Jak płacić zbliżeniowo?

  • 20 Lis 2018
  • 8 min. czytania
  • Komentarze(0)
Sprawdziłem w jaki sposób mogą płacić zbliżeniowo klienci polskich banków
Jak płacić zbliżeniowo?

Karta płatnicza, telefon czy smart zegarek to nie jedyne rozwiązania, dzięki którym możesz płacić zbliżeniowo. Sprawdziłem, w jaki sposób można jeszcze płacić zbliżeniowo i jakie możliwości płatności zbliżeniowych oferują polskie banki.

Moje pierwsze zetknięcie z płatnościami zbliżeniowymi miało miejsce podczas oglądania filmu „Ja, robot” nakręconego w 2004 r. W jednej ze scen, główny bohater – chicagowski policjant Del Spooner (grany przez Willa Smitha) płaci zbliżeniowo za kawę. Akcja filmu rozgrywa się w 2035 r., i – wydawać by się mogło – że płatności zbliżeniowe (tak jak pokazane w filmie autonomiczne samochody i roboty) pozostaną w sferze fantastyki. Tak się jednak nie stało – przynajmniej w przypadku płatności zbliżeniowych i (częściowo) samochodów autonomicznych. Sprawdziłem, jak płacić zbliżeniowo pod koniec 2018 roku.

Jak płacić zbliżeniowo?

Banki oferują wiele rozwiązań, dzięki którym możemy płacić zbliżeniowo. Są wśród nich płatności kartą, płatności zbliżeniowe telefonem, płatności przy użyciu smartwatchy czy innych tzw. urządzeń ubieralnych – np. opasek. Słowem, dla każdego coś miłego.

Omawianie sposobów płatności zbliżeniowych zacznę od tych, z którymi ma do czynienia większość z nas – od kart płatniczych (debetowych i kredytowych) z mikroprocesorem EMV.

Płatności zbliżeniowe kartą

Czy wiesz, że...
EMV to jednolity standard techniczny dla kart płatniczych umożliwiających transakcje zbliżeniowe. Nazwa EMV pochodzi od nazw organizacji, które stworzyły ten standard (Europay Mastercard Visa). Pierwszą wersję EMV opublikowano w 1996 r. Obecnie utrzymaniem i rozwojem tego systemu zajmuje się organizacja EMVCo.

Pierwszą kartę umożliwiającą płatności zbliżeniowe – Maestro PayPass – wprowadził na rynek w 2007 r. Bank Zachodni WBK (obecnie Santander Bank Polska). Była to karta przedpłacona. Pierwsze terminale zbliżeniowe zostały zainstalowane w 2008 r. w Poznaniu, Warszawie i we Wrocławiu. Pierwszymi sieciami akceptującymi płatności zbliżeniowe były McDonald's, EuroApteka i Mercer's Coffee.

Bank Zachodni WBK był także pierwszym bankiem na polskim rynku, który wprowadził karty zbliżeniowe Visy – z technologią PayWave.

Największy polski bank detaliczny – PKO Bank Polski – wprowadził do oferty debetowe karty z możliwością płatności zbliżeniowych (Visa PayWave) we wrześniu 2010 r.

Obecnie karty płatnicze umożliwiające płatności zbliżeniowe oferują praktycznie wszystkie banki obecne na polskim rynku. Jak podaje Mastercard, w sierpniu 2018 r. 85 proc. wszystkich transakcji wykonywanych kartami Mastercard i Maestro w Polsce stanowiły transakcje zbliżeniowe. Chętniej od Polaków zbliżeniowo płacą tylko Czesi. W Czechach odsetek transakcji zbliżeniowych wykonanych przy użyciu kart Mastercard i Maestro wyniósł 93 proc.

Płatność telefonem

Coraz większą popularność wśród klientów banków zdobywają płatności mobilne, czyli płatności zbliżeniowe telefonem. Nie powinno to dziwić – płatność zbliżeniowa telefonem jest rozwiązaniem bardzo wygodnym. Do aplikacji możesz dodać karty płatnicze różnych banków (w moim smartfonie mam wgraną kartę debetową i dwie kredytowe – każdą z innego banku), W sklepie przed dokonaniem płatności możesz jednym gestem wybrać tę z nich, którą zapłacisz za zakupy.

Na naszym rynku dostępne są trzy rozwiązania pozwalające zamienić smartfon w kartę płatniczą:

  • HCE,
  • Apple Pay,
  • Google Pay.

Dowiedz się więcej o płatnościach telefonem

Ostatnie tygodnie przyniosły nieco nowości dla osób korzystających z portfeli cyfrowych Apple Pay i Google Pay. Mogą one wypłacać gotówkę z bankomatów przy użyciu swoich smartfonów. Możliwość taką mają zarówno osoby, które do Apple Pay lub Google Pay dodały karty Mastercard jak i Visa. Raiffeisen Bank poinformował zaś, że jego klienci mogą dodawać do Apple Pay karty Visa. Początkowo z tej usługi mogli korzystać tylko posiadacze plastików z logo Mastercard.

Sprawdź, ile trzeba zapłacić za smartfon, którym możesz płacić zbliżeniowo?

Naklejka zbliżeniowa

Ten gadżet płatniczy pozwala płacić przy pomocy np. breloka do kluczy czy komórki nie wyposażonej w NFC. Zasada działania tzw. „zbliżaka” jest bardzo prosta:

  • przyklejasz go np. do telefonu (możesz go potem zakryć etui, nie ma to wpływu na jego funkcjonowanie),
  • aktywujesz (np. w bankowości internetowej czy aplikacji mobilnej),
  • płacisz przy jego użyciu tak, jak zwykłą kartą płatniczą.

Z naklejki zbliżeniowej korzystałem wtedy, kiedy miałem iPhone'a, a wprowadzenie w Polsce Apple Pay wydawało się bardzo odległe.

Płatności mobilne przy użyciu wearables

Płacenie zbliżeniowo jest możliwe nie tylko przy użyciu karty czy telefonu. Płatności mobilne są też możliwe przy wykorzystaniu wearables, czyli urządzeń ubieralnych. Pod tym hasłem kryją się m.in. smartwatche, opaski, bransoletki czy pierścionki.

Najpopularniejszymi urządzeniami ubieralnymi, za pośrednictwem których możliwe są płatności mobilne są smartwatche. Płacić zegarkami mogą nie tylko użytkownicy Apple Pay czy Google Pay. Smartwatche z opcją płatności zbliżeniowych oferuje też Garmin (Garmin Pay) i Fitbit (Fitbit Pay).

Z Garmin Pay mogą korzystać posiadacze kont osobistych i/lub kart kredytowych w trzech bankach (Nest Banku, Santander Banku Polska i PKO Banku Polskim). Fitbit Pay dostępny jest od początku października dla klientów Santander Banku Polska. Warto dodać, że płatności Fitbit Pay można wykonywać nie tylko za pośrednictwem smartwatchy ale też opaski fitness (Fitbit Charge 3 Special Edition).

Dowiedz się ile trzeba zapłacić za zegarek, którym można płacić zbliżeniowo

Płacić zbliżeniowo można też opaską, do której włożona jest mikrokarta płatnicza. Używam takiego rozwiązania – opaski płatniczej mBanku. Jest to bardzo wygodna i nowoczesna forma płatności. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tej opaski, przeczytaj jak mi się z niej korzysta.

Wearables to nie tylko smartwatche czy opaski. Członkowie Team Visa, uczestniczący w Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro korzystali z pierścienia płatniczego Visa. Z kolei reprezentanci Wielkiej Brytanii na tę olimpiadę otrzymali opaski płatnicze, współpracujące z systemem płatności mobilnych bPay, opracowanym przez Barclays Bank (w systemie tym oferowane są też breloczek do kluczy z funkcją płatności zbliżeniowych czy „szlufka”, którą możesz założyć na pasek dowolnego zegarka, zamieniając go w płatnicze urządzenie ubieralne).

Z kolei podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pjonczangu dostępne były inne gadżety zbliżeniowe Visy: rękawiczki z funkcją płatniczą (z wbudowanym mikroprocesorem i anteną zbliżeniową), przypinki olimpijskie i naklejki. Gadżety te Visa przygotowała we współpracy z Lotte Card.

Warto też wspomnieć o współpracy Visy z greckim bankiem NBG i firmami Folli Follie oraz Links of London. W ramach tego przedsięwzięcia testowane jest dokonywanie płatności zbliżeniowych za pośrednictwem pierścionków i bransoletek. Grecy będą mogli kupić taką specjalną biżuterię i płacić nią w szybki i bezpieczny sposób jeszcze w tym roku.

Ciekawą nowinkę zaprezentowała też brytyjska sieć kawiarni Costa. Zapowiedziała wprowadzenie (wspólnie z Barclaycard) pierwszego wielorazowego kubka na kawę z funkcją płatności zbliżeniowych. Chip zbliżeniowy umieszczony jest w denku kubka i może być usunięty na czas zmywania. Cena kubka została ustalona na 14,99 GBP. 1 GBP z ceny każdego kubka przeznaczony jest na Fundację Costa. Przy pomocy kubka można zapłacić w każdym miejscu akceptującym płatności zbliżeniowe.

Jakie sposoby płatności zbliżeniowych oferują polskie banki?

Zapytałem banki jakie sposoby płatności zbliżeniowych oferują swoim klientom. Sprawdź, czym i gdzie możesz płacić.

Płatności zbliżeniowe w polskich bankach
Bank Karta płatnicza
(debetowa
kredytowa)
Telefon
(Google Pay
Apple Pay
HCE)
Naklejka zbliżeniowa Inne
(np. opaska)
Alior Bank [załóż konto] TAK
TAK
TAK
TAK
TAK
NIE NIE
Bank Millennium [załóż konto] TAK
TAK
NIE
NIE
TAK
NIE NIE
Bank Pekao [załóż konto] TAK
TAK
NIE
TAK
TAK
NIE NIE
Bank Pocztowy [załóż konto] TAK
TAK
NIE
NIE
NIE
TAK NIE
BGŻ BNP Paribas [załóż konto] TAK
TAK
TAK
TAK
NIE
NIE NIE
Citi Handlowy [załóż konto] TAK
TAK
TAK
NIE
NIE
TAK NIE
Credit Agricole [załóż konto]

TAK
TAK

NIE
NIE
NIE
NIE NIE
eurobank [załóż konto] TAK
TAK
TAK
NIE
TAK
NIE NIE
Getin Bank [załóż konto] TAK
TAK
TAK
TAK
NIE
TAK NIE
Idea Bank [załóż konto] TAK
TAK 1)
NIE
NIE
NIE
NIE NIE
ING Bank Śląski [załóż konto] TAK
TAK
TAK
NIE
TAK
TAK NIE
mBank [załóż konto] TAK
TAK
TAK
TAK
NIE
TAK TAK
(opaska)
Nest Bank [załóż konto] TAK
TAK 2)
TAK
TAK
NIE
NIE TAK
(Garmin Pay)
PKO BP [załóż konto] TAK
TAK
NIE
TAK
TAK
TAK TAK
(Garmin Pay)
Plus Bank [załóż konto] TAK
TAK
TAK
NIE
NIE
TAK NIE
Raiffeisen Polbank [załóż konto] TAK
TAK
TAK
TAK
NIE
TAK NIE
Santander Bank Polska [załóż konto] TAK
TAK
TAK
TAK
TAK
NIE TAK
(Garmin Pay i Fitbit Pay)
1) Karta kredytowa wydawana jest tylko przedsiębiorcom
2) Tylko karty w obsłudze, bank nie wydaje nowych kart kredytowych

Najbardziej „zbliżeniowym” bankiem w Polsce jest Santander Bank Polska. Jego klienci mogą płacić zbliżeniowo kartami debetowymi, kredytowymi, telefonami (HCE, Apple Pay, Google Pay) i smartfonami (Apple Pay, Google Pay, Garmin Pay i Fitbit Pay). Wysoko na liście są też mBank i PKO BP.

A wy z jakich sposobów płatności mobilnych korzystacie?

Dodano:
20 Lis 2018

Zaktualizowano:
05 Sie 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły