Jak przenieść kredyt konsolidacyjny do innego banku?

  • 04 Maj 2020
  • 4 min. czytania
  • Komentarze(0)
Nie każdy zdaje sobie sprawę z możliwości przeniesienia kredytu do innego banku. Czasem jest to korzystne rozwiązanie, zwłaszcza gdy proponowana jest niższa marża czy oprocentowanie. Przenosić można kredyty gotówkowe i hipoteczne. A jak to jest z kredytami konsolidacyjnymi?
Jak przenieść kredyt konsolidacyjny do innego banku?

Kiedy warto przenieść kredyt do innego banku?

Spłacając kredyt, warto raz na jakiś czas sprawdzać propozycje innych banków. Szczególnie, jeśli ma się poczucie, że obecne koszty są zbyt wysokie. Przeniesienie może być korzystne zwłaszcza dla kredytów na duże kwoty i długi okres spłaty, dlatego najczęściej przenosi się kredyty hipoteczne i konsolidacyjne. Czasem zdarza się, że klient skusił się na promocyjne warunki oferty, ale gdy okres ich obowiązywania się skończył, okazało się że nie jest już tak kolorowo.

Innym powodem dla zmiany banku jest jakość obsługi. Niektóre instytucje są bardziej nowoczesne niż inne, mają ułatwiony kontakt z konsultantem i pomocnych pracowników. Istotna jest też szybkość załatwiania spraw i elastyczność.

Część osób posiada kredyt konsolidacyjny w tym samym banku, w którym ma konto osobiste, co jest wygodnym rozwiązaniem, ale nie zawsze korzystnym. Trudno jednak oszacować różnice w ofertach, bo warunki kredytu konsolidacyjnego są zwykle zależne od indywidualnej sytuacji klienta. Najlepszym wyjściem jest więc skontaktowanie się z doradcami różnych banków i poproszenie o symulację.

Istotnym powodem jest też znacznie większa zdolność kredytowa niż w momencie zawierania poprzedniej umowy. Osoba, której udało się awansować na wyższe stanowisko czy zmienić pracę, w wyniku czego otrzymuje wyraźnie wyższą pensję, może dostać lepsze warunki kredytowania np. obniżone oprocentowanie. Zdolność kredytowa rośnie również, gdy spłacone zostają inne zobowiązania finansowe.

Sprawdź, na jaki kredyt możesz liczyć i skorzystaj z kalkulatora zdolności kredytowej >>

Osoba, która posiada kredyt na dużą kwotę i regularnie go spłaca to niezły kąsek dla banków, dlatego możliwe jest uzyskanie lepszych warunków np. wydłużonego okresu spłaty, obniżonego oprocentowania czy atrakcyjnych produktów dodatkowych. Dokonując wyboru, należy zwrócić uwagę na RRSO, w którym zawierają się wszystkie koszty kredytu, w tym odsetki oraz prowizja za wcześniejszą spłatę. Warto wspomóc się rankingami i kalkulatorami online.

Jak przenieść kredyt konsolidacyjny?

Aby to zrobić, należy porównać oferty, następnie wypełnić wniosek kontaktowy i poczekać aż oddzwoni pracownik banku. Konsultant przedstawi warunki nowej oferty i przeprowadzi przez cały proces. Można też wybrać się do oddziału, co w obecnej sytuacji może nie być do końca bezpieczne, dlatego #Lepiejzdomu.


działanie banków w czasie epidemii


Konsolidacja kredytu konsolidacyjnego

Konsolidacja jest jednym ze sposobów na przeniesienie kredytu konsolidacyjnego. Taka możliwość pojawia się, gdy po podpisaniu umowy o kredyt konsolidacyjny, zaciąga się nowe kredyty i pożyczki, które chciałoby się skonsolidować ponownie. Wtedy można zorientować się w ofertach innych banków, które objęłyby wszystkie istniejące zobowiązania i zamieniły je na jedną ratę z wydłużonym okresem spłaty. Wiąże się to oczywiście z prowizją za udzielenie kredytu konsolidacyjnego.

Sprawdź, czy opłaca się konsolidować kredyty w czasie epidemii >>

Czym jest refinansowanie kredytu?

Refinansowanie dotyczy kredytów i pożyczek zabezpieczonych hipoteką oraz kredytów gotówkowych, choć tych ostatnich rzadziej. Drugi bank sam zaproponuje taki wariant, jeśli osoba ubiega się np. o środki na budowę czy modernizację domu, podczas gdy spłaca już kredyt hipoteczny na działkę pod nieruchomość czy samą nieruchomość.

Taka usługa polega na spłaceniu starego zobowiązania środkami z nowego kredytu. Klient nie otrzymuje więc pieniędzy na konto. Refinansowanie przypomina trochę konsolidację, ale dotyczy jednego produktu na określony cel. W wyniku przeniesienia kredytobiorca może płacić obniżoną marżę. Obie usługi pozwalają na uzyskanie dodatkowych środków na własne potrzeby. W przypadku refinansowania chodzi o oszczędność pieniędzy, a przy konsolidacji zwykle ważniejsze jest wydłużenie okresu spłaty i wygoda.

Refinansowanie może być nieopłacalne, jeśli opłaty dodatkowe są zbyt wysokie. Należy zwrócić tutaj uwagę m.in. na:

  • prowizję za udzielenie kredytu refinansowego,
  • opłatę za wcześniejsza spłatę zobowiązania,
  • opłaty związane z ewentualnym ustanawianiem wymaganych zabezpieczeń spłaty nowego kredytu.

Przy wnioskowaniu o przeniesienie, refinanowanie czy konsolidację bank sprawdza zdolność kredytową. Dlatego, aby otrzymać lepsze warunki, warto spłacić wszelkie karty kredytowe i inne mniejsze zobowiązania, które mogą obniżać zdolność. Nie zaszkodzi też sprawdzić bazy dłużników, bo niejeden stał się już ofiarą oszustów, którzy skorzystali z jego danych, by zaciągać pożyczki. Raz na pół roku można bezpłatnie pobrać raport BIK na swój temat, a za opłatą poznać swój scoring.

Posiadasz już jeden kredyt konsolidacyjny? Sprawdź, czy możesz zaciągnąć kolejny >>

Dodano:
04 Maj 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły