Jak sprawdzić czy firma pożyczkowa jest prawdziwa?

  • 28 Lut 2020
  • 2 min. czytania
  • Komentarze(0)
Banki są w Polsce na ogół rozpoznawalne. Każdy kojarzy przynajmniej nazwę danej instytucji. Gorzej jest z firmami pożyczkowymi, które wyrastają jak grzyby po deszczu. Ich działalność nie jest tak szczegółowo regulowana i nie każda jest legalna. Jak sprawdzić wiarygodność firmy pożyczkowej?
Jak sprawdzić czy firma pożyczkowa jest prawdziwa?

Po pierwsze KRS

Zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim z 11 października 2015 r. każda firma pożyczkowa powinna być wpisana do rejestru KRS. Ma prawo działać wyłącznie jako spółka akcyjna lub spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, a jej kapitał zakładowy powinien wnosić co najmniej 200 tys. zł.

Kredyt konsumencki a konsumpcyjny >>

KRS to Krajowy Rejestr Sądowy, czyli baza ogólnodostępnych danych na temat firm. Wspomagając się wyszukiwarką na portalu Ministerstwa Sprawiedliwości, można poznać m.in. NIP, REGON, nr KRS, formę prawną czy adres siedziby firmy. Są tam też dostępne informacje o ewentualnym postępowaniu upadłościowym.

Po wpisaniu nazwy firmy pożyczkowej w KRS, powinna się ona pojawić wraz z najważniejszymi danymi. Jeśli jej nie ma, to działa nielegalnie.

Rejestr Instytucji Finansowych KNF

Podmioty udzielające pożyczek pozabankowych muszą znajdować się też w Rejestrze Instytucji Finansowych KNF, który działa od 2016 r. Aby się tam znaleźć, muszą wcześniej przedłożyć zaświadczenie z Krajowego Rejestru Karnego o niekaralności członków spółki za przestępstwa skarbowo-gospodarcze.

Wyszukiwarka Google

Zawsze warto sprawdzić firmę w wyszukiwarce Google. Nie zaszkodzi przejrzeć fora, by wyśledzić ewentualne problemy z firmą. Jeśli takie występują, to użytkownicy chętnie się tym dzielą z innymi. Zasada weryfikowania w Google może się przydać w wielu innych sytuacjach np. gdy mamy do czynienia z podejrzanym mailem albo dziwną rozmową telefoniczną. Lepiej zastanowić się dwa razy i sprawdzić czy wątpliwości były uzasadnione niż stracić pieniądze lub udostępnić swoje dane osobowe niewłaściwym osobom.

Czytanie regulaminu

Przy każdej usłudze należy czytać regulamin, a gdy chodzi o pieniądze lub dane osobowe – w szczególności. Decydując się na pożyczkę w firmie pozabankowej trzeba zwrócić uwagę nie tylko na oprocentowanie, ale i na wszelkie opłaty dodatkowe. Niektóre mogą być ukryte głęboko w regulaminie. O pożyczkę łatwiej niż o kredyt w banku, bo proces weryfikacji (także w bazach dłużników) nie jest taki skrupulatny, ale zwykle płaci się za to odpowiednią cenę.

Skorzystaj z kalkulatora kredytowego! >>

Prawo do odstąpienia od umowy

Nawet jeśli podpisało się już umowę o pożyczkę, to wciąż obowiązuje 14-dniowy okres, w którym można z niej zrezygnować. Dokument powinien zawierać blankiet oświadczenia o odstąpieniu. Jeśli go nie ma, to kolejny znak ostrzegawczy. Te dwa tygodnie to dobry czas na ponowne przejrzenie i upewnienie się co do warunków umowy.

Dodano:
28 Lut 2020

Zaktualizowano:
28 Maj 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły