Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności ×
Advertisement

Jak działa karta kredytowa? Sprawdź, czy warto ją posiadać (infografika)

Fot.

Dzięki karcie kredytowej dostaniesz dodatkowy zastrzyk gotówki na świątecznych zakupach, ale też łatwo zarezerwujesz bilety lotnicze czy noclegi za granicą. Sprawdź, jak z niej korzystać, by pożyczać za darmo.

Karta kredytowa to nie to samo, co karta debetowa. Korzystając z debetówki, wydajesz swoje pieniądze które masz na koncie. Płacąc kredytówką, wydajesz pieniądze banku, które potem spłacasz.

Jeśli będziesz odpowiednio z niej korzystał, to za zaciągnięty „kredyt” nic nie zapłacisz. Słowo „kredyt” trochę cię przeraża? Niepotrzebnie, ponieważ korzystanie z karty kredytowej jest dużo prostsze niż zaciągnięcie kredytu. Poza tym może być całkowicie darmowe.

Jak działa karta kredytowa?

Karty kredytowej nie dostaniesz do rachunku, tylko musisz sam złożyć wniosek o jej wydanie. Najszybciej i najwygodniej będzie zrobić to przez internet, więc polecam ci ten sposób. Wypełniasz formularz kontaktowy i czekasz aż oddzwoni do ciebie doradca z banku. Zada ci on kilka pytań, za pomocą których zbada, czy będziesz w stanie spłacać kartę. Następnie przyjedzie do ciebie kurier z umową i przy okazji zabierze dokumenty o które może poprosić cię bank np. zaświadczenie o zatrudnieniu. Po podpisaniu umowy może już korzystać z karty. Jak? Z głową.

Zakupy robisz w trakcie okresu rozliczeniowego, który trwa 30 lub 31 dni. Na koniec tego okresu dostaniesz od banku wyciąg. Informację o tym w którym dniu będziesz dostawał wyciągi znajdziesz w umowie. Za to na samym wyciągu będzie informacja jaką kwotę musisz spłacić i w jakim terminie Jeśli zdążysz, to nie będziesz musiał płacić odsetek. Ten czas nazywamy okresem bezodsetkowym.

Przykład

Twój okres rozliczeniowy zaczyna się pierwszego dnia miesiąca i trwa 31 dni. Zakupy zrobione od 1 do 31 grudnia zaliczają się do jednego okresu rozliczeniowego. Po 31 grudnia dostaniesz od banku wyciąg, w którym będzie napisane, na jaką kwotę łącznie zapłaciłeś kartą kredytową.

W twoim banku okres bezodsetkowy trwa 51 dni. Licząc od początku grudnia, masz czas do 20 stycznia na spłatę zadłużenia na karcie. Jeśli spłacisz całą kwotę, to nie zapłacisz odsetek.

Jak spłacać kartę kredytową?

Bank daje ci dwie opcje. Możesz spłacić całość wykorzystanych środków w okresie bezodsetkowym i dzięki temu pożyczysz za darmo. Jeśli jednak w danym czasie nie masz wystarczających pieniędzy, to możesz dokonać spłaty minimalnej. Jest to część zobowiązania wymagana przez bank, którą obowiązkowo musisz spłacić. Resztę zadłużenia możesz rozłożyć na raty. Pamiętaj jednak, że od tej kwoty zapłacisz już odsetki.


Ważne!

Do okresu bezodsetkowego zaliczają się tylko transakcje bezgotówkowe, czyli płatności kartą w sklepach czy punktach usługowych stacjonarnie albo w internecie.

Jeśli wypłacisz gotówkę w bankomacie za pomocą karty kredytowej, to zapłacisz za to prowizję oraz odsetki, niezależnie od tego, kiedy zwrócisz te środki.

Chcesz oddać pieniądze, wykorzystane na zakupach? Nic prostszego! Wystarczy, że ustawisz w banku automatyczną spłatę zadłużenia karty. Bank bez twojego udziału zadba o terminową spłatę, a twoim zadaniem będzie tylko zapewnienie środków na swoim koncie osobistym. Możesz także sam zrobić przelew albo wpłacić gotówkę w placówce banku albo we wpłatomacie.

Czy warto posiadać kartę kredytową?

Jasne, że warto! Już wiesz, jak bezpiecznie ją spłacać, więc możesz zacząć z niej korzystać. A sytuacje, kiedy powinieneś jej użyć, pojawią się szybciej niż myślisz. Mam kartę kredytową już od kilku miesięcy, ale dopiero teraz przekonałam się, jaka jest przydatna. Zaraz po Nowym Roku wyjeżdżam na narty. Nie mam własnego sprzętu, więc zdecydowałam się polecieć samolotem. Karta kredytowa pozwoliła mi naprawdę szybko kupić bilety lotnicze oraz miałam większy wybór ofert noclegowych na Booking.com (w części z nich trzeba podać dane karty kredytowe). Wszystko załatwiłam naprawdę bardzo szybko i już mogę przenieść się myślami na zaśnieżony stok...

Jednak zanim jeszcze wyjadę, czekają mnie zakupy świąteczne. Nawet drobne podarunki, ale dla kilkunastu osób oznaczają poważny wydatek. Szukam więc oszczędności, gdzie się da. W ramach mojej karty kredytowej, mogę skorzystać ze zwrotu części pieniędzy, które wydałam za jej pomocą.

Po tym jak zsumowałam moje planowane wydatki, wyszło mi, że zaoszczędzę kilkadziesiąt złotych! Skoro bank daje taką możliwość, to czemu mam z niej nie skorzystać? Na czas zakupów świątecznych gotówkę zamieniam na kartę kredytową.

Fajną opcją, którą niedawno opisywałam jest bon na 400 zł do wydania w Douglasie. Jeśli nie masz pomysłu na prezenty, a do tego chcesz, aby ufundował je bank, to nic prostszego. Zacznij korzystać z karty kredytowej.

Poznaj jeszcze więcej sytuacji, w których przyda ci się karta kredytowa.

Zyskaj 5% zwrotu za zakupy w Aparcie, Empiku, Carrefourze, Zarze, Smyku >>

Zyskaj 5% zwrotu za zakupy w Cinema City, Travel Planet, Empik, Inter Cars, Leroy Merlin >>

Podobne artykuły