Jak otworzyć konto osobiste online?

 • 06 Sie 2020
 • 10 min. czytania
 • Komentarze(0)
Otwieranie konta bankowego jeszcze nigdy nie było tak proste jak teraz. Posiadaczem internetowego rachunku osobistego możesz stać się w szybki i prosty sposób – wystarczy, że wypełnisz i złożysz online wniosek o otwarcie konta bankowego, podając przy tym wymagane przez bank informacje osobowe. W zależności od tego, jaką procedurę przyjmuje dany bank, dokumenty aktywacyjne zostaną ci przesłane pocztą, za pośrednictwem kuriera bankowego, albo na skrzynkę mailową.
Jak otworzyć konto osobiste online?

Otwarcie konta bankowego, czyli skorzystanie z podstawowego produktu bankowego, w dzisiejszych czasach nie wymaga już złożenia wizyty w oddziale. Możesz z powodzeniem otworzyć konto bankowe przez internet, w dowolnej chwili, bez konieczności wychodzenia z domu. Aby stać się posiadaczem internetowego konta bankowego, wystarczy, że wypełnisz elektroniczny wniosek o otwarcie rachunku zamieszczony na stronach internetowych większości banków w Polsce. Sprawdź, jak wygląda w praktyce procedura otwierania konta bankowego – tak stacjonarnie, jak i internetowo, a niekiedy nawet mobilnie.

Czy warto mieć internetowe konto bankowe?

Konto osobiste pozwoli ci na wygodne zarządzanie środkami finansowymi, dokonywanie przelewów i zleceń stałych oraz podobnych operacji. Dzięki internetowemu rachunkowi osobistemu wszystkich takich zleceń będziesz dokonywać online. Sprawdzisz w ten sposób również historię rachunku i będziesz mógł wydrukować potwierdzenie płatności czy przelewów, jeśli zajdzie taka konieczność. Konto bankowe internetowe łatwo otworzysz bez konieczności wychodzenia z domu i opuszczania wygodnego fotela. Możesz to zrobić choćby w środku nocy, kiedy tylko znajdziesz wolną chwilę, by wypełnić w gruncie rzeczy prosty wniosek elektroniczny.

Sprawdź dodatkowe opcje konta internetowego: Co można załatwić w banku online?

Obecnie konta internetowe są podobne do kont osobistych zakładanych w oddziałach banku, a różnice działają na twoją korzyść. Konto internetowe może być tańsze i przynosić ci wiele ważnych zniżek, a przy tym możesz z niego wygodnie płacić w internecie, w licznych sklepach online, nie tylko polskich. Nawet jeśli masz rachunek założony przez stronę WWW, to możesz zadzwonić na infolinię banku lub iść do najbliższego względem twojego miejsca zamieszkania oddziału bankowego, gdzie oczywiście zostaniesz obsłużony tak, jak klienci posiadający tradycyjne konta bankowe. Korzystanie z rachunku internetowego jest proste – możesz to robić samodzielnie, ciesząc się jego możliwościami.

Czy można samodzielnie założyć internetowe konto bankowe?

Cechą charakterystyczną internetowych kont bankowych jest to, że możesz je zakładać samodzielnie w wybranych instytuacjach mających taki produkt w swojej ofercie. Jak otworzyć rachunek bez pomocy pracownika banku? Wcale nie wymaga to od ciebie dysponowania dużą wiedzą na temat finansów i internetu. Formularze elektroniczne, które pozwalają na zakładanie konta, są mało skomplikowane. Wystarczy, że będziesz krok po kroku wypełniał kolejne wskazane pola.

Na stronie banku, w obrębie oferty depozytowej na konta osobiste przez internet, znajdziesz formularz wniosku przeznaczony dla nowych klientów. Wypełnij go, prześlij mailowo do banku, a cała procedura zakładania konta bankowego będzie mogła się oficjalnie rozpocząć.

Koszty prowadzenia internetowego konta bankowego

Kiedy na rynek wchodziły pierwsze oferty kont bankowych internetowych, różniły się one od rachunków standardowych funkcjonalnością, która była niestety z reguły mniejsza. Atutem oferty kont online dla klientów było jednak to, że nie trzeba było za nie płacić lub opłaty związane z takim rachunkiem oszczędnościowo-rozliczeniowym (ROR) były bardzo niskie. Tak też pozostało do dziś, kiedy to zdecydowana większość banków w Polsce zaoferować ci może prowadzenie internetowego konta bankowego.

W przypadku rachunków internetowych w Polsce bezpłatne są najczęściej:

 • założenie konta bankowego, w tym konta walutowego;
 • prowadzenie konta osobistego, ale nie zawsze bezwarunkowo;
 • wypłaty z bankomatów własnych, partnerskich, wszystkich sieci w Polsce i za granicą;
 • szybkie wpłaty za konto w sieci wpłatomatów Euronet;
 • dostęp do usługi doradztwa inwestycyjnego;
 • wydanie karty debetowej;
 • korzystanie z karty debetowej wydanej do konta, choć nie bezwarunkowo;
 • internetowy i mobilny dostęp do konta i płatności internetowych.

Dwukrotnie wspominaliśmy o tym, że pewne operacje na koncie bankowym internetowym pozostają bezpłatne, choć nie bezwarunkowo. Tak jest między innymi z opłatą za kartę debetową wydawaną do konta oraz za prowadzenie rachunku internetowego. Aby być zwolnionym z opłacania kosztów karty debetowej, konieczne może być dokonywanie określonej liczby lub wolumenu transakcji kartą, a do zwolnienia z opłaty za prowadzenie konta – zapewnienie stałych wpływów w określonej wysokości na rachunek.

Czy każdy klient może posiadać internetowe konto bankowe?

Wydawać by się mogło, że właścicielem rachunku bankowego, także tego zakładanego online, może być tylko osoba pełnoletnia, czyli w Polsce taka, która ukończyła 18 lat. Niemniej nie do końca tak jest. Istnieje wiele banków w Polsce, które pozwalają na założenie internetowego rachunku także dla osoby niepełnoletniej i przez taką osobę. Konto można w istocie otworzyć już od 13 roku życia.

Sprawdź porównanie konto młodzieżowych dla osób od 13 roku życia: Konta młodzieżowe

Ponadto rachunek mogą założyć osoby, które są Polakami, czyli mają numer PESEL. Są jednak i takie banki, które na otwarcie konta bankowego online pozwalają obcokrajowcom. Musisz też mieć jakiś stały adres, by bank mógł ci przysłać wszystkie dokumenty aktywacyjne do konta osobistego, łącznie z umową otwarcia rachunku, którą zwykle trzeba podpisać i odesłać pocztą wraz z kserokopią wymaganych dokumentów.

Jak założyć internetowe konto bankowe?

Teraz, kiedy wiesz już, czy warto otworzyć konto internetowe w banku i kto może stać się jego posiadaczem, pora przejść do opisu procedury prowadzącej krok po kroku do założenia takiego rachunku.

Jak sama nazwa wskazuje, internetowe konto osobiste założysz online, a w wielu bankach do wyboru będziesz mieć kilka dróg realizacji tego formalnego procesu. Warto dodać, że konto z dostępem przez stronę WWW otworzysz nawet stacjonarnie w wybranym oddziale banku.

Jeśli jednak chcesz bez wychodzenia z domu założyć konto osobiste przez internet, wejdź na stronę banku, z którego oferty będziesz korzystać. Później odszukaj zakładkę z kontami. Tam bez wątpienia znajdziesz wniosek o otwarcie konta internetowego. Najczęściej spotkasz się przy tym z praktyką, że bank po wypełnieniu wszystkich pól wniosku online zaproponuje ci dostarczenie przygotowanej dla ciebie umowy przy pomocy kuriera bankowego, który podczas wizyty pod wskazanym przez ciebie adresem zweryfikuje, czy osoba wpisana we wniosku o konto osobiste jest rzeczywiście tą, za którą się podaje. Później podpiszesz umowę o konto osobiste z bankiem, a kurier zabierze jedną kopię ze sobą, aby zawieźć ją do centrali bankowej.

W zależności od procedury przyjętej przez bank dokumenty aktywacyjne zostaną ci przesłane pocztą bądź za pośrednictwem kuriera. Pakiet aktywacyjny, oprócz identyfikatora i hasła dostępu do konta, zawierać będzie również umowę otwarcia rachunku, którą musisz podpisać i odesłać pocztą razem z kserokopią wymaganych dokumentów. W kolejnych krokach będziesz się logować w systemie transakcyjnym danego banku, używając do tego loginu i hasła przyznanego przez daną instytucję. Szczegółowe instrukcje dostępne są w każdym pakiecie aktywacyjnym.

Zdarza się, że weryfikacja klienta przez bank odbywa się zdalnie. Rozwój takich procedur nastąpił w związku z pandemią koronawirusa, gdy szerokie grono banków zamknęło oddziały stacjonarne i musiało znaleźć sposób, by w dalszym ciągu oferować swoje produkty i usługi. Po wypełnieniu wniosku o otwarcie rachunku online bank może poprosić cię o wykonanie przelewu na symboliczną kwotę w celu weryfikacji danych. Minusem takiej procedury jest to, że musisz już mieć otwarte na swoje dane jakieś konto, inaczej nie dokonasz przelewu weryfikacyjnego do nowego banku.

Inny sposób weryfikacji nowych klientów polega na wykonaniu tzw. selfie, czyli zdjęcia swojej własnej twarzy, i przesłanie go przez formularz elektroniczny do banku, w którym otwierane jest właśnie twoje konto osobiste online.

Coraz więcej banków umożliwia otwieranie kont osobistych nie tylko przez bankowość elektroniczną, z wykorzystaniem twojego adresu poczty elektronicznej i internetowego formularza zakładania konta, ale również z poziomu udostępnionych bankowych aplikacji mobilnych.

Zakładanie konta internetowego w wybranych bankach

Przyjrzyj się bliżej, jak wygląda zakładanie konta internetowego w dwóch wybranych przez nas bankach – w ING Banku Śląskim oraz w PKO BP. To jedne z najpopularniejszych instytucji tego typu w Polsce.

Jak otworzyć konto internetowe w ING? ING Bank Śląski oferuje ci specjalne Konto Direct z kartą debetową. Przez stronę WWW lub w aplikacji Moje ING możesz otworzyć nie tylko takie konto, ale i Otwarte Konto Oszczędnościowe. Pierwszym krokiem przy zakładaniu konta Direct z Otwartym Kontem Oszczędnościowym jest wypełnienie formularza w bankowości elektronicznej Moje ING lub w aplikacji mobilnej. W tym celu musisz mieć pod ręką swój dowód osobisty oraz telefon komórkowy. Konto możesz otworzyć już nawet w ciągu kwadransa. W praktyce założysz Konto Direct i dostaniesz dodatkowo Otwarte Konto Oszczędnościowe. Formularz elektroniczny w ING wymaga przy tym wpisania:

 • imienia,
 • nazwiska,
 • numeru PESEL,
 • numeru telefonu komórkowego (dla przesłania kodów autoryzacyjnych przez ING Bank Śląski),
 • adresu e-mail wraz z powtórzeniem.

Założenie i prowadzenie takiego rachunku jest bezwarunkowo bezpłatne. W II etapie zakładania Konta Direct online w ING Banku Śląskim musisz wpisać dane z dowodu osobistego, w tym jego serię i numer, datę wydania oraz termin ważności. Później dołączasz skan lub zdjęcie dowodu osobistego z obu stron. Wpisujesz też miejsce i kraj urodzenia, nazwisko panieńskie matki i adres zamieszkania. Musisz też oznaczyć, czy chcesz otrzymać wielowalutową kartę Visa. Jeśli nie posiadasz innych rezydencji podatkowych niż Polska, musisz to wpisać do elektronicznego formularza. Z rozwijanego menu wybierasz główne źródło wpływów na twoje nowo zakładane konto i klikasz przycisk „Dalej”. Ostatnim etapem przy zakładaniu konta ING w trybie online jest podsumowanie wszystkich wpisanych wcześniej danych i ewentualne ich poprawienie. Później zatwierdzasz formularz i wysyłasz swój wniosek.

Pozostaje czekać na wizytę kuriera z banku, który dostarczy ci do podpisania umowę. Powinien się z tobą skontaktować w ciągu zaledwie 3 dni roboczych. Wcześniej zadzwoni i umówi się na wizytę, podczas której okazać powinieneś swój dowód osobisty, dla potwierdzenia swojej tożsamości. Po otrzymaniu od ciebie podpisanych dokumentów ING aktywuje konto i wyśle ci pocztą na wskazany adres korespondencyjny kartę płatniczą w ciągu 14 dni roboczych.

Chcesz dowiedzieć się, jak otworzyć konto internetowe w PKO Banku Polskim? Wejdź na stronę pkobp.pl, a następnie złóż wniosek o rachunek osobisty w wybrany sposób: przez internet, w oddziale stacjonarnym PKO Banku Polskiego lub w aplikacji mobilnej IKO.

We wniosku o konto osobiste internetowe w PKO BP musisz wpisać następujące dane:

 • imię i nazwisko, wraz z nazwiskiem rodowym, jeśli dotyczy twojej osoby;
 • imię i nazwisko panieńskie matki;
 • datę i miejsce urodzenia;
 • obywatelstwo;
 • numer PESEL;
 • serię i numer dowodu osobistego;
 • numer telefonu komórkowego – koniecznie u polskiego operatora;
 • adres e-mail;
 • miejsce zamieszkania i adres do korespondencji.

Po wypełnieniu wniosku na wskazany adres mailowy otrzymasz od PKO BP potwierdzenie jego złożenia wraz z nadanym numerem klienta. Przy użyciu tego numeru możesz zalogować się do serwisu internetowego iPKO i aplikacji mobilnej IKO w swoim telefonie komórkowym. Tam nadasz hasło dostępu i do czasu podpisania umowy z bankiem na konto osobiste będziesz miał ograniczony dostęp do iPKO i IKO. Po podpisaniu dostarczonej przez kuriera bankowego umowy konto zostanie otwarte. Kurier cię wylegitymuje, sprawdzając, czy seria i numer dowodu osobistego wpisane we wniosku są zgodne z prawdą. Jak tylko podpisana umowa wróci do PKO BP, aktywujesz pełny dostęp do swojego konta w aplikacji IKO. W serwisie iPKO pełen dostęp do twojego nowo otwartego konta osobistego zostanie ci nadany automatycznie.

Jak widzisz, otwarcie konta osobistego przez internet nie jest trudne. Postępuj zgodnie z wytycznymi bankowymi, zweryfikuj swoją tożsamość i czekaj na dokumenty z banku, aby móc cieszyć się wygodą korzystania ze swojego rachunku.

Dodano:
17 Gru 2019

Zaktualizowano:
06 Sie 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły