Jak płacimy w sieci?

 • 05 Lut 2018
 • 4 min. czytania
 • Komentarze(2)
Polacy pokochali innowacyjne rozwiązania w płatnościach.
Jak płacimy w sieci?

Nowoczesne technologie są bardzo chętnie wykorzystywane w codziennych transakcjach, a banki dbają o coraz większe bezpieczeństwo. Jak wyglądają obecnie płatności i co wybieramy najczęściej? To, że często płacimy za pomocą technologicznych rozwiązań, sprawia, że Polska jest w ścisłej czołówce innowacyjnych rozwiązań w bankowości.


Z roku na rok rośnie liczba użytkowników nowoczesnych technologii. Według badania Izby Gospodarki Elektronicznej i NBP w 2016 płatności on-line 36 proc. respondentów płaci aktywnie w sieci, a z badania z 2017 roku już 45 proc. Nie ma w tym nic zaskakującego. Takie rozwiązania w bankowości są najzwyczajniej bardzo wygodne. Cyfrowe płatności są wykorzystywane podczas płatności za zakupy on-line oraz w sklepach stacjonarnych. Coraz więcej osób wykorzystuje technologię także do wykupienia ubezpieczenia, zapłacenia za przejazd komunikacją miejską itp.


Jak płacimy w sieci?


Coraz częściej odchodzimy od tradycyjnych płatności gotówką, na rzecz innowacyjnych rozwiązań. Okazuje się, że najczęściej płacimy za pomocą karty i telefonu, bardzo chętnie korzystając z rozwiązań takich jak BLIK, Android Pay czy PayByLink. Do najczęściej wykorzystywanych możliwości należą:


Szybkie przelewy internetowe


Zapłata za internetowe zakupy za pomocą szybkiego przelewu to w tej chwili najpopularniejsza forma. Do szybkich przelewów internetowych zaliczamy:

 • automatyczne szybkie transfery,
 • półautomatyczne e-przelewy, stworzone dla klientów tych banków, które nie oferują jeszcze opcji e-transferu.
 • automatyczne szybkie transfery PayByLink (47. proc według badania Izby Gospodarki Elektronicznej), które polegają na pełnej integracji procesu płatności z systemem transakcyjnym banku.


Płatności kartą


Płacenie za zakupy kartą to już codzienność, podejrzewam, że nikogo nie trzeba do tego przekonywać. Główne zalety tego rozwiązania to ogólnodostępność i mniejsze prawdopodobieństwo tego, że ktoś wejdzie w posiadanie twoich pieniędzy. Karta płatnicza jest często wykorzystywana do płacenia za zakupy w sklepach on-line, poza wygodą dochodzi jeszcze fakt, że jeśli trafimy na nieuczciwego sprzedawcę łatwiej będzie nam odzyskać pieniądze.


Płatności MasterPass


Usługa udostępniona przez Mastercard to elektroniczny portfel, który pozwala na zakupy bez podawania danych z karty płatniczej za każdym razem, kiedy płacisz za zakupy on-line. Podczas zakładania elektronicznego portfela system weryfikuje użytkownika za pomocą kodu autoryzacji lub kodu CSC(Card Security Code).


Płatności mobilne


Gdy płacisz za zakupy w sieci, pewnie nie raz spotkałeś się z możliwością zapłacenia za pomocą urządzenia mobilnego. Płatności smartfonem i tabletem są coraz częściej i chętniej wykorzystywane. Zaliczamy do nich:
o BLIK Mobile, pozwala zapłacić za pomocą kodu, który wygeneruje twój system transakcyjny.
o M-Pay to aplikacja, dzięki której możesz zapłacić za bilet komunikacji miejskiej, parking, rachunki oraz opłacić zakupy on-line. Do aplikacji możesz podpiąć swoją kartę płatniczą lub zasilać „elektroniczną portmonetkę” wybraną przez siebie kwotą.


ePortfel


Portfel elektroniczny jest cyfrowym rozwiązaniem tradycyjnego portfela, który towarzyszy nam podczas codziennych zakupów. Dużą zaletą ePortfela jest fakt, że możesz za jego pośrednictwem dokonać płatności w czasie rzeczywistym. Do portfela elektronicznego podepniesz wszystkie karty płatnicze i kredytowe, które posiadasz. Dodatkowo przekażesz pieniądze, pomiędzy różnymi ePortfelami, co oznacza, że natychmiast przekażesz pieniądze drugiej osobie, która również posiada „cyfrową portmonetkę”.


Płacenie gotówką


Na tradycyjną formę płacenia gotówką decydujemy się coraz rzadziej, szczególnie, gdy kupujemy on-line (26 proc.). Często zdarza się, że płatność gotówką za zakupy w sieci wiąże się z dodatkowym ponoszeniem kosztów. Czasy, w których monety wysypywały się z portfeli, prawdopodobnie minęły bezpowrotnie.

Sprawdź, inne technologiczne rozwiązania


Wydany przez Izbę Gospodarki Elektronicznej raport dotyczący płatności cyfrowych, dowodzi, że smartfon w wielu przypadkach zastępuje portfel. Z raportu wynika, że najpopularniejszym sposobem wybieranym do płacenia za zakupy w sieci jest tzw. PayByLink. Przelewy mobilne są prostym i bezpiecznym rozwiązaniem, dlatego fakt, że coraz częściej z nich korzystamy jest całkowicie zrozumiały.


Tradycyjne przelewy internetowe przestają cieszyć się dużym zainteresowaniem konsumentów. Zdaniem ekspertów są wybierane przede wszystkim dlatego, że sklep nie daje innych możliwości zapłaty. Gdy robisz zakupy on-line, zależy ci na szybkości i bezpieczeństwie, a właśnie to dają szybkie płatności internetowe, z których korzystasz podczas e-zakupów. Pewne jest to, że Polska jest w Europejskiej czołówce krajów, które najchętniej korzystają z mobilnych płatności. Osobiście nie mogę się już doczekać wprowadzenia na Polski rynek rozwiązań płatności biometrycznych.
 

Dodano:
05 Lut 2018

Zaktualizowano:
19 Wrz 2020

2 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

 • Joanna Leja Ekspert 05 marca 2018
  @Miks wprowadzenie rozwiązań biometrycznych ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa Twoich płatności i zarządzania finansami. Jeśli mowa o żywotności kart z technologią biometryczną myślę, że będą służyły Ci tak samo długo jak te wydawane przez banki obecnie.
 • Miks Ekspert 03 marca 2018
  Zastanawiam się czy takie rozwiązania są bezpieczne. Druga rzecz ciekaw jestem jak często ta technologia zawiedzie i czytnik lini papilarnych na karcie przestanie działać.

Podobne artykuły