Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności ×
Advertisement

Jak przygotować mieszkanie, gdy wyjeżdżasz na wakacje?

Fot.

Urlop to okazja, aby zapomnieć o codziennych problemach i przenieść się do beztroskiej rzeczywistości. Zanim jednak z walizkami przekroczysz próg swojego mieszkania i wsiądziesz do samochodu, zadbaj o to, co zostawiasz. Zobacz, jak zabezpieczyć dom przed kradzieżą i zniszczeniem oraz co zrobić, aby po powrocie nie zapłacić wysokich rachunków.

Nawet gdy wyjeżdżasz na kilkudniowy urlop, pamiętaj o kilku kwestiach, które pozwolą ci nie martwić się o swój dobytek w trakcie nieobecności. Abyś o niczym nie zapomniał, przygotowałam dla ciebie gotową „checklistę”, z której możesz skorzystać przed każdym wyjazdem.

1. Nie rozpowiadaj, że całą rodziną wyjeżdżasz na dłużej

Jest to ważna kwestia, o której często zapominamy, a która może uchronić cię przed kradzieżą. Oczywiście nic się nie stanie, jeśli podzielisz się swoimi planami z przyjaciółką w rozmowie telefonicznej. Jednak gdy będziesz rozmawiać z sąsiadem pod blokiem, to ryzyko, że usłyszy to ktoś niepowołany, jest dużo wyższe.

2. Zadbaj o opiekę nad zwierzakiem

O opiekunie dla swojego psa, kota czy królika warto pomyśleć na długo przed wyjazdem. Najłatwiej i najtaniej jest poprosić o pomoc kogoś z rodziny lub znajomego, ale gdy nie masz takiej możliwości, możesz skorzystać z usług hotelu dla zwierząt. Cena za dobę to około 20 zł dla kota, a dla psa w zależności od jego wagi 35 – 55 zł.

3. Opłać rachunki

Często w ferworze przygotowań do wakacji zapominamy o tak prozaicznych rzeczach, jakimi są rachunki. Dla pewności sprawdź, czy wtedy, gdy będziesz na urlopie, nie wypada termin zapłaty. Jeśli tak jest, to wszystkie należności ureguluj wcześniej. Uchroni cię to przed zbędnymi odsetkami.

4. Poproś znajomego o „czuwanie” nad mieszkaniem

Skutecznie odstraszy złodzieja fakt, że ktoś przebywa w twoim mieszkaniu. Jeśli masz taką możliwość, to poproś znajomego lub sąsiada, aby raz na kilka dni przyszedł do ciebie, zapalił światło, zabrał pocztę czy ulotki. Jeśli ktoś od dłuższego czasu obserwuje twoje mieszkanie, to takie działanie może skutecznie zniechęcić go do kradzieży. Możesz także zainwestować w system sterowania światłem, który pozwoli ci zapalać światło w mieszkaniu za pomocą swojego smartfona, gdziekolwiek będziesz.

5. Kup podlewaczki do kwiatów

Podczas swojej nieobecności, nie tylko zwierzakom powinieneś zapewnić opiekę, ale także swoim roślinkom. Jeśli nie możesz nikogo poprosić o podlewanie kwiatów, kup automatyczne podlewaczki. Do pojemnika wlewasz więcej wody, drugą końcówkę wkładasz do doniczki, a woda systematycznie sączy się do ziemi.

6. Nie kupuj jedzenia na zapas

Około tydzień przed wyjazdem rób zakupy trochę rozważniej. Nie kupuj jedzenia na zapas i staraj się wykorzystać to, co już masz w lodówce. Żywność się nie zmarnuje, a jeśli wyjeżdżasz na dłużej, to będziesz mógł wyłączyć lodówkę. Wiele urządzeń daje możliwość wyłączenia tylko części chłodzącej, a nie zamrażarki. Dzięki temu oszczędzasz prąd, gdy z niego nie korzystasz.

7. Wyłącz urządzenia z trybu standby, a ładowarki wyciągnij z kontaktu

Z danych organizacji WWF wynika, że średnio w polskich domach w trybie czuwania działają cztery urządzenia, których roczne zużycie prądu to 175kWh, co kosztuje nas średnio 98 zł rocznie. Po co więc płacić za coś, co jest zupełnie niepotrzebne? Pamiętaj, aby wtyczkę do telewizora, dekodera, miksera, czajnika elektrycznego, tostera czy sprzętu grającego wyciągnąć z kontaktu. Sprawdź także, czy odpiąłeś ładowarki telefonu, aparatu i czytnika e-booków.

8. Schowaj wartościowe przedmioty, a gotówkę wpłać do banku

Co prawda, telewizora nie ukryjesz w komodzie, ale cenną biżuterię czy laptopa już tak. Na widoku zostaw jak najmniej kuszących przedmiotów. Jeśli masz w domu większą gotówkę, to też na wszelki wypadek wpłać ją na konto.

9. Zakręć wszystkie zawory

Na wszelki wypadek zamknij dopływ: wody, gazu i ogrzewania. Jeśli zakręcisz wodę, to nawet w przypadku awarii pralki, nie będzie większych zniszczeń niż mokra kałuża pod urządzeniem. Jeśli masz cieknący kran, to wszystkie krople wody mogą cię słono kosztować. Zamknięcie dopływu gazu uchroni twoje mieszkanie przed skutkami jego ulatniania.

10. Zamknij okna i drzwi balkonowe i zasłoń rolety

Kiedy jest ciepło, może umknąć ci fakt, że zostawiłeś otwarte okno. W ten sposób nie tylko ułatwiasz zadanie potencjalnemu złodziejowi, ale też narażasz swoje mieszkanie na zalanie np. podczas gwałtownej burzy. Dla bezpieczeństwa nie zostawiaj okien w trybie termowentylacji, ale zamknij je w pełni. Jeśli masz klamki wyposażone w kluczyki, to także je zamknij.

Jeśli masz rolety antywłamaniowe, zasłoń je, aby dodatkowo zabezpieczyć mieszkanie. Jeśli dojdzie do włamania, to bez trudu wytłumaczysz się przed ubezpieczycielem, że odpowiednio zadbałeś o mieszkanie i należy ci się odszkodowanie. Pamiętaj również o szczelnym zaciągnięciu tradycyjnych zasłon. Dzięki temu twoje lokum nie nagrzeje się nadmiernie podczas upałów.

Jeśli zadbasz o te wszystkie sprawy przed wyjazdem, to możesz spokojnie wyjechać i oddać się beztroskiemu wypoczynkowi – bez uporczywych myśli z tyłu głowy.

Podobne artykuły