Jak oszczędzać bez wyrzeczeń?

  • 05 Wrz 2016
  • 3 min. czytania
  • Komentarze(0)
Zobacz, jak w prosty sposób zgromadzić oszczędności na czarną godzinę.
Jak oszczędzać bez wyrzeczeń?

Łatwo jest mówić: „Zacznij oszczędzać”, kiedy masz tyle wydatków, a Twoje zarobki nie pozwalają odłożyć zbyt dużo. Pokazujemy, że każdy może wyjść ze spirali długów i zbudować poduszkę bezpieczeństwa, wprowadzając w życie kilka prostych nawyków.

Przede wszystkim odpowiedz sobie na pytanie, po co Ci oszczędności. Pozwalają spokojnie żyć, nie martwiąc się o to, za co kupisz jedzenie, gdy stracisz pracę czy zachorujesz. Pomyśl o oszczędnościach nie jako o wyrzeczeniu, ale o przesunięciu korzyści w przyszłość. Na początku będzie to trudne, ale każdy nawyk można w sobie wypracować. Przejdźmy do praktyki!

Płać najpierw sobie

Jeśli dotychczas działałeś tak, że najpierw regulowałeś rachunki, a potem przez cały miesiąc robiłeś zakupy, a dopiero na jego koniec oszczędzałeś to, co Ci zostało, to powinieneś zmienić kolejność. Kiedy dostaniesz wypłatę, płać najpierw sobie. Utwórz zlecenie stałe ze swojego rachunku ROR na konto oszczędnościowe na kolejny dzień po tym, w którym dostajesz wynagrodzenie. Skąd będziesz wiedział, ile przelać?

Kontroluj wydatki

Podejmij wyzwanie i przez miesiąc spisuj wszystko to, na co wydajesz swoje pieniądze. Dzięki temu uświadomisz sobie, ile gotówki przecieka Ci przez palce. Możesz to robić w zeszycie, arkuszu Excel albo aplikacji (np. Microsoft Money, Moje Finanse, Kontomierz)

Słyszałeś o efekcie latte? Kawa z pianką jest symbolem tego, ile możesz oszczędzić, odmawiając sobie tej drobnej przyjemności. Czarny napój, który będziesz kupował w ulubionej kawiarni za 7 zł 5 razy w tygodniu, w ciągu roku będzie Cię kosztował 1 890 zł. Gdybyś jej nie kupował, to mógłbyś polecieć na tygodniowe wakacje nad ciepłym morzem. Daje to do myślenia, prawda? Czasami spojrzenie z dystansu na wydawane pieniądze działa jak kubeł zimnej wody.

Zautomatyzuj oszczędzanie

Na początku przygody z oszczędzaniem postaraj się jak najmniej o tym myśleć. Dlaczego? Żeby zminimalizować pokusy zejścia z dobrej drogi. Z pomocą przychodzą banki, które oferują usługę autooszczędzania. Polega ona na tym , że każda transakcja kartą jest zaokrąglana do pełnej złotówki, 5 czy 10 zł, a reszta przelewana na konto oszczędnościowe. Taką opcję w swoich rachunkach oferują m.in.: mBank [otwórz konto] (mSaver), Getin Bank [otwórz konto] (Zachowaj Resztę), PKO Bank Polski [otwórz konto] (Autooszczędzanie), Credit Agricole [otwórz konto] (CA Saver), ING Bank Śląski [otwórz konto] (Smart Saver).

Porównuj ceny

Naczelną zasadą mądrych zakupów jest planowanie. Kiedy masz upatrzony aparat, zabawkę dla dziecka czy perfumy, korzystaj z porównywarek cenowych. Przykładowo, za 100 ml perfum jednej ze znanych marek zapłacisz od 262 zł do 314 zł. Na tym samym towarze możesz więc zaoszczędzić 52 zł.

Zwiększ dochody, nie wychodząc z domu

Większość z nas nie może sobie pozwolić na podjęcie dodatkowej pracy, jak radzi wielu ekspertów od oszczędzania. Możesz jednak zarobić dodatkowe pieniądze, nie ruszając się z domu. Prostym sposobem jest sprzedaż nieużywanych ubrań czy niezniszczonych zabawek Twojego dziecka. Co prawda jeden dzień będziesz musiał poświęcić na ich sfotografowanie i wystawienie na aukcjach, ale w sumie możesz zarobić nawet kilkaset złotych.

Dobrym pomysłem jest także zarabianie w internecie. Dzięki programom afiliacyjnym (np. nasz Money2Money) możesz polecać produkty finansowe i na tym zarabiać.

Celem rozpoczęcia Twojej przygody z oszczędzaniem jest zmiana perspektywy patrzenia na pieniądze. Musisz zacząć traktować kapitał jako zabezpieczenie, którego w określonym czasie nie będziesz chciał wydać.
 

Dodano:
05 Wrz 2016

Zaktualizowano:
07 Sie 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły