Jak skutecznie odłożyć dziecku pieniądze na przyszłość

  • 02 Paź 2016
  • 6 min. czytania
  • Komentarze(0)
Jak zadbać o start naszych dzieci w dorosłe życie? Sprawdź jak bez wyrzeczeń możesz zapewnić swojemu dziecku rozwój i realizację przyszłych planów
Jak skutecznie odłożyć dziecku pieniądze na przyszłość

Bycie rodzicem to odpowiedzialność nie tylko za wychowanie latorośli, ale też za jej finansowe zabezpieczenie na przyszłość. Z przeprowadzonych badań wynika jednak, że niewielu rodziców się wystarczająco mocno o to dba.

Ponad 75 proc. ankietowanych nie odkłada pieniędzy na przyszłość dziecka - pokazują badania. Istnieje duże ryzyko, że możesz pozbawić swoją pociechę odpowiedniego startu w dorosłe życie. A przecież będą Cię czekać niemałe wydatki związane z jego utrzymaniem i wykształceniem. Nie mówiąc już o sytuacji, w której gdy coś Ci się stanie. Zostawisz wtedy swoje dziecko bez środków do życia i bez wsparcia finansowego.

Przyjrzyjmy się np. studiom i kosztom, które musimy ponieść w związku z nimi. Nauka oznacza dla studenta i jego rodziny nie tylko opłaty za czesne i pomoce naukowe. Od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych miesięcznie sięgną Twoje koszty zakwaterowania, wyżywienia, transportu oraz telefonu i dostępu do internetu dla studenta.

Wyniki badania nie są optymistyczne, a szans na odkładanie i inwestowanie środków na zapewnienie dobrego startu w dorosłość jest naprawdę wiele. Planowanie oszczędzania to za mało, pora zacząć konsekwentnie działać.

Jak skutecznie odłożyć dziecku pieniądze na przyszłość
Opracowanie na podstawie badań Prudential

W jaki sposób odkładać na przyszłe potrzeby dziecka

Pod lupę wzięliśmy ofertę firmy Prudential, która specjalizuje się w ubezpieczeniach na życie i oferuje ubezpieczenia, których celem jest odkładanie na przyszłość dzieci i ochronę ich na wypadek uszczerbku na zdrowiu i zachorowań. Według badań Prudential stosunkowo mały odsetek tych rodziców, którzy robią cokolwiek dla zabezpieczenia finansowej przyszłości swoich dzieci, decyduje się na zakup polisy na życie. Sprawdźmy zatem, czy jest to dobry sposób na gwarantowane odłożenie sumy pieniędzy.

R E K L A M A
Jak skutecznie odłożyć dziecku pieniądze na przyszłość

"Start w życie" to klasyczne ubezpieczenie na życie i dożycie, w którym po ukończeniu określonego wieku ubezpieczony, czyli dziecko, otrzyma kwotę określoną w polisie. Co ważne, w przypadku tego produktu dostajemy gwarancję wypłaty minimum kwoty podanej na koniec okresu zapisanego w umowie. Inaczej niż w przypadku produktów inwestycyjnych, to ubezpieczyciel przejmuje odpowiedzialność za ulokowanie Twoich pieniędzy. Dzięki dodatkowej opcji otrzymujesz gwarancję wypłaty co najmniej wpłaconej sumy oraz możliwość otrzymania premii.

Najważniejsze warunki ubezpieczenia

W momencie, w którym będziesz chciał skorzystać z produktu, ważne, abyś wiedział, że każdy może wykupić dla dziecka ubezpieczenie oszczędnościowe „Start w życie”. Nie musisz być rodzicem, ponieważ polisę mogą zakupić dziadkowie, rodzice chrzestni, przyjaciele, czy na przykład starsze rodzeństwo. Minimalny wiek ubezpieczonego to 3 miesiące, zaś w chwili zakupu ubezpieczenia Twoje dziecko nie może mieć ukończonych 16 lat. Ubezpieczenie może potrwać maksymalnie do 25. roku życia, może chronić od wypadków, poważnych zachorowań czy niezdolności do samodzielnego utrzymywania się. Minimalna miesięczna składka wyniesie Cię 125 zł, więc nie będzie to kwota, która znacząco obciąży Twój budżet, a odkładana przez lata z pewnością może zapewnić wsparcie w wielu trudnych sytuacjach. Z myślą o wygodzie i różnych sytuacjach życiowych, środki z polisy na jej zakończenie można wypłacić jednorazowo lub w czterech równych ratach płaconych co rok. Taki sposób wypłacania zgromadzonych środków może być wygodny z punktu widzenia np. corocznych kosztów studiów.

Jeśli zadajesz sobie pytanie, co stanie się z polisą, jeśli przytrafi Ci się choroba, niezdolność do pracy czy śmierć, to ubezpieczyciel przygotował dla Ciebie rozwiązanie. Prudential na mocy dodatkowego ubezpieczenia przejmie w takim przypadku opłacanie składek do końca trwania umowy ubezpieczeniowej. Jeśli w trakcie trwania ubezpieczenia pojawią się problemy finansowe, przez które będziesz musiał zawiesić na jakiś czas opłacanie składek, to po trzech latach od zawarcia umowy masz taką możliwość na okres od 2 do 12 miesięcy.

Co zapewni Ci program "Start w Życie"?

Według przeprowadzonych przez Prudential badań rodzice zdają sobie sprawę z tego, jakie czekają ich wydatki w chwili, kiedy dziecko dorośnie. Wiedzą także, na co będą chcieli przeznaczyć pieniądze i mają świadomość, że koszty życia mogą znacząco wzrosnąć. Mając określony cel, powinieneś wybrać opcję, która będzie dla Ciebie najkorzystniejsza. Nie czekaj i nie odkładaj decyzji, bo do czasu, gdy Twój syn lub córka osiągnie pełnoletność, uda Ci się uzbierać imponującą kwotę i nie będziesz musiał się zadłużać.

Podstawowe zalety produktu

Gwarancja kapitału – zawierając umowę, ustalasz minimalną kwotę, jaką dziecko otrzyma w określonym przez Ciebie czasie – dzięki temu masz pewność, że bez względu na to, co przyniesie przyszłość, otrzyma ono gwarantowaną sumę na realizację planów.

Jak skutecznie odłożyć dziecku pieniądze na przyszłość

Premie roczne i premia końcowa – co roku oraz na koniec okresu ubezpieczenia masz możliwość uzyskania premii – dodatkowych kwot, które powiększą wartość oszczędności dla Twojego dziecka.

Bezpieczeństwo dziecka – w ramach ubezpieczenia oszczędnościowego dziecko ma zapewnione ubezpieczenie na życie oraz ochronę na wypadek poważnego zachorowania i niezdolności do samodzielnej egzystencji.

Jak skutecznie odłożyć dziecku pieniądze na przyszłość

Twoje bezpieczeństwo – Twoje życie i zdrowie też może być objęte ubezpieczeniem – w razie zachorowania na poważną chorobę, niezdolności do pracy lub gdyby Ciebie zabrakło – Prudential przejmie obowiązek regularnego opłacania składek za ubezpieczenie dziecka, aż do końca trwania umowy.

Jak skutecznie odłożyć dziecku pieniądze na przyszłość

Rozsądna wysokość wpłat – wpłacając minimum 125 zł miesięcznie, nie obciążasz znacznie budżetu domowego a jednocześnie możesz zgromadzić znaczną sumę pieniędzy na realizację planów dziecka.

Jak skutecznie odłożyć dziecku pieniądze na przyszłość

Elastyczne rozwiązanie – to, jak długo zdecydujesz się oszczędzać, zależy od Ciebie oraz Twoich możliwości finansowych – minimalny okres oszczędzania to 10 lat.

Jak skutecznie odłożyć dziecku pieniądze na przyszłość

Swobodny wybór – sam określasz, kiedy dziecko otrzyma zgromadzone oszczędności – maksymalnie do ukończenia 25. roku życia. Wypłata zgromadzonych oszczędności może być jednorazowa lub w 4 równych ratach wypłacanych co rok. Dzięki temu możesz zaplanować np. finansowanie studiów dziecka.

Jak skutecznie odłożyć dziecku pieniądze na przyszłość

Brak podatku od zysków kapitałowych – zgodnie z aktualnymi przepisami prawa (maj 2014) pieniądze, które otrzymasz na koniec okresu ubezpieczenia, nie podlegają opodatkowaniu 19-procentowym podatkiem od zysków kapitałowych – to znaczna korzyść finansowa.

Opracowanie na podstawie oferty Prudential

Przykład
Odkładając 125 złotych miesięcznie od 3. miesiąca życia twojego dziecka, zgromadzisz kapitał w wysokości niemal 40 tys. zł na jego 25-te urodziny. Jeśli dodasz do tego możliwą do osiągnięcia premię w wysokości 2 proc., to okaże się, że będziesz miał dla niego prezent w postaci prawie 70 tys. zł. Sprawdźmy, co stanie się, jeśli zdecydujesz się na odłożenie kwoty 500 zł co miesiąc. W momencie ukończenia 25. roku życia przez Twoje dziecko masz dla niego ponad 122 tys. zł, a jeśli dodasz do tego możliwą do osiągnięcia premię roczną w wysokości 2 proc., to okaże się Twoje wsparcie dla dziecka na start w jego dorosłe życie to aż 200 tys. zł.

Dodano:
02 Paź 2016

Zaktualizowano:
21 Wrz 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły