Jak obniżyć składkę - co możemy zrobić, aby płacić mniej za OC/AC

  • 10 Sty 2019
  • 3 min. czytania
  • Komentarze(0)
Sprawdziłem sposoby, dzięki którym możesz zapłacić mniej za ubezpieczenie swojego samochodu
Jak obniżyć składkę - co możemy zrobić, aby płacić mniej za OC/AC

Jednorazowa płatność za polisę jest tylko jednym ze sposobów, dzięki którym możesz obniżyć składkę OC/AC. Czy są inne sposoby? Sprawdziłem.

Nie lubisz płacić wysokiej składki za ubezpieczenie komunikacyjne? Nie jesteś wyjątkiem. Ja też robię wszystko żeby za ubezpieczenie swojego samochodu płacić mniej. Podpowiadam, jak możesz płacić mniej za OC/AC.

Płać za polisę jednorazowo

Ubezpieczając samochód lepiej jest zapłacić za polisę jednorazowo, mimo że twój portfel może to dość boleśnie odczuć. Zakłady ubezpieczeń, w przeciwieństwie np. sklepów RTV/AGD nie oferują rat 0 proc. Płatność możesz rozłożyć na raty (LINK4 oferuje możliwość płatność za ubezpieczenie w 2 lub w 4 ratach), ale ich suma będzie wyższa niż w przypadku płatności jednorazowej.

Jak obniżyć składkę - co możemy zrobić, aby płacić mniej za OC/AC

Sprawdź czy potrzebujesz pełnego pakietu AC

Twój samochód nie jest już pierwszej nowości, nie potrzebujesz pełnego pakietu AC, chroniącego od wszystkich ryzyk? Możesz wykupić ubezpieczenie chroniące od wybranych ryzyk, np. kradzieży, żywiołów (np. pożaru czy powodzi) czy szkody całkowitej. Takie ubezpieczenie możesz znaleźć np. w ofercie LINK4 – nazywa się Smart Casco. Zapłacisz za nie od 49 zł (dla samochodu o wartości do 15 000 zł za ubezpieczenie od żywiołów) do 414 zł (dla samochodu od 25 000 zł do 40 000 zł za ubezpieczenie od szkody całkowitej, kradzieży i żywiołów). Powinieneś jednak pamiętać, że jeżeli ubezpieczysz samochód w zbyt wąskim zakresie możesz nie dostać odszkodowania w ogóle lub jego kwota będzie niższa od oczekiwanej.

Zastanów się nad udziałem własnym w szkodzie

W przypadku ubezpieczenia AC możesz obniżyć składkę decydując się na udział własny, czyli na pokrycie części kosztów naprawy z własnej kieszeni. W LINK4 możesz wybrać udział własny w wysokości 500 zł, 1 000 zł lub 1 500 zł. Pamiętaj tylko, że jeżeli – przykładowo – twoja szkoda zostanie wyceniona na 800 zł a twój udział własny wynosi 500 zł to dostaniesz tylko 300 zł odszkodowania.

I nad wykorzystaniem do naprawy części alternatywnych

Jeżeli jeździsz kilkuletnim samochodem popularnej marki możesz obniżyć składkę ubezpieczeniową decydując się na naprawę powypadkową z wykorzystaniem zamienników, tj. części nieoznaczonych logo producenta twojego auta, a innej firmy (która może zresztą produkować je na jego zlecenie). W LINK4 możesz wybrać Auto Casco w wariancie WARSZTAT lub KOSZTORYS. W pierwszym przypadku pojazd będzie naprawiany z wykorzystaniem części oryginalnych, a w drugim – w wycenie uwzględnione będą ceny części alternatywnych (zamienników). Warianty te – poza rodzajem zastosowanych części – różnią się wyceną robocizny i sposobem likwidacji szkody. W wariancie WARSZTAT wstawiasz auto do warsztatu (może to być nawet ASO) a LINK4 rozliczy się z tobą na podstawie faktur za naprawę lub bezgotówkowo, bezpośrednio z warsztatem dokonującym naprawy. W przypadku wariantu KOSZTORYS LINK4 sporządza wycenę na podstawie cen części alternatywnych, stałej stawki za roboczogodzinę, a pieniądze dostajesz do ręki.

Niższą składkę ubezpieczeniową zapłacisz też jeżeli:

  • twój samochód będzie parkowany nocą na terenie zamkniętym (np. na parkingu strzeżonym) lub w garażu
  • twoje auto będzie wyposażone w dodatkowe zabezpieczenia (np. alarm czy blokadę skrzyni biegów).

Możesz też zdać się na tzw. telematykę, czyli zgodzić się na to żeby styl twojej jazdy (m.in. to jak przyspieszasz, hamujesz, z jaką prędkością jeździsz) oceniany był np. przez aplikację zainstalowaną w twoim smartfonie. Jeśli będziesz jeździł płynnie i przestrzegał ograniczeń prędkości (i – co istotne – bezszkodowo), to za ubezpieczenie swojego samochodu w kolejnym roku zapłacisz mniej.

Wysokość składki za ubezpieczenie OC i AC możesz obniżyć na wiele sposobów. Jeżeli znacie inne rozwiązania (oczywiście legalne), dzięki którym można zapłacić mniej za ubezpieczenie samochodu, podzielcie się nimi w komentarzach.

Dodano:
10 Sty 2019

Zaktualizowano:
19 Wrz 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły