Jak podejmować decyzje finansowe? Rób to skutecznie jak piloci samolotów!

 • 30 Lis 2017
 • 6 min. czytania
 • Komentarze(4)
Twój domowy budżet trapi problem i nie masz pomysłu, jak go rozwiązać? Spróbuj sprawdzonej metody, którą stosują piloci przy lądowaniu samolotów. Jest niezwykle skuteczna także w finansach.
Jak podejmować decyzje finansowe? Rób to skutecznie jak piloci samolotów!

Piloci samolotów mają zaledwie kilka chwil na reakcję i zawsze muszą podjąć dobrą decyzję, bo inaczej skończy się to śmiercią wielu osób. Decyzje finansowe, co prawda nie są tak odpowiedzialne, ale także bardzo ważne. Jak szybko podejmować decyzje, aby ich później nie żałować? Spróbuj metody Marka Vanhoenackera, doświadczonego pilota.

Max Vanhoenacker napisał książkę pt. „Jak wylądować samolotem”. Przedstawił w niej metodę T-DODAR, która jest stosowana przez pilotów w kokpitach samolotów pasażerskich. Vanhoenacker przekonuje, że ta technika jest na tyle dobra i uniwersalna, że stosuje ją także na ziemi.

T – DODAR – skuteczna metoda podejmowania decyzji


T – DODAR to połączenie pierwszych liter sześciu słów, które opisują sposób podejmowania decyzji:

 • T (time) – czas – pierwszym etapem jest określenie czasu na podjęcie decyzji. Vanhoenacker zwraca uwagę, że zazwyczaj jest go więcej niż myślisz (nawet w kokpicie samolotu). Dopiero potem możesz działać dalej.
 • D (diagnosis) – diagnoza – następnie musisz zastanowić się, jaki problem masz do rozwiązania i co jest jego przyczyną. Aby zrobić to skutecznie, warto zapisać sobie na kartce wszystkie myśli przychodzące do głowy. Teraz pomyśl o osobach, które ewentualnie mogą ci pomóc, abyś szybciej i skuteczniej osiągnął swój cel. Dla głównego pilota jest to drugi pilot czy kontroler lotów, ale dla ciebie może być to rodzina, przyjaciele czy współpracownicy.
 • O (options) – opcje – kolejną fazą jest zdiagnozowanie możliwych scenariuszy, czyli w przypadku samolotu np. co może się stać, jeśli jeden silnik ulegnie awarii. Dzięki temu otrzymasz bardziej szczegółowy obraz sytuacji i zobaczysz, czy tak naprawdę jest się czym przejmować.
 • D (decide) – decyzja – teraz jest czas na podjęcie decyzji. Wiedząc, co się dzieje i co jeszcze może się stać, łatwiej będzie ci dokonać wyboru. Pamiętaj także, że bardzo ważne jest, by zdawać sobie sprawę z odpowiedzialności, którą ponosisz, podejmując decyzję.
 • A (act) – działanie – kolejny etap to wykonanie tego, co sobie założyłeś. W przypadku pilotów będzie to także czas na rozdzielenie zadań, a w twoim przypadku po prostu zwrócenie się do przyjaciół czy rodziny o pomoc. Chodzi o te osoby, o których pomyślałeś na etapie diagnozy.
 • R (review) – ocena – wykonanie działania wcale nie kończy procesu decyzyjnego. O jego sukcesie decyduje późniejsza ocena. Tak, jak pilot sprawdza, czy wszystkie urządzenia i czujniki potwierdzają, czy podjął dobrą decyzję, tak ty musisz zrewidować to, co sobie postanowiłeś.

Metoda T – DODAR – jak rozwiązać problemy finansowe?

Jak za chwilę zobaczysz, technika T – DODAR bardzo dobrze sprawdza się także przy podejmowaniu decyzji i rozwiązywaniu problemów finansowych. Jeśli z takimi się borykasz, to warto wypróbować sposób pilotów, by wreszcie sobie z nimi poradzić.

Załóżmy, że zaciągnąłeś 3 tys. zł pożyczki w firmie pozabankowej. Oferta była darmowa, ale niestety nie udało ci się jej spłacić w umownym terminie 30 dni i pożyczkodawca naliczył ci opłaty. W sumie musisz oddać więc 4,5 tys. zł. Jak skutecznie spłacić zadłużenie przy pomocy metody T – DODAR?

Najpierw określ czas, w jakim musisz spłacić pożyczkę oraz podjąć decyzję. Na spłatę masz 3 miesiące, ale poinformować o swoim planie spłaty musisz pożyczkodawcę w ciągu 3 dni. Przykładowo, dziś jest poniedziałek, a ty w czwartek o 13 jesteś umówiony na telefon do firmy. Do tego czasu musisz wymyślić, skąd wziąć pieniądze na spłatę pożyczki.

Teraz musisz zdiagnozować problem. Sprawa jest prosta. Masz 3 miesiące na to, aby spłacić 4,5 tys. zł pożyczki. Musisz zwrócić więcej niż zakładałeś wcześniej, ponieważ nie zdążyłeś oddać pożyczonych pieniędzy. Dlaczego? Bo np. trafiła się okazja kupna nowego telewizora i zaoszczędzone środki przeznaczyłeś na ten cel, a nie na spłatę pożyczki. Zastanów się także, kto może ci pomóc osiągnąć cel. Może żona, która będzie cię wspierać? Albo przyjaciele, którzy będą cię rozliczać z wydatków podczas wspólnych wyjść? A może mama, która udzieli ci drobnej pożyczki? Pamiętaj, że w otoczeniu życzliwych ludzi dużo łatwiej jest przejść przez problemy.

Następnym etapem jest określenie opcji (scenariuszy), które może pociągnąć za sobą twoja decyzja. Przykładowo, jeśli stchórzysz i nie zadzwonisz do firmy pożyczkowej, to będzie ona musiała podjąć dodatkowe kroki, które mogą skończyć się rosnącym długiem, a nawet windykacją. Jeśli zdecydujesz, że chcesz oddać pieniądze, to przez jakiś czas będziesz musiał zrezygnować z przyjemności (np. wizyt w restauracji czy w kinie) po to, aby oszczędzić.

Teraz czas podjąć decyzję. Mając na uwadze problemy, które mogą cię spotkać, jeśli nie spłacisz zadłużenia, zdecydowanie lepiej wybrać opcję spłaty pożyczki. Jak to zrobić? Określ plan naprawczy swojego budżetu. Zastanów się z jakich wydatków możesz zrezygnować albo czy jest szansa na podjęcie dodatkowej pracy.

Kiedy masz już plan, trzeba zacząć działać. Na tym etapie skontaktuj się z osobami, które mogą ci pomóc w realizacji twojego celu. Poproś przyjaciela, aby podczas wspólnego wyjścia przypominał ci o tym, byś nie wydawał za dużo. Jeśli udało ci się przekonać kogoś do drobnej pożyczki, to w tym momencie poproś o go przelanie środków. Teraz wykonaj, to co sobie założyłeś, czyli w odpowiednim terminie zadzwoń do firmy pożyczkowej i odkładaj ustaloną kwotę.

Wydaje ci się, że to już koniec? Została ci jeszcze ocena twojego wyboru. Przez najbliższe 3 miesiące rozliczaj się np. z postanowienia oszczędzania. Zaraz po wypłacie spłacaj ustaloną ratę. Podczas wyjść z przyjaciółmi nie zostawiaj w barze połowy pensji, ale zaproś ich na świętowanie w domu. Spędzicie miło razem czas, a odciążysz swój budżet. Proces decyzyjny kończy się dopiero wtedy, gdy osiągniesz założony cel, czyli w tym przypadku spłacisz pożyczkę.

Metodyczny plan i działanie krok po kroku daje ci dużo większą szansę na osiągnięcie sukcesu niż chaotyczne czynności, które nie wiadomo do czego zmierzają. Spróbuj metody pilotów samolotów, aby się o tym przekonać i poradzić sobie ze swoimi finansowymi problemami.
 

Dodano:
30 Lis 2017

Zaktualizowano:
29 Wrz 2020

4 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

 • Anna Malek Ekspert 06 grudnia 2017
  Ka,dziękuję. Cieszę się, że dowiedziałaś się czegoś nowego.Pozdrawiam i zachęcam do dalszej lektury ;)
 • Ka Ekspert 06 grudnia 2017
  Nie słyszałam o tej metodzie, ale jest całkiem interesująca
 • Anna Malek Ekspert 04 grudnia 2017
  To prawda, piloci decyzje muszą podejmować szybko, ale mimo to muszą być one przemyślane, aby lot nie skończył się tragicznie. My decydując o własnym budżecie, mamy nieco więcej czasu, ale także skutki złej decyzji mogą być opłakane.Pozdrawiam :)
 • Cyntia Administrator Ekspert 03 grudnia 2017
  Niestety z reguły nie ma czasu i decyzja musi być szybka

Podobne artykuły