Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności ×
Advertisement

Jak prowadzić firmę bez wyrzeczeń?

Fot.

Prowadzenie własnego biznesu zawsze wiąże się z podejmowaniem poważnych decyzji i odpowiednim zarządzaniem budżetem firmy. Niezależnie od tego, czy jesteś dopiero na początku drogi i zdobywasz pierwsze doświadczenia biznesowe, czy też twoja firma istnieje na rynku od lat, warto dokładnie przeanalizować swoje wydatki. Sprawdź, jak zoptymalizować budżet swojej firmy.

Na pierwszy rzut oka może ci się wydawać, że wszystkie wydatki w firmie są sztywne i nie uda się ich obniżyć. Nic bardziej mylnego. Jest wiele sposobów na to, aby wprowadzić realne oszczędności, które nie odbiją się negatywnie na firmowym budżecie. Optymalizacja kosztów nie powinna oczywiście wiązać się z obniżeniem jakości usług, które świadczy twoja firma.

Jak zoptymalizować wydatki w firmie?

Najskuteczniejszym sposobem na wprowadzenie zmian w firmie, które obniżą wydatki, będzie rozpisanie kosztów. W pięciu prostych krokach możesz przeanalizować swój budżet.

Po pierwsze: zadbaj o swoją księgowość

Nawet jeśli korzystasz z usług biura księgowego, osobiście powinieneś sprawdzać, jak wygląda twój budżet. Na niektóre wydatki niestety nie będziesz miał wpływu, ale z pewnością uda ci się znaleźć takie, które są całkowicie zbędne lub te, których koszt może być znacznie niższy. W przypadku gdy dopiero rozpoczynasz prowadzenie własnej firmy, przeanalizuj dokładnie, na czym w przyszłości będziesz mógł zaoszczędzić. Jeśli nie planujesz wielu skomplikowanych transakcji i prowadzisz podstawową księgowość, warto rozważyć księgowość mobilną, która opiera się na bardzo intuicyjnych programach.

R E K L A M A


Po drugie: zoptymalizuj wydatki na usługi mobilne

Żyjemy w czasach, w których firma bez telefonu po prostu nie może funkcjonować poprawnie. Dlatego warto, abyś wybrał rozwiązanie, które będzie pomocne w prowadzeniu firmy, ale pozwoli ci też na swobodny kontakt z pracownikami i kontrahentami. Przy wyborze usług mobilnych skup się na tym, co możesz otrzymać w pakiecie. Przede wszystkim zwróć uwagę:

  • darmowe rozmowy i SMS-y ,
  • rozmowy i SMS-y za granicą,
  • darmowy internet,
  • możliwość dobrania telefonów dla pracowników, (np. w T-Mobile możesz dobrać aż 5 dodatkowych urządzeń za 10 zł miesięcznie),
  • możliwość zarządzania internetem z różnych urządzeń.

Bez odpowiedniej komunikacji twoja firma nie będzie funkcjonowała tak, jak tego oczekujesz. Co więcej, jeśli wybierzesz tylko te funkcje, które są ci naprawdę potrzebne, z pewnością ograniczysz zbędne koszty oraz przyspieszysz rozwój swojego biznesu.

Po trzecie: sprawdź usługi w chmurze dla twojej firmy

Narzędzia on-line, które pomagają w zarządzaniu firmą to zazwyczaj nowoczesne rozwiązania, które pozwalają na bezpieczne przechowywanie firmowej dokumentacji. Dzięki korzystaniu z chmury możesz skorzystać z licznych programów biurowych i księgowych. Dużą zaletą tego rozwiązania jest to, że masz dostęp do faktur i ważnych dokumentów niezależnie od tego, gdzie się znajdujesz. Możesz również przeglądać wszystkie pisma z dowolnie wybranego przez siebie urządzenia.

Po czwarte: wybierz odpowiednie konto firmowe

Jeśli podejmujesz kroki, które mają wesprzeć twój firmowy budżet, to musisz pamiętać o tym, aby dopasować rachunek firmowy do swoich potrzeb. Na rynku znajdziesz wiele ciekawych propozycji, dzięki którym będziesz mógł zarządzać finansami swojej firmy bez wychodzenia z domu. Nic więc dziwnego, że coraz większa liczba przedsiębiorców wybiera rozwiązania, które umożliwiają prowadzenie konta z poziomu telefonu lub innego urządzenia mobilnego.

Po piąte: rozważ opcję coworkingu

Idea coworkingu jest coraz chętniej wybierana, szczególnie przez przedsiębiorców, którzy prowadzą swoją firmę on-line. Wybór przestrzeni coworkingowej wiąże się z ponoszeniem znacznie niższych kosztów, niż w przypadku wynajmowania własnego biura. Kolejną zaletą tego rozwiązania jest funkcjonowanie w otoczeniu innych przedsiębiorców, z którymi w przyszłości możesz nawiązać ciekawą formę współpracy.

Jak łatwo zauważyć optymalizacja kosztów w firmie nie jest trudnym zadaniem, biorąc pod uwagę ilość rozwiązań, z których możesz skorzystać bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Zastosowanie nowoczesnych technologii może być ratunkiem w wielu sytuacjach, a ponadto zaoszczędzi twój czas i pieniądze.

Advertisement

Podobne artykuły