Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności ×

Jak rozliczyć PIT 2017? Urząd skarbowy zrobi to za ciebie!

Fot. fotolia.com

W zeszłym roku pojawiła się możliwość, że urząd skarbowy rozliczy podatek za ciebie. Aby łatwo i bezbłędnie rozliczyć PIT 2017, sprawdź jak to zrobić. Termin złożenia wniosku jest krótszy, ale za to urząd skarbowy obiecuje, że swoje zeznanie otrzymasz w ciągu 5 dni. Zobacz, jak najłatwiej przeprowadzić rozliczenie PIT 2017.

Zastanawiasz się, do kiedy złożyć swój PIT 2017? Standardowy termin, w którym musisz to zrobić to 30 kwietnia 2018 r. Jeżeli jednak chcesz skorzystać z pomocy urzędu skarbowego, to termin na złożenie wstępnie wypełnionego wniosku upływa 16 kwietnia 2018 r.

PIT 2017 – jak rozliczyć?

Swoje zeznanie podatkowe za 2017 r. możesz wypełnić sam. Najłatwiej zrobisz to, korzystając z programów dostępnych online. Przeprowadzą cię one krok po kroku przez wszystkie pola i wskażą, jakimi danymi musisz je wypełnić. Program do rozliczania PIT, korzystając z wprowadzonych przez ciebie informacji, wyliczy kwotę podatku, którą musisz zapłacić albo ile zwrotu ci się należy.
Wypełnione zeznanie możesz wydrukować albo wysłać przez internet za pomocą systemu e-Deklaracje.

Czy urząd skarbowy rozlicza PIT?

Wypełnienie PIT-u nie jest trudne, ale jeśli rozliczasz się pierwszy raz albo boisz się popełnić błąd, który skutkuje ponowną wizytą w urzędzie skarbowym, to warto skorzystać z pomocy tej instytucji. Mogą to zrobić tylko osoby, które rozliczają się za pomocą PIT-37. Możesz rozliczać się sam, wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko.

PIT-WZ – czym jest?

Aby rozliczyć PIT za pośrednictwem urzędu skarbowego, musisz złożyć PIT-WZ, czyli wniosek o sporządzenie zeznania podatkowego przez urząd skarbowy. We wniosku wpisujesz:

twoje dane (imię, nazwisko, PESEL, nazwę swojego urzędu skarbowego, adres itp.) i ewentualnie dane małżonka, jeśli rozliczacie się wspólnie,

  • z jakich kosztów uzyskania przychodu korzystasz,
  • czy korzystasz z ulgi rehabilitacyjnej,
  • informacje o składkach na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne,
  • dane identyfikacyjne swoich dzieci (o liczbie oraz kwocie ulg, które im przysługują),
  • numer KRS organizacji, której chcesz przekazać swój 1 proc. podatku,
  • swój adres mailowy, na który otrzymasz zeznanie.

Taki wniosek znajdziesz na stronie Ministerstwa Finansów, w systemie e-Deklaracje lub w swojej bankowości elektronicznej. Na podstawie podanych, które podasz oraz informacji od twojego pracodawcy czy organu rentowego, urząd skarbowy przygotuje zeznanie podatkowe. Oprócz wypełnionego wniosku PIT-WZ nie musisz składać ani wysyłać żadnych dokumentów.

PIT 2017 – jak złożyć?

Po wysłaniu wniosku, urząd skarbowy ma 5 dni roboczych na to, aby przygotować twoje zeznanie.

Uwaga!
Nawet jeśli teraz złożysz wniosek, to swoje zeznanie otrzymasz najwcześniej 15 marca. Po tej dacie obowiązuje już termin 5 dni roboczych.

Na swój adres mailowy, który podałeś we wniosku otrzymasz informację, że urząd skarbowy przygotował twoje zeznanie. Możesz je zaakceptować lub odrzucić. Jeśli nie podejmiesz żadnych kroków, to po 30 kwietnia 2018 r. twoje zeznanie podatkowe zostanie automatycznie zaakceptowane. I już! To wszystko, co trzeba zrobić, aby rozliczyć się z urzędem skarbowym.


Warto skorzystać z pomocy urzędu skarbowego przede wszystkim dlatego, że jest ona całkowicie bezpłatna i pozwala bezproblemowo uporać się ze złożeniem PIT-u.Podobne artykuły