Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności ×
Advertisement

Jak sfinansować zakup mieszkania?

Fot. fotolia.com

Twoje marzenie w końcu zaczyna się spełniać. Masz stabilną pracę, udany związek i już tylko kilka kroków dzieli cię od zakupu własnego lokum. Niestety, nie jest tak łatwo jak początkowo myślałeś. Pytania się mnożą, a nigdzie nie możesz znaleźć jasnych odpowiedzi. Właśnie dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie poradnik, w którym zebraliśmy w pigułce najważniejsze informacje dotyczące zakupu własnego mieszkania.

Największą przeszkodą w zakupie własnego M. są z reguły pieniądze, a dokładniej, ich brak. Pewnie znasz szczęśliwców, którzy dostali mieszkanie w prezencie albo w spadku? Nie każdy może jednak należeć do tego grona. Na szczęście jest jeszcze kilka innych opcji, by stać się właścicielem własnego M. Jakich? Sprawdź!

Oszczędności

Najkorzystniejszym sposobem na sfinansowanie zakupu mieszkania będzie sięgnięcie do własnej kieszeni. Nie będziesz musiał przedstawiać nikomu żadnych dokumentów ani zwracać pieniędzy z naddatkiem. Niestety, jeśli chcesz kupić nieruchomość w jednym z większych polskich miast, to musisz mieć na ten cel kilkaset tysięcy złotych, a takie oszczędności mają nieliczni.

R E K L A M A

Kredyt hipoteczny

Najpopularniejszą opcją zakupu mieszkania jest skorzystanie ze wsparcia ze strony banku, czyli wzięcie kredytu hipotecznego. Co wcale nie dziwi, bo dla wielu jest to jedyny sposób na posiadanie własnego M. Jeśli zdecydujesz się na tę opcję, to musisz znaleźć odpowiednie mieszkanie, a potem udać się do banku po kredyt. Zanim jednak udzieli ci on finansowania, będziesz musiał spełnić dwa podstawowe warunki. Jakie?

  • Wykazać się odpowiednią zdolnością kredytową – na to złoży się kilka czynników, m.in. wysokość twoich zarobków, rodzaj umowy, na jaką jesteś zatrudniony, inne zobowiązania finansowe, wiek oraz to, ile osób masz na utrzymaniu.
  • Mieć pieniądze na wkład własny – od 2017 r. wynosi on 20 proc. ceny nieruchomości, jeśli więc chcesz kupić mieszkanie warte 350 tys. zł, to musisz mieć na ten cel 70 tys. zł.

Warto pamiętać, że wciąż większość banków umożliwia sfinansowanie zakupu nieruchomości kredytem z 10 proc. wkładem własnym. Brakująca kwota wkładu własnego jest przez banki ubezpieczana, a koszt ubezpieczenia stosunkowo niewielki, w niektórych bankach pokrywany przez klienta, w innych finansowany przez bank.

Pożyczka hipoteczna/ kredyt gotówkowy

Jeśli większość pieniędzy na zakup mieszkania już masz albo kupujesz niewielkie mieszkanie w małym mieście, co oznacza, że potrzebujesz tylko mniejszego wsparcia finansowego od banku, to dobrym rozwiązaniem może się okazać pożyczka hipoteczna lub kredyt gotówkowy. Dlaczego?

  • Pieniądze otrzymasz dużo szybciej niż w przypadku kredytu hipotecznego.
  • Będziesz mógł najpierw wziąć kredyt, a dopiero potem poszukać mieszkania.
  • Bank nie będzie od ciebie wymagał wkładu własnego.

Brzmi dobrze? Niestety, rozwiązanie to ma dwa minusy. Po pierwsze, kredyt hipoteczny będzie dla ciebie tańszym rozwiązaniem. Po drugie, decydując się na pożyczkę hipoteczną musisz być właścicielem lub współwłaścicielem innej, niezabezpieczonej kredytem, nieruchomości. Dlaczego? Pożyczka hipoteczna wymaga zabezpieczenia na nieruchomości.

Kredyt hipoteczny a kredyt gotówkowy
Kredyt hipoteczny jest finansowaniem celowym, a kredyt gotówkowy i pożyczka hipoteczna – nie. Oznacza to tyle, że ubiegając się o to pierwsze finansowanie, musisz być już zdecydowany na konkretne mieszkanie, a ubiegając się o dwa pozostałe – nie.

Jak widzisz, opcji jest kilka. Jeśli nie wiesz, która będzie dla ciebie najlepsza, to udaj się do banku albo do pośrednika finansowego. Pomoże podjąć ci najkorzystniejszą dla ciebie decyzję!

A jeśli chcesz wiedzieć, jak krok po kroku kupić mieszkanie, pobierz nasz poradnik. Dowiesz się z niego m.in.

  • Czym się kierować, wybierając lokalizację domu/mieszkania?
  • Czy lepsze jest mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego?
  • Jak wybrać kredyt hipoteczny?
  • Czy warto skorzystać z pomocy pośrednika finansowego?

Advertisement