Jak płacić na wakacjach?

 • 05 Cze 2018
 • 4 min. czytania
 • Komentarze(7)
Sprawdź, jak działa karta wielowalutowa i płać wygodnie na wakacjach.
Jak płacić na wakacjach?

Wybierasz się na zagraniczne wakacje a nie lubisz zabierać ze sobą portfela pełnego lokalnej waluty? Jest na to sposób! Poznaj możliwości kont walutowych z kartą wielowalutową.

Wyjazd zbliżał się wielkimi krokami. Ostatnie zakupy, pakowanie walizek... I najważniejsze – ile gotówki ze sobą zabrać? Gdzie kupić walutę? Czy to dobry kurs? Czy szukać innego kantoru? Gdzie schować gotówkę na czas podróży? Sytuacja powtarzała się przed każdym wyjazdem, a później okazywało się, że zabrałam za mało gotówki albo wróciłam z obcą walutą do domu. Teraz jest inaczej – zamiast gotówki zabieram na wakacje kartę wielowalutową.

Jak działa karta wielowalutowa?

Karta wielowalutowa jest połączona z minimum dwoma kontami – z kontem osobistym prowadzonym w złotówkach i kontem walutowym (najczęściej banki proponują konta walutowe prowadzone w EUR, USD lub GBP). Przed wyjazdem, w dogodnym dla siebie momencie, po kursie, który wydaje mi się najkorzystniejszy, kupuję potrzebną mi walutę (lub różne waluty, jeśli zamierzam odwiedzić kilka krajów, w których funkcjonują różne waluty). Wpłacam środki na konto walutowe i zaczynam z nich korzystać będąc na wakacjach lub już wcześniej - dokonując rezerwacji hotelu czy samochodu.

Korzystanie z karty wielowalutowej jest proste – kiedy jestem w Polsce i dokonuję zakupów, karta rozpoznaje walutę PLN i pobiera środki z mojego konta osobistego; kiedy jestem na wakacjach i dokonuję zakupów np. w euro – karta pobiera środki z mojego konta walutowego prowadzonego w euro. Płacę 30 PLN – z konta osobistego bank pobiera mi 30 PLN; płacę 40 EUR – bank pobiera mi 40 EUR z konta walutowego w EUR. Nie płacę więc prowizji za transakcje, bank nie przelicza EUR na PLN, a zatem nie ponoszę kosztów przewalutowania.

R E K L A M A

Jak płacić na wakacjach?

Co to jest przewalutowanie?

Jeżeli rachunek prowadzony jest w złotych polskich a transakcja kartą została dokonana w innej walucie to bank dokonuje przeliczenia kwoty transakcji z waluty obcej na walutę, w której prowadzony jest rachunek karty (czyli PLN). Do przewalutowania kwoty transakcji na PLN banki stosują własne kursy walut) oraz kursy organizacji płatniczych Visa lub Mastercard.

Często za przewalutowanie transakcji naliczana jest również dodatkowa opłata w wysokości kilku procent wartości wykonywanej transakcji.

Zalety karty wielowalutowej

Karta wielowalutowa to jedno z ciekawszych rozwiązań, które zostało wprowadzone przez banki w ostatnim czasie. Do jej głównych zalet można śmiało zaliczyć:

 • dostęp do kilku kont za pośrednictwem jednej karty płatniczej
 • obsługa najpopularniejszych walut: euro, dolar, funt
 • brak przewalutowania transakcji z kont walutowych,
 • dostęp do waluty w każdym miejscu i czasie
 • swoboda w podłączaniu/odłączaniu karty od konta walutowego

R E K L A M A

Jak płacić na wakacjach?

Karta wielowalutowa to dla mnie ogromna wygoda, ale też bezpieczeństwo. W przypadku utraty portfela tracimy całą gotówkę, a w przypadku kart zadziała ubezpieczenie dla karty w przypadku jej kradzieży oraz limity odpowiedzialności za transakcje wykonane po zastrzeżeniu karty.

Pamiętaj też, że płacąc kartą zyskujesz dodatkowe zabezpieczenie w postaci usługi chargeback. Kiedy zapłaciłeś kartą, a sprzedawca nie wywiązał się z umowy (usługa nie została wykonana, towar nie został dostarczony, bądź jest niezgodny z opisem/z Twoim zamówieniem), bank pomoże Ci w odzyskaniu środków.

Jak uzyskać kartę wielowalutową?

Karta płatnicza staje się kartą wielowalutową po połączeniu jej z kontem walutowym. Jeśli masz kartę w banku, który udostępnia opcję wielowalutowości to nie musisz wnioskować o nową – wykorzystaj tę, którą już posiadasz. Załóż tylko konto walutowe.

Jeśli nie posiadasz karty z opcją wielowalutową to udaj się do najbliższego oddziału banku, który ma je w swojej ofercie, lub złóż dyspozycję zamówienie takiej karty za pomocą formularza on-line.

Długo czekałam na rozwiązanie jakim jest karta wielowalutowa. Zdecydowanie ułatwia ona płacenie podczas podróży, a ponadto pozwala również swobodnie płacić za zakupy on-line, niezależnie od tego jaką walutę narzuca sklep internetowy. Polecam – wypróbuj i Ty.

Dodano:
05 Cze 2018

Zaktualizowano:
07 Sie 2020

7 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

 • Anna Malek Ekspert 10 czerwca 2019
  Świetnie! Dzięki za rekomendację ;)Ja w tym temacie mogę polecić kartę BNP Paribas - ona ma 160 walut do wyboru :)
 • Volodymyr Stefanyk Ekspert 07 czerwca 2019
  polecam kartę wielowalutową w mBanku (nie tylko w euro czy dolarach, a nawet w takich walutach jak kuna chorwacka, forint węgierski (łącznie 11 różnych walut!) oraz ten bank ma własny e-kantor z konkurencyjnymi kursami wymiany walut.
 • Joanna Ekspert 07 sierpnia 2018
  U mnie mimo wszystko najlepiej sprawdza się wymiana online. Porównanie na tę chwilę stacjonarnie euro 4,17 online np w dobrykantorpl 4,2494 .
 • Dagmara Sudoł Ekspert 25 lipca 2018
  Cześć, dzięki za komentarz. Rzeczywiście korzystanie z e-kantorów ma sporo zalet. Można znaleźć korzystny kurs, ale dodatkowo jest to bardzo wygodne, bo nie trzeba się ruszać z domu :)Często wymieniasz w ten sposób pieniądze i sprawdzałeś może różnice w kursach w kantorach stacjonarnych, a tych internetowych? Pozdrawiam
 • Tomi Ekspert 19 lipca 2018
  Ja przed wyjazdem na urlop wymieniłem pieniądze przez Amronet, bo dla mnie taka wymiana jest najkorzystniejsza. Zresztą korzystam z tego e-kantoru, nie tylko przed urlopem, więc nawet jeśli trochę obcej waluty mi po wakacjach zostanie to nie jest to dla mnie jakiś problem.
 • Joanna Leja Ekspert 06 czerwca 2018
  Zgodzę się z Tobą, że Revolut jest również dobrym rozwiązaniem. Opisaliśmy go dokładnie, możesz o nim poczytać tutaj: https://direct.money.pl/artykuly/porady/pozabankowe-karty-wielowalutowe---poznaj-je,214,0,2406102.html
 • BlueSky-79 Ekspert 05 czerwca 2018
  Szkoda, że w artykule nie wspomniano o dużo lepszych kartach pozabankowych jak Revolut lub polska IgoriaCard. Tam kursy są znacznie lepsze niż w polskich bankach, więcej walut, brak kosztów za kolejne konta walutowe, tani dostęp do bankomatu za granicą nie tylko dla klientów VIP i przede wszystkim nie trzeba się zastanawiać ile waluty kupić na wyjazd. A akurat możliwość używania w podróży karty innej niż główna (do głównego rachunku bankowego) jest jak dla mnie dodatkowym poziomem bezpieczeństwa - turyści wszędzie na świecie są ulubionym celem oszustów.

Podobne artykuły