więcej oszczędzać”, „dzień po wpływie pensji przeleję 200 zł na konto oszczędnościowe”. Dzięki temu postanowienie nie będzie odległą wizją, ale planem działania do wdrożenia od zaraz.
Pamiętaj także, żeby wyznaczyć sobie termin realizacji konkretnego etapu w realizacji postanowienia, dzięki temu będziesz dokładnie wiedzieć, z czego kiedy możesz się rozliczyć. Do tej kwestii także podejdź ze zdrowym rozsądkiem. Wiadomo, że palenia papierosów nie rzucisz w tydzień, a zrzucenie 10 kg zajmie ci dłużej niż miesiąc.

Postaw na metodę małych kroków

Twoja lista postanowień obejmuje pewnie co najmniej kilka punktów, jednak pamiętaj, że twój plan jest rozłożony na cały rok. Nie podejmuj się wszystkiego od razu, tylko na kartce czy w arkuszu, gdzie masz spisane swoje postanowienia podkreśl lub zaznacz kolorem priorytety. Za nie zabierz się najpierw, a mniej ważne rzeczy realizuj w drugiej połowie roku.

Każde postanowienie noworoczne podziel sobie także na etapy. Przykładowo, jeśli w ciągu roku chcesz zaoszczędzić 5 tys. zł na wakacje, podziel sobie tę kwotę na 12 miesięcy. Dzięki temu będziesz wiedział, że co miesiąc musisz odłożyć 417 zł. Brzmi to przystępniej niż 5 tys. zł, prawda?

Pamiętaj także, aby odłożyć trudne zmiany w czasie, jeśli wiesz, że w konkretnym miesiącu w twoim życiu będzie spore zamieszanie (np. remont mieszkania, zmiana pracy). Warto wybrać spokojniejszy czas, kiedy będziesz mógł się skupić na tym, co sobie założyłeś.

Zadeklaruj się publicznie

Nic tak nie motywuje do realizacji celów jak publiczna deklaracja. Możesz powiedzieć ukochanej osobie, znajomym czy napisać o tym na Facebooku. W ten sposób zyskasz osoby, które będą cię wspierać i motywować. A gdy najdzie cię myśl, aby zrezygnować z tego, co sobie zaplanowałeś, zawsze możesz przypomnieć sobie, jak głupio będzie ci się z tego tłumaczyć.

Wyznacz sobie nagrody

Wiadomo, że jeśli chcesz pozbyć się kłopotliwego nawyku lub wyrobić w sobie ten pozytywny, czeka cię sporo pracy. Aby nie nastawiać się pesymistycznie i zaczepić się o myśl, która będzie kojarzyła ci się pozytywnie, warto po każdym zrealizowanym etapie wyznaczyć sobie nagrodę. Postanowiłeś, że rezygnujesz z fast – foodów? Zaplanuj sobie, że jeśli wytrwasz, to co trzy miesiące pozwolisz sobie na ulubionego burgera. Chcesz więcej spać? Raz na jakiś czas pozwól sobie na całonocny maraton serialowy. Planujesz więcej zarabiać? Po otrzymanym awansie, wybierz się na zakupy, jeśli sprawi ci to radość. Może się okazać, że nowy nawyk tak wejdzie ci w krew, że nie będziesz potrzebował tych nagród. Jednak w początkowym etapie, taka pozytywna wizja może ci bardzo pomóc.

Weź pod uwagę, że teraz jest najtrudniej. Jeśli będziesz trzymać się swoich postanowień przez okres zimowy, to wiosną i latem będzie już tylko łatwiej. Trzymam kciuki za realizację waszych celów! Napiszcie w komentarzu, co sobie postanowiliście na 2018 rok.

 

Dodano:
15 Sty 2018

Zaktualizowano:
31 Maj 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły