Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności ×
Advertisement

Jak nie robić zakupów - 7 kroków

Fot.

Wracasz z zakupów i uświadamiasz sobie, że po raz kolejny wydałeś za dużo i kupiłeś wiele niepotrzebnych rzeczy? Zazwyczaj na taką sytuację wpływ mają drobne czynności, których nawet nie zauważasz. Sprawdź, jak nie robić zakupów.

Najważniejsze w zarządzaniu domowym budżetem jest wykluczenie błędów, które popełnia każdy. A ograniczenie dosłownie kilku zachowań pozwoli ci zaoszczędzić na zakupach.

1. Nie idź do centrum handlowego bez konkretnego celu

Według mnie można spędzić czas o wiele ciekawiej niż spacerując po dusznej i zatłoczonej galerii handlowej. Warto robić zakupy tylko w chwili, gdy faktycznie potrzebujesz coś kupić. Podczas teoretycznie niezobowiązującego spaceru, niemal pewne jest to, że wydasz pieniądze na niezaplanowane zakupy.

2. Nie kupuj hurtowych ilości

Ta zasada dotyczy przede wszystkim zakupów spożywczych. Jeśli nie mieszkasz z całą swoją rodziną, , nie rób zakupów, które wykarmią pół miasta. Zazwyczaj część tych artykułów przeterminuje się, zanim je wykorzystasz. Kupuj tyle, ile faktycznie jesteś w stanie zużyć.

3. Nie idź na zakupy bez listy potrzebnych produktów

Nieważne czy na kartce czy w aplikacji mobilnej, przed zakupami przygotuj zestawienie produktów, które musisz kupić. Dzięki temu nie będziesz biegać jak w amoku między sklepowymi półkami. Dodatkowo kupisz tylko te rzeczy, na których najbardziej ci zależy.

4. Nie rób zakupów w pośpiechu

Daj sobie czas na przemyślenie czy naprawdę potrzebujesz danego produktu. Możliwe, że po chwili zastanowienia okaże się, że nie potrzebujesz wydawać pieniędzy na kolejną parę butów i bardziej przyda ci się nowa karta pamięci do aparatu, albo książka, wydana ostatnio przez twojego ulubionego autora.

5. Nie traktuj zakupów jak worka treningowego

Po gorszym w dniu w pracy lub po sprzeczce z którymś z domowników, nie staraj się odstresować w centrum handlowym. Zakupy nie rozwiążą twoich problemów, ewentualnie na chwilę poprawią ci nastrój. Zazwyczaj z takiego maratonu po sklepach przynosisz do domu wiele niepotrzebnych rzeczy. Nie ma nic złego w poprawieniu sobie samopoczucia poprzez zakup jakiejś przydatnej drobnostki, gorzej gdy, będzie to kolejny kubek lub bibelot, który będzie kurzył się na półce. Na odreagowanie z pewnością lepszym rozwiązaniem będzie odprężenie się przy ulubionej książce lub głęboki oddech podczas zajęć jogi.

6. Nie chodź na zakupy głodny

Jeśli nie jesteś najedzony i pójdziesz na zakupy, to wrócisz z nich z cięższą torbą. Dodatkowo łatwiej się skusisz na przekąski na mieście, którymi po pierwsze się nie najesz, po drugie zapłacisz za nie dużo więcej.

7. Nie zabieraj dzieci na zakupy

Jeśli nie musisz, nie zabieraj ze sobą pociech do sklepu. Sprawi to, że unikniesz niekończących się pytań „a mogę to?” stwierdzeń „kup mi” i najgorszego co może ciebie i innych kupujących spotkać, czyli płaczu, pisku i innych form próby wymuszenia na tobie zakupu. Dodatkowo bez małego towarzysza, który będzie cię na każdym kroku rozpraszał, zaoszczędzisz na czasie i kupisz wszystkie zaplanowane produkty.

Dzięki ograniczeniu niektórych czynności podczas zakupów, z pewnością będziesz wychodził ze sklepu bez zbędnych produktów. Zaoszczędzisz na tym pieniądze, czas i swoje nerwy. Wystarczy, że kilka razy postąpisz w ten sposób, a wejdzie ci to w krew.

Podobne artykuły