Jak obliczyć całkowity koszt kredytu gotówkowego?

 • 19 Sie 2015
 • 4 min. czytania
 • Komentarze(0)
Kredyt gotówkowy to prosty sposób na zdobycie dodatkowej gotówki. Bank nie wymaga określenia, na co przeznaczymy pozyskane środki i w żaden sposób nie będzie ingerować w sposób ich wykorzystania. Każdy, kto planuje wziąć kredyt chce, aby był on jak najtańszy. Przeglądając oferty banków, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na koszt kredytu. Podpowiadamy, co należy wziąć pod uwagę, aby oszacować całkowitą kwotę do spłaty oraz ratę, którą będziemy bezpiecznie regulować w comiesięcznych zobowiązaniach.
Jak obliczyć całkowity koszt kredytu gotówkowego?

W pierwszej chwili może się wydawać, że wybór najtańszego kredytu jest prosty i intuicyjny – wystarczy przecież wybrać ofertę z najniższym oprocentowaniem. Niestety, oprócz oprocentowania nominalnego jest jeszcze szereg opłat dodatkowych i pozostałych kosztów.

Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy?

Nie ma jednoznacznie określonej kwoty, która miesiąc w miesiąc musi wpływać na konto, żeby móc starać się o kredyt gotówkowy. Właściwie każda osoba, która zarabia, czy to na podstawie umowy o pracę, czy umowy zlecenie lub umowy o dzieło, pobiera rentę lub emeryturę, ma szansę otrzymać kredyt gotówkowy. Każdy bank we własnym zakresie ustala warunki przyznawania kredytów, a zdolność kredytowa w przypadku każdego klienta jest wyliczana indywidualnie.

Sprawdź, jaka jest Twoja zdolność kredytowa >>

Każdy zachodzi w głowę, gdzie najlepiej wziąć kredyt gotówkowy? I w tym przypadku nie da się jednoznacznie wskazać, gdzie po kredyt gotówkowy, gdyż sytuacja każdego kredytobiorcy jest inna. Tanie kredyty gotówkowe można znaleźć w większości banków.

Niskie zarobki a kredyt gotówkowy

Niskie wynagrodzenie nie musi od razu wykluczać klienta ze starań o otrzymanie kredytu gotówkowego, jednak jego szanse na jego pozyskanie są rzeczywiście niewielkie. Istnieje bowiem niespisana zasada, że im wyższe zarobki, tym większa szansa na kredyt. Tak czy inaczej, banki przed podjęciem ostatecznej decyzji analizują wiele innych czynników i może się zdarzyć, że ktoś może dużo zarabiać, a i tak spotka się z odmową. Na taką decyzję może wpłynąć m.in. negatywna historia w BIK.

Kredyt gotówkowy – gdzie najtaniej? Kredyty gotówkowe na atrakcyjnych warunkach dostać można zarówno w tych większych bankach – PKO BP, Santander Bank Polska, jak i w tych mniejszych – Citi Handlowy czy Getin Banku.

Kalkulator kredytu gotówkowego – jak z niego korzystać?

Aby porównać różnorodne oferty banków i wybrać najatrakcyjniejszą dla nas ofertę, warto sięgnąć po kalkulator kredytu gotówkowego. Jeśli zastanawiasz się, gdzie najtańszy kredyt gotówkowy, kalkulator wskaże Ci bank, który ma takowy w swojej ofercie. Kalkulator kredytu gotówkowego obliczy nie tylko raty dowolnego kredytu gotówkowego, lecz znajdzie również inne, równie atrakcyjne oferty.

Jak obliczyć koszt kredytu? Korzystanie z kalkulatora jest bardzo proste i intuicyjne. Wystarczy, że podasz trzy parametry:

 • kwotę kredytu, odpowiadającą Twoim potrzebom i oczekiwaniom,
 • okres spłaty kredytu, odpowiadający Twoim możliwościom spłaty,
 • oprocentowanie.

Kalkulator kredytu gotówkowego pokaże Ci wszystkie najtańsze kredyty gotówkowe na wskazaną wysokość i okres spłaty. Narzędzie to zdecydowanie przyspieszy i ułatwi proces wyboru najlepszego kredytu.

Bank odmówił Ci kredytu? Teraz musi powiedzieć, dlaczego.

Kredyt gotówkowy – na co zwrócić uwagę?

Poszukując najkorzystniejszej oferty kredytu gotówkowego, należy przeanalizować kilka czynników. Na co powinniśmy zwrócić największą uwagę:

 • Prowizja – niektóre banki pobierają prowizję za udzielenie kredytu. Warto zwrócić uwagę, że czasami banki oferujące kredyty bez prowizji, rekompensują sobie tę stratę, narzucając obowiązek wykupienia ubezpieczenia.
 • Opłaty dodatkowe – konieczne może okazać się założenie rachunku w banku, w którym chcemy wziąć kredyt, a wtedy trzeba liczyć się z kosztami jego prowadzenia. Często wymagane jest również ubezpieczenie, które jest zabezpieczeniem zarówno dla banku, jak i dla kredytobiorcy. Wykupienie tego typu dodatkowych produktów daje nam możliwość otrzymania kredytu na korzystniejszych warunkach, ale podwyższa koszty.
 • Odsetki – każda miesięczna rata zawiera cześć zadłużenia oraz odsetki.
 • Łączny koszt kredytu – czynnikiem mającym wpływ na wysokość kredytu jest okres kredytowania. W praktyce jest tak, że im dłuższy okres, tym wyższe oprocentowanie. Z drugiej strony, krótszy okres kredytowania oznacza wyższą miesięczną ratę.
 • Oprocentowanie stałe lub zmienne – oprocentowanie stałe nie zmienia się podczas całego okresu kredytowania. Najczęściej jest ono oferowane przy kredytach krótkoterminowych. Oprocentowanie zmienne opiera się na wahaniach stóp procentowych obowiązujących na rynku. Składa się ze stałej marży oraz wskaźnika WIBOR.

Istotnym czynnikiem jest RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Procentowa). Dzięki RRSO można najprościej ocenić, czy kredyt kryje w sobie dodatkowe opłaty i prowizje. Różnica miedzy RRSO, a oprocentowaniem nominalnym świadczy o wszystkich dodatkowych kosztach i opłatach.

Nie pożyczaj więcej, niż potrzebujesz, a raty reguluj w terminie. Dokładnie przeanalizuj koszty i wybierz najtańszą z Twojego punktu widzenia ofertę. Zweryfikuj ofertę produktów dodatkowych i negocjuj warunki. Przestrzegając tych kilku zasad, maksymalnie zmniejszysz koszt zobowiązania.

Wybierz najlepszy kredyt gotówkowy >>

Dodano:
19 Sie 2015

Zaktualizowano:
05 Sie 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły