Jak rozpocząć inwestowanie?

  • 17 Gru 2019
  • 1 min. czytania
  • Komentarze(0)
Inwestowanie musisz rozpocząć od przeanalizowania swojej sytuacji finansowej. Dzięki temu dowiesz się, jaką kwotę i w co powinieneś zainwestować.
Jak rozpocząć inwestowanie?

Inwestowanie musisz rozpocząć od przeanalizowania swojej sytuacji finansowej. Dzięki temu dowiesz się, jaką kwotę i w co powinieneś zainwestować. Najlepszym rozwiązaniem jest spisanie swoich dochodów i stałych wydatków (np. opłaty za mieszkanie, samochód,  wydatki na benzynę, bilet miesięczny, jedzenie, opłaty za edukację, raty kredytów). Odejmując od siebie miesięczne dochody i wydatki, sprawdzisz, ile wynosi Twoja nadwyżka finansowa w tym okresie. Jeżeli nie zbudowałeś jeszcze kapitału, potrzebnego do inwestowania, powinieneś zacząć od oszczędzania.

 

Kiedy już uda Ci się zgromadzić potrzebne pieniądze, musisz je podzielić. Jedną część przeznacz na pewne sposoby lokowania kapitału - rachunek oszczędnościowy, lokatę czy na Indywidualne Konto Emerytalne (IKE). Co prawda, nie osiągniesz wysokich zysków ale nic nie stracisz. Pozostałą część, możesz zainwestować.

 

Jeżeli zdecydujesz się wejść na giełdę, na początku rozważ kupno jednostek w funduszu inwestycyjnym. Dzięki temu doświadczeni specjaliści pokierują Twoim kapitałem tak, abyś jak najwięcej zyskał lub jak najmniej stracił. Pamiętaj tylko, że to Ty wciąż ponosisz ryzyko inwestycyjne.

Sprawdź, jak zainwestować 10 tys. złotych, 20 tys. złotych i 50 tys. złotych.

Zobacz również inne poradniki

Podobne artykuły