Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności ×
Advertisement Advertisement

Jak obniżyć podatek dochodowy?

Fot.

Koniec roku tuż tuż, a to oznacza, że musisz spieszyć się, aby wykorzystać przysługujący ci limit wpłat na IKZE. Dzięki temu możesz zmniejszyć swój PIT nawet o 1,5 tys. zł! Kuszące? Sprawdź, jak to zrobić.

IKZE jest to Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego. Co to oznacza? Państwo chce cię zachęcić do samodzielnego oszczędzania na emeryturę. Dzięki temu nie będziesz skazany na głodowe emerytury z ZUS-u i nie będziesz musiał się zastanawiać, skąd wziąć pieniądze, gdy zakończysz pracę. Wciąż zachęcam cię do samodzielnego oszczędzania na emeryturę, a IKZE to jedna z dostępnych opcji. Najpierw jednak sprawdź, co cię czeka po decyzji rządu o obniżeniu wieku emerytalnego. Nawet jeśli fakt, że będziesz musiał żyć za o wiele mniej niż teraz cię nie przekonuje, to może chociaż zachęci cię do oszczędzania to, że znacznie możesz obniżyć swój podatek.

Na czym polega IKZE?

IKZE to nie jest produkt finansowy (jak np. lokata), tylko prawna otoczka dla wybranego przez ciebie produktu. Zależnie od tego, czy nie chcesz stracić wpłaconych pieniędzy czy możesz zaryzykować, wybierz spośród najpopularniejszych opcji:

  • rachunek oszczędnościowy w banku,
  • rachunek inwestycyjny w domu maklerskim,
  • fundusz inwestycyjny w towarzystwie funduszy inwestycyjnych.

Lokując środki w banku, masz pewność, że dostaniesz z powrotem całość swojej wpłaty. A jeśli zdecydujesz się na dom maklerski lub towarzystwo funduszy inwestycyjnych, to masz możliwość inwestowania swoich pieniędzy na giełdzie. Rośnie szansa, że zarobisz więcej, ale pamiętaj, że możesz także stracić.

Niższy podatek dzięki IKZE

Podstawową korzyścią, która wiąże się z IKZE obniżenie podatku dochodowego, z którego co najważniejsze, możesz skorzystać co roku! Kwotę, którą w danym roku wpłaciłeś na IKZE możesz odliczyć o podstawy opodatkowania PIT-em.

Aby zaoszczędzić na podatku:

  1. Standardowo oblicz swój dochód.
  2. Odejmij od niego łączną kwotę wpłaconą na IKZE w ciągu roku.
  3. Podatek oblicz od pozostałej kwoty.

Maksymalnie w 2016 roku można wpłacić na IKZE 4886 zł. Musisz wiedzieć, że limit ten co roku się zmienia i zależy od wartości prognozowanego, przeciętnego, miesięcznego wynagrodzenia. To, ile zaoszczędzisz zależy od progu podatkowego, na który się łapiesz.

O ile mniej podatku możesz zapłacić?
Pracownik na etacie, który płaci 18 proc. dochodów: 4886 zł * 18% = 876 zł
Pracownik na etacie, który płaci 32 proc. dochodów: 4886 zł * 32 % = 1 564 zł
Przedsiębiorca, który rozlicza się podatkiem liniowym 19 proc.: 4886 zł *19% = 925 zł

Jak wpłacać i wypłacać pieniądze z IKZE?

W wielu instytucjach otwarcie IKZE jest bezpłatne, więc nic nie tracisz, je zakładając. Nie masz żadnego obowiązku regularnego zasilania konta. Zgromadzone pieniądze możesz wypłacić kiedy chcesz, ale najkorzystniej jest to zrobić, kiedy skończysz 65 lat i upłynie okres 5 lat dokonanych wpłat. Wtedy także zyskasz, ponieważ nie będziesz musiał oddawać państwu prawie 1/5 swoich oszczędności w formie podatku Belki (19 proc.). W zamian za to zapłacisz tylko 10 proc. uzbieranej kwoty w formie ryczałtu.

Ideą IKZE jest to, abyś zasilał je wtedy, kiedy masz trochę wolnej gotówki i w ten sposób już teraz dbasz o swoją przyszłość na emeryturze. Uwierz mi, za kilkadziesiąt lat sobie za to podziękujesz. I nie mów mi, że jesteś zbyt młody, aby o tym myśleć. Im wcześniej zaczniesz oszczędzać, tym więcej pieniędzy będziesz miał do dyspozycji. Nawet kilkadziesiąt złotych miesięcznie, zwróci ci się w postaci dodatkowych kilkuset złotych do głodowej emerytury z ZUS-u. Mam nadzieję, że piekąc ciasteczka dla wnuków we własnym domu, uśmiechniesz się na myśl, że zadbałeś wcześniej o swoją spokojną przyszłość. A jeśli tego nie zrobisz, to po 60-tce obudzisz się, a będzie już za późno. Załóż IKZE już teraz!

Podobne artykuły