Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności ×
Advertisement

Jak przygotować się do kredytu hipotecznego?

Fot.
Kredyt hipoteczny spędza sen z powiek każdemu, kto musi z niego skorzystać, aby zakupić wymarzone własne mieszkanie lub dom. Jak ułatwić sobie to jedno z najważniejszych przedsięwzięć w życiu? Wystarczy dobrze się do niego przygotować. Dowiedz się, jak zrobić to najlepiej.

Gdy już podejmiesz decyzję o zakupie mieszkania, a nadal brakuje ci znacznej kwoty, warto abyś bardzo dobrze przygotował się do zaciągnięcia kredytu hipotecznego. Pomoże ci to uniknąć wielu zaskakujących sytuacji, a przede wszystkim może zaoszczędzić dodatkowej dawki nerwów.

Kredyt hipoteczny – Krok po kroku

Po pierwsze: dokładnie przeanalizuj swój budżet. Ustal, ile możesz przeznaczyć na miesięczną ratę. Warto wziąć pod uwagę, że twoja sytuacja finansowa może się zmienić za sprawą utraty pracy lub innych wydarzeń losowych.

Po drugie: sprawdź swoją zdolność kredytową. Pozwoli ci to określić o jaki kredyt możesz się starać. Warto to sprawdzić zanim wybierzesz się do dewelopera. Zdolność kredytowa zależy od twoich zarobków, obciążeń, osób w gospodarstwie domowym itp. Jeśli masz np. kartę kredytową, z której rzadko korzystasz, warto z niej zrezygnować. Dzięki temu zmniejszysz wartość swojego zadłużenia. Wstępna ocena zdolności kredytowej pozwoli ci także określić na zakup jakiej nieruchomości możesz sobie pozwolić.

Po trzecie: określ swoje potrzeby. Pamiętaj, że zakup mieszkania to inwestycja na lata. Patrz perspektywicznie. Zastanów się, jaki metraż będzie ci potrzebny nie tylko teraz, a w ciągu kilkudziesięciu kolejnych lat. Przykładowo, jeśli jesteś singlem weź pod uwagę, że za jakiś czas 30-metrowa kawalerka nie może nie spełniać już twoich oczekiwań.

Po czwarte: sprawdź oferty banków. Nie bierz kredytu w pierwszej placówce bankowej z szyldem informującym o najtańszym kredycie hipotecznym. Dokładnie zapoznaj się z ofertą banków, porównaj wszystkie koszty, sprawdź, czy będziesz mógł wcześniej spłacić zobowiązanie. Każdy produkt bankowy, który wybierasz, powinien być dostosowany do twoich potrzeb. Zwłaszcza jeśli jest to zobowiązanie, które zaciągasz na 30 lat.

Po piąte: udaj się do wybranego przez siebie banku. Złożenie wniosku kredytowego w placówce powinno zająć maksymalnie godzinę. Na tym etapie powinieneś już mieć wybraną nieruchomość, aby wnioskować o konkretną kwotę kredytu.

Po szóste: skompletuj dokumenty. Podczas pierwszej wizyty powinieneś otrzymać od pracownika banku pełną listę wymaganych dokumentów. Żaden bank nie przyzna ci kredytu hipotecznego z dnia na dzień, więc musisz uzbroić się w cierpliwość i wypełniać wszystkie formalności zgodnie z wytycznymi banku.

Po siódme: podpisz umowę przedwstępną. Gdy po złożeniu wniosku otrzymasz pozytywną decyzję możesz wybrać kredytodawcę oraz wyjaśnić wszystkie swoje wątpliwości.

Po ósme: podpisz ostateczną umowę. Po dokładnej analizie oferty, wyborze kredytu dopasowanego do twoich potrzeb i przede wszystkim znalezieniu idealnego mieszkania, pozostaje ci uruchomienie kredytu hipotecznego. To ostatni moment na sprawdzenie wszystkich zapisów umowy. Bank będzie wymagał od ciebie okazania aktu notarialnego oraz dowodu wpłaty wkładu własnego, przed dokonaniem wypłaty środków na konto dewelopera lub sprzedającego. Po tym kroku pozostaje ci jeszcze dopilnować formalności związanych z ustanowieniem hipoteki na rzecz banku. .

Po dziewiąte: spłacaj kredyt i ciesz się swoim nowym mieszkaniem.

Kredyt hipoteczny jest zazwyczaj największym zobowiązaniem, na które się decydujesz. Szczęśliwi ci, którzy mają ten proces już za sobą lub nie musieli przez niego przechodzić. Jednak można ominąć mityczne problemy, o których słyszysz od każdego kto miał do czynienia z kredytem hipotecznym.

Podobne artykuły