Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności ×
Advertisement

Jak rozpoznać fałszywy banknot?

Fot.

Niemal codziennie przez twoje ręce przechodzą papierowe pieniądze. Skąd masz pewność, że banknoty wydawane w sklepie czy restauracji nie są fałszywe? Pewnie nie zwracasz na to uwagi, tylko od razu chowasz je do portfela. Aby nie dać się oszukać, sprawdź, jak rozpoznać fałszywe pieniądze.

Posługiwanie się podrobioną gotówką jest karalne. Najsurowsza kara czeka tych, którzy produkują fałszywe pieniądze, ale nie ominie tych, którzy nawet nimi płacą, przewożą je, ukrywają albo po prostu posiadają. Jeśli jednak używasz sfałszowanych banknotów nieświadomie, to żadna kara ci nie grozi. Jesteś jednak zobowiązany, zgłosić to na policję.

Jak najłatwiej sprawdzić, czy pieniądze są prawdziwe?

Przede wszystkim zacznij od sprawdzenia papieru, z którego zostały wykonane pieniądze Łatwo rozróżnisz, czy papier nie jest zbyt sztywny lub zbyt wiotki w porównaniu do banknotów, których zazwyczaj dotykasz. Oryginał będzie wydawał także charakterystyczny, „szeleszczący” dźwięk.

Następnie sprawdź palcami powierzchnię banknotu. Powinieneś bez problemu wyczuć nieznaczne wypukłości, a konkretnie na: portrecie władcy, godle i wszystkich napisach (np. „Narodowy Bank Polski”, nominał danego banknotu).

Kolejny dowód na oryginalność to nitka zabezpieczająca. Kiedy masz przed oczami przednią część banknotu i spojrzysz pod światło, to po lewej stronie powinieneś zobaczyć nitkę, a na niej malutkie cyferki, oznaczające nominał.

Po prawej stronie od portretu władcy możesz zobaczyć rozetę. Jeśli poruszasz banknotem w ręce, to zobaczysz, że zmienia ona kolor, mieni się. To kolejny dowód na autentyczność gotówki.

Źródło: NBP

Co zrobić z fałszywymi pieniędzmi?

Jeżeli masz podejrzenia, że banknot w twoim portfelu różni się od pozostałych, możesz sprawdzić to w banku. Jeśli twoje wątpliwości się potwierdzą, to nic ci nie grozi. Jedyną twoją stratą będzie fakt, że nie odzyskasz równowartości w prawdziwej gotówce.

A co zrobić, gdy chcesz zapłacić w sklepie, a sprzedawca powie, że twoje pieniądze to falsyfikat? Jeśli nie byłeś świadomy, że posiadasz podróbkę, to nie poniesiesz żadnej kary. Sprzedawca ma jednak obowiązek wezwać policję. Banknot zostanie zatrzymany, a ty pewnie zostaniesz wezwany na komendę w charakterze świadka. Chodzi o ustalenie, skąd mogła pochodzić fałszywa gotówka.

Pamiętaj, że jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, co do autentyczności banknotu, który posiadasz, to zawsze lepiej to sprawdzić. Będziesz miał czyste sumienie i pomożesz w schwytaniu oszusta.

Podobne artykuły