Jak spersonalizować polisę AC?

 • 28 Sty 2019
 • 8 min. czytania
 • Komentarze(4)
Polisa AC - zobacz, jak wybrać najlepszą i dostosować ją do swoich potrzeb.
Jak spersonalizować polisę AC?

Ubezpieczenie AC jest dobrowolne. Oznacza to, że nie masz obowiązku go wykupić, tak jak ubezpieczenia OC. Po co więc ponosić dodatkowe koszty na Autocasco? Chociażby po to, że kiedy twój samochód zostanie ukradziony dostaniesz odszkodowanie. Ubezpieczyciel także sfinansuje jego naprawę, gdy to ty spowodujesz kolizję. Dowiedz się więc, jak wybrać dobre ubezpieczenie AC.

Ubezpieczenie AC to inaczej Autocasco. Jego wykupienie nie jest obowiązkowe. Ubezpieczenie to jednak przydaje się w najbardziej kłopotliwych sytuacjach, które dotyczą twojego samochodu. Odszkodowanie z ubezpieczenia OC jest wypłacane tylko poszkodowanemu w kolizji czy wypadku, spowodowanym przez innego kierowcę. A skąd wziąć pieniądze na naprawę lub wymianę auta, gdy to ty będziesz sprawcą kolizji, ktoś ci ukradnie pojazd, zostanie on zniszczony w pożarze lub w wyniku powodzi?

R E K L A M A

Jak spersonalizować polisę AC?

Właśnie wtedy jako posiadacz Autocasco z ulgą chwycisz za telefon i zgłosisz szkodę do swojego ubezpieczyciela. Dobre ubezpieczenie AC zagwarantuje ci naprawę auta (lub zwrot jej kosztów) albo środki na kupno nowego pojazdu.

Ubezpieczenie AC – czym jest?

W przypadku ubezpieczenia OC sprawa jest prosta. Wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe mają ten sam zakres ubezpieczenia dla konkretnego auta. W przypadku ubezpieczenia AC jest inaczej. Każde towarzystwo może dowolnie ustalać zakres polisy. Właśnie dlatego tak ważne jest, abyś przed jej zakupem porównał dostępne oferty oraz wybrał taką polisę, która rzeczywiście ci się przyda. Zobacz więc na co, krok po kroku, zwrócić uwagę, aby wybrać dobre ubezpieczenie AC.

Przeczytaj również, na co zwrócić uwagę kupując ubezpieczenie komunikacyjne.

Krok 1 – zdefiniuj zakres ubezpieczenia

Najbardziej powinien cię interesować zakres odpowiedzialności ubezpieczyciela, czyli za jakie zdarzenia otrzymasz odszkodowanie. W Auto Casco w LINK4 są to:

uszkodzenia twojego auta w wyniku wypadku albo kolizji z osobami, zwierzętami lub przedmiotami, które znajdują się na zewnątrz pojazdu,

uszkodzenia auta powstałe w wyniku kataklizmów (np. pożaru, wybuchu, huraganu, gradu, uderzenia pioruna, powodzi, lawiny),

 • zatopienie pojazdu,
 • uszkodzenia pojazdu spowodowane działaniem osób trzecich (np. akty wandalizmu),
 • straty wewnątrz pojazdu (np. zabrudzenia krwią), które spowodowała osoba, którą przewoziłeś z konieczności udzielenia pomocy medycznej,
 • uszkodzenia samochodu spowodowane działaniem czynników termicznych albo chemicznych (np. substancji żrących),
 • uszkodzenia auta spowodowane otwarciem się maski pojazdu podczas jazdy,
 • zniszczenie lub uszkodzenie bagażu podręcznego i fotelików do przewozu dzieci, które znajdowały się w chwili szkody w aucie,
 • kradzież samochodu lub jego wyposażenia oraz bagażu podręcznego i fotelików do przewozu dzieci, które się w nim znajdują.

Poradnik

Mniejszy zakres przełoży się na niższą składkę, więc jeśli chcesz oszczędzać i masz mniej wartościowy samochód, to takie podstawowe zabezpieczenie wystarczy.

Jeżeli jednak sporo zainwestowałeś w swoje auto i obawą napawa cię myśl, że mogłoby się coś z nim stać, to wybierz szerszy zakres.

Przykładowo, do polisy AC w LINK4 możesz sobie dobrać również ubezpieczenie wyposażenia dodatkowego (np. radia, felg, spojlerów) przed uszkodzeniem lub kradzieżą.

Dodatkowo możesz dokupić inne ubezpieczenia:

 • Auto Assistance, które zapewni ci m.in. holowanie zepsutego auta, samochód zastępczy, wymianę koła czy dostarczenie paliwa,
 • Kluczyki Plus, które pokryje koszty wymiany skradzionych kluczyków, dowodu rejestracyjnego czy tablic rejestracyjnych,
 • szyb, które zapewni ci bezpłatną wymianę uszkodzonych szyb w profesjonalnym warsztacie,
 • NNW, które pomoże pokryć koszty leczenia, rehabilitacji czy pogrzebu po nieszczęśliwym wypadku.

Swój pakiet ubezpieczeniowy możesz układać, jak z klocków. Sam dobierz ryzyka, które w twojej sytuacji są najbardziej prawdopodobne i przed skutkami których chcesz się zabezpieczyć. Nie ma sensu przepłacać i decydować się na dodatkową ochronę, jeśli wyposażenie dodatkowe jest nie wiele warte. Jeśli z kolei wciąż coś gubisz albo w twojej dzielnicy czasami zdarzają się kradzieże czy akty wandalizmu, to warto dodatkowo ubezpieczyć kluczyki czy szyby.

Krok 2 – wybierz wariant AC

W większości towarzystw ubezpieczeniowych można wykupić polisę AC w jednym z dwóch wariantów: warsztat albo kosztorys. Różnią się one sposobem likwidacji szkody.

 • Jeśli zdecydujesz się warsztat, to szkoda jest likwidowana bezgotówkowo. Zostawiasz auto w autoryzowanym warsztacie i odbierasz naprawione. Ten wariant jest droższy, ale o nic się nie martwisz. Możesz wybrać, czy naprawa będzie wykonywana częściami oryginalnymi czy zamiennikami oraz czy zostanie uwzględniona amortyzacja części. Pamiętaj, że pakiet, uwzględniający komponenty oryginalne będzie droższy. Zaletą opcji warsztatowej jest to, że usługodawca sam rozlicza się z ubezpieczycielem za naprawę. Warto wiedzieć, że w LINK 4 jest ona przeprowadzana tylko na częściach oryginalnych, więc masz pewność, co do ich jakości. U innych ubezpieczycieli mogą być to także zamienniki – zależy to od konkretnej oferty.
 • Gdy chcesz oszczędzić, wybierz opcję kosztorys. Polega ona na tym, że otrzymujesz odszkodowanie na podstawie wyceny szkody twojego auta i sam musisz zająć się poszukiwaniem warsztatu.

Jeśli więc zależy ci na tym, aby wybrać najlepsze AC, wybierz wariant warsztatowy. Jest dla ciebie dużo wygodniejszy Po prostu wstawiasz uszkodzony samochód do warsztatu i po naprawie odbierasz sprawne auto – bez martwienia się o rozliczenia.

Krok 3 – sprawdź, w jakich przypadkach ubezpieczyciel nie odpowiada za szkodę

Zanim zawrzesz jakąkolwiek umowę ubezpieczenia, twoim obowiązkiem jest zapoznać się z OWU (Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia). Opisane są tam sytuacje (wyłączenia odpowiedzialności), w których, mimo wykupionej polisy, nie otrzymasz odszkodowania. W OWU możesz znaleźć informacje, zgodnie z którymi towarzystwo ubezpieczeniowe wyłącza swoją odpowiedzialność:

 • gdy wypadek został spowodowany przez ciebie umyślnie lub w wyniku twojego rażącego niedbalstwa (np. gdy np. powodem wgniecenia dachu było przewożenie na nim zbyt ciężkiego ładunku),
 • jeśli szkody nastąpiły w pojeździe przekazanym do odsprzedaży lub takim, który jest dzierżawiony przez osoby trzecie,
 • jeżeli uszkodzenia są spowodowane normalną eksploatacją, a także korozją, wadami fabrycznymi, niewłaściwą naprawą, modernizacją czy konserwacją,
 • jeśli samochód pochodzi z kradzieży,
 • kiedy szkody powstały w wyniku nietypowych okoliczności, np. podczas działań wojennych, rajdów i wyścigów samochodowych, trzęsienia ziemi, działania broni jądrowej, wykorzystywania samochodu do nauki jazdy, jazd próbnych lub pokazowych, odpłatnego wynajmu, odpłatnego przewozu ładunków lub osób (taksówki).

Nie powinno również cię zdziwić, jeśli towarzystwo nie weźmie odpowiedzialności za kradzież czy uszkodzenia dodatkowych, niestandardowych elementów pojazdu (np. dokupione alufelgi, radio), jeśli wcześniej nie wykupiłeś na nie dodatkowej ochrony.

We wszystkich umowach ubezpieczeniowych znajduje się również zapis, że ubezpieczyciel nie bierze odpowiedzialności za zdarzenia, jeśli informacje, które podałeś (w przypadku Autocasco, dotyczących twojego auta), są niezgodne ze stanem faktycznym. Prościej – jeśli okłamiesz albo zataisz coś przed ubezpieczycielem, to nie otrzymasz odszkodowania.

Krok 4 – dowiedz się, jak jest ustalana wartość pojazdu w razie szkody

W przypadku Autocasco wartość pojazdu w razie szkody może się zmieniać. Może być obniżana wraz z biegiem czasu, w miarę jak spada wartość twojego auta. Jeśli zależy ci na tym, aby taka sytuacja nie miała miejsca, możesz zdecydować się na stałą wartość pojazdu. Oznacza to, że przez cały czas trwania polisy nie ulegnie ona zmianie. Pamiętaj tylko, że taka gwarancja podwyższy składkę. W LINK4 możesz wybrać: Zmienną albo Stałą Wartość Pojazdu. Ta druga jest polecana właścicielom nowych i drogich aut, w przypadku których spadek wartości jest najbardziej widoczny.

Poradnik

Często zdarza się również tak, że gdy po wypadku ubezpieczyciel wypłaci ci odszkodowanie, to suma ubezpieczenia jest pomniejszana o jego wysokość. Aby temu zapobiec, możesz wykupić odnawialną sumę ubezpieczenia. W takim przypadku suma ubezpieczenia nie będzie się zmieniać, mimo wypłaconych odszkodowań. Przykładowo, w Autocasco oferowanym przez LINK4 standardem jest, że nawet po wypadku, twoje auto jest wciąż ubezpieczone na pełną sumę. Nie musisz za to dodatkowo dopłacać.

Krok 5 – sprawdź, ile wynosi franszyza integralna i franszyza redukcyjna

Franszyza integralna to inaczej dolna granica odpowiedzialności ubezpieczyciela. Jeśli więc szkoda zostanie wyceniona niżej niż ustalona w OWU franszyza (zazwyczaj to kilkaset złotych), to nie będzie ci przysługiwało odszkodowanie. Oczywiście, najkorzystniej jest, aby franszyza integralna była jak najniższa.

Jak to działa w praktyce?
Franszyza integralna wynosi 600 zł. Jeśli szkoda zostanie wyceniona na 500 zł, to nie otrzymasz odszkodowania. Jeśli jednak szkoda wyniesie np. 800 zł, to przysługuje ci do niego prawo w pełnej wysokości.

Franszyza redukcyjna to inaczej udział własny. Jest to kwota, którą zakład ubezpieczeń potrąca od każdego wypłaconego odszkodowania.

Jak to działa w praktyce?
Udział własny został ustalony na poziomie 500 zł. Wartość szkody wyniosła 10 tys. zł. Ubezpieczyciel wypłaci ci 9,5 tys. zł, a sam będziesz musiał dopłacić jeszcze 500 zł.

Im wyższy udział własny, tym niższą składkę zapłacisz. Jaką wartość ostatecznie wybrać? Trudno to jednoznacznie ocenić. Jeśli zdecydujesz się zapłacić więcej za ubezpieczenie (twój udział własny będzie niższy), to jeśli dojdzie do zdarzenia ubezpieczeniowego, ubezpieczyciel wypłaci ci większe odszkodowanie. Jeżeli z kolei wolisz płacić niższą składkę, to potem z kolei będziesz musiał uregulować wyższą należność. Sam musisz zdecydować, co jest dla ciebie korzystniejsze.

Autocasco możesz kupić oddzielnie, ale warto przyjrzeć się ofercie pakietowej. W LINK4 możesz wykupić pakiet OC i AC, a do tego dobrać jeszcze Auto Assistance. Dzięki temu ubezpieczysz swoje auto kompleksowo, a za pakiet ubezpieczeń zapłacisz mniej niż gdybyś kupował każde z nich osobno. Wysokość składki oczywiście jest ważna, ale nie traktuj jej jako ostatecznego kryterium. Zastanów się, przed ryzykiem jakich zdarzeń potrzebujesz się zabezpieczyć i dostosuj polisę do swoich potrzeb.

Wylicz cenę swojej polisy w mniej niż minutę! >>

 

Dodano:
28 Sty 2019

Zaktualizowano:
27 Maj 2020

4 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

 • Anna Malek Ekspert 19 lutego 2019
  Kamilu,a czemu tak uważasz? Przez internet jest szybciej i nie trzeba nigdzie chodzić ;)
 • Kamil Ekspert 16 lutego 2019
  Link4 tylko u agneta w biurze, bron Was kupować przez internet!
 • Anna Malek Ekspert 31 stycznia 2019
  Pewnie, warto sprawdzić ;) Ja tworzyłam tekst, korzystając z wiedzy ekspertów LINK4.
 • Michał Ekspert 29 stycznia 2019
  A gdzie szkody wyrządzone przez zwierzęta np kuny a definicja rażącego niedbalstwa też jest szeroka. Może warto sprawdzić inne firmy i porównać w aplikacji Kupdirect z Google Play wstępne porównanie już w 5 sek bez wpisywania danych https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.kupdirect.app

Podobne artykuły