Jak przygotować się do kredytu hipotecznego?

  • 26 Lis 2019
  • 4 min. czytania
  • Komentarze(0)
Kredyt hipoteczny to długoterminowe zobowiązanie, które wiąże się z wieloma formalnościami i większości z nas kojarzy się z niepewnością oraz nerwowym oczekiwaniem na decyzję banku. Dzięki praktycznym wskazówkom możesz jednak zminimalizować stres i przejść przez cały proces bez problemu. Sprawdź, w jaki sposób przygotować się do kredytu hipotecznego.
Jak przygotować się do kredytu hipotecznego?

Decydując się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego, z pewnością liczysz się z tym, że będziesz musiał spełnić szereg warunków, dostarczyć wiele dokumentów i pozytywnie przejść proces sprawdzania zdolności kredytowej czy weryfikacji w BIK. Znalazłeś wymarzoną nieruchomość i chcesz sfinansować jej zakup poprzez kredyt hipoteczny? Przed złożeniem wniosku o środki na wymarzony dom lub mieszkanie odpowiednio się przygotuj, a unikniesz niepotrzebnego stresu.

Kredyt hipoteczny – co musisz wiedzieć przed złożeniem wniosku?

Krok 1: Oceń własne możliwości.
Pamiętaj, że rata kredytu będzie co miesiąc obciążać Twój domowy budżet. Przed złożeniem wniosku o kredyt ustal, ile jesteś w stanie miesięcznie przeznaczyć na ten cel. Weź pod uwagę przede wszystkim swoje wpływy na konto, stałe zobowiązania, wydatki związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego czy raty kredytów.

Pamiętaj, że kredyt na dom lub mieszkanie jest zabezpieczony wpisem hipoteki w księdze wieczystej na rzecz wierzyciela, jeśli więc w przyszłości nie będziesz miał środków na spłatę zobowiązania, bank może Ci odebrać nieruchomość.

Krok 2: Ustal swoją zdolność kredytową.
Sprawdź, czy masz wystarczającą zdolność kredytową, która umożliwi Ci terminową spłatę rat. Możesz posiłkować się kalkulatorami dostępnymi online, które oszacują, na jaką kwotę kredytu będzie Cię stać. Wprowadź informacje o wysokości wynagrodzenia, stałych obciążeniach oraz liczbie osób w gospodarstwie domowym, a uzyskasz jasny obraz Twojej zdolności kredytowej w poszczególnych bankach.

Pamiętaj tylko, że wiążącą decyzję dotyczącą Twojej zdolności kredytowej podejmie bank po zapoznaniu się z przedstawionymi przez Ciebie dokumentami

Krok 3: Określ swoje potrzeby.
Przy wybieraniu mieszkania pamiętaj, że to, co aktualnie spełnia Twoje potrzeby, może okazać się niewystarczające za kilka lat. Jesteś singlem, ale chcesz się ustatkować i w niedługim czasie założyć rodzinę? Zastanów się, jaka nieruchomość bardziej spełni Twoje oczekiwania – niewielka kawalerka czy przestronne, 2-pokojowe mieszkanie.

Krok 4: Zgromadź kapitał na wkład własny i koszty okołokredytowe.
Kupno własnego domu lub mieszkania to ogromna inwestycja, która wiąże się z dużymi wydatkami. Pamiętaj, że przed złożeniem wniosku o kredyt hipoteczny warto zgromadzić kapitał, który posłuży za wkład własny. Obecnie banki nie finansują 100 proc. wartości nieruchomości, a kredytobiorca musi dysponować minimum 10 proc. wkładem własnym.

Masz już na oku wymarzone mieszkanie? Zanim będziesz rozglądać się za najlepszą ofertą kredytu, zacznij gromadzić oszczędności. Kapitał będzie Ci też potrzebny na pokrycie kosztów okołokredytowychtaksy notarialnej, podatku od czynności cywilno-prawnych czy prowizji dla biura nieruchomości.

Kredyt hipoteczny – wybierz najlepszą ofertę

Krok 1: Sprawdź propozycje banków.
Kredyt hipoteczny to zobowiązanie długoterminowe, którego koszt podwyższają dodatkowe opłatymarża, prowizja za wcześniejszą spłatę lub ubezpieczenia (np. ubezpieczenie niskiego wkładu własnego czy od utraty pracy). Żeby znaleźć najlepsze rozwiązanie, dokładnie zapoznaj się z dostępnymi ofertami, porównując dodatkowe opłaty, oprocentowanie, RRSO (rzeczywistą roczną stopę oprocentowania), długość okresu kredytowania oraz inne czynniki wpływające na koszty, jakie niesie ze sobą kredyt hipoteczny.

Kalkulator dostępny online pomoże Ci szybko oszacować wysokość miesięcznej raty i sprawdzić, która oferta będzie najkorzystniejsza. Możesz również skorzystać z nieodpłatnej pomocy doradcy kredytowego.

Krok 2: Zgromadź dokumenty.
Wybrałeś już najlepszą ofertę? Pora skompletować dokumenty, których wymaga bank przy składaniu wniosku o kredyt hipoteczny. Będą to przede wszystkim:

  • zaświadczenie o zatrudnieniu i wysokości zarobków,
  • wyciągi z rachunku bankowego, na który otrzymujesz wynagrodzenie,
  • rozliczenie podatkowe za ubiegły rok,
  • umowa przedwstępna ze zbywcą nieruchomości.

W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą będą potrzebne również:

  • wyciągi z księgi przychodów i rozchodów,
  • zaświadczenia o niezaleganiu z Urzędu Skarbowego i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Szczegółową listę dokumentów otrzymasz od pracownika banku lub doradcy kredytowego.

Krok 3: Złóż wniosek i czekaj na decyzję.
Pamiętaj, że od momentu złożenia wniosku, do otrzymania decyzji kredytowej może minąć wiele tygodni. Chociaż teoretycznie banki mają na to 21 dni, to w praktyce czas ten często się wydłuża, warto zatem uzbroić się w cierpliwość.

Kredyt hipoteczny – finalizacja
Po otrzymaniu pozytywnej decyzji kredytowej, umów się na podpisanie umowy. Pamiętaj o dokładnym zapoznaniu się z jej zapisami. Jeśli czegoś nie rozumiesz, poproś pracownika banku o wytłumaczenie niejasnych sformułowań.

Dodano:
26 Lis 2019

Zaktualizowano:
04 Sie 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły