Jak sprawdzić swoją zdolność kredytową?

 • 28 Mar 2018
 • 3 min. czytania
 • Komentarze(0)
Chcesz wziąć kredyt? Sprawdź, jak zbadać zdolność kredytową i zwiększyć swoje szanse na jego uzyskanie.
Jak sprawdzić swoją zdolność kredytową?

Zastanawiasz się nad wzięciem kredytu? Nie wiesz jaka kwota jest w zasięgu twojej ręki? Koniecznie sprawdź swoją zdolność kredytową. Możesz zrobić to samodzielnie lub za pośrednictwem pracownika banku. Zobacz, które rozwiązanie szybciej pomoże ci ocenić, czy będziesz w stanie regularnie spłacać raty kredytu.

Zdolność kredytowa pozwala określić maksymalną kwotę kredytu, którą bank może ci udzielić. Zależy ona od wielu czynników m.in. od rodzaju kredytu i okresu spłaty, wysokości i źródła twoich dochodów, formy zatrudnienia czy twojej historii w BIK. Zanim więc podejmiesz decyzję o wzięciu kredytu i złożysz wniosek w banku, warto bliżej przyjrzeć się własnym możliwościom finansowym, aby mieć szansę otrzymać kredyt na jak najlepszych warunkach. Sprawdź, jak to zrobić.

Wszystko, co musisz wiedzieć o zdolności kredytowej.

Co jest niezbędne do sprawdzenia zdolności kredytowej?

Żeby sprawdzić i ocenić swoją sytuację finansową, niezbędne będą następujące informacje dotyczące twojej sytuacji finansowej:

 • Kwota miesięcznych dochodów
 • Źródło dochodów, forma i czas zatrudnienia
 • Inne zobowiązania finansowe (inne kredyty, karty kredytowe itp.)
 • Miesięczne wydatki na utrzymanie
 • Liczba osób w gospodarstwie domowym
 • Preferowana wysokość kredytu
 • Preferowany okres spłaty kredytu


Samodzielna ocena zdolności kredytowej

Swoją zdolność kredytową możesz szybko i w prosty sposób ocenić sam. Wystarczy, że oszacujesz kwotę, którą jesteś w stanie miesięcznie przekazać na spłatę rat kredytu. Zastanów się jakiej kwoty potrzebujesz i jak długo będziesz w stanie ją spłacać. W sieci znajdziesz mnóstwo kalkulatorów, które ci w tym pomogą. Dodatkowo coraz więcej banków na swoich stronach oferuje kalkulatory kredytowe, które umożliwiają dopasowanie kredytu do twoich indywidualnych preferencji.

Skorzystaj z naszego kalkulatora zdolności kredytowej.

Kalkulator zdolności kredytowej jest bardzo prosty w obsłudze. Wystarczy określić swój miesięczny dochód, wybrać okres, na jaki chciałbyś wziąć kredyt, a także uzupełnić dodatkowe kryteria. Finalnie otrzymasz informację, jaką maksymalną kwotę kredytu możesz uzyskać.

Pamiętaj, że...
Wynik samodzielnej kalkulacji zdolności kredytowej nie jest gwarancją pozytywnego rozpatrzenia twojego wniosku kredytowego przez bank.

Pomoc banku w sprawdzeniu zdolności kredytowej

Samodzielna ocena zdolności kredytowej to pierwszy i podstawowy krok w ubieganiu się o kredyt. Ostatecznej weryfikacji dokona jednak bank, w którym złożysz wniosek. Pamiętaj jednak, że będzie on rozpatrywany indywidualnie. Na podstawie uzyskanych od ciebie danych pracownik banku tworzy profil kredytobiorcy i wnikliwie analizuje twoją sytuację, aby zminimalizować ryzyko, które bank podejmuje, pożyczając ci pieniądze.

Wskazówka
Skontaktuj się z bankiem, którego kredytem jesteś zainteresowany. Umów się na spotkanie z doradcą i uzyskaj profesjonalną pomoc.

Popraw swoją zdolność kredytową

Twoja zdolność kredytowa nie pozwala ci na uzyskanie kredytu, którym jesteś zainteresowany? Istnieją sposoby na jej poprawę. Co możesz zrobić, żeby poprawić swoją wiarygodność wobec banku:

 • Spłać inne kredyty, którymi jesteś obciążony
 • Zrezygnuj z kart kredytowych i limitów w koncie
 • Postaraj się o ciągłość i stabilność zatrudnienia
 • Zwiększ swój dochód netto
 • Ogranicz comiesięczne koszty utrzymania

Więcej, o tym jak poprawić zdolność finansową.

Jeżeli myślisz o dodatkowym zobowiązaniu, a spłacasz raty innych kredytów i nie jesteś w stanie ich uregulować zastanów się nad konsolidacją kredytów. To także pomoże ci zwiększyć szansę na kredyt! Przeczytaj o tym tutaj.

Zadbaj o swoją historię w BIK

Korzystałeś do tej pory z innych produktów finansowych, takich jak np. kredyty gotówkowe czy pożyczki? A może wcześniej inny bank odmówił ci kredytu? Zanim zostanie otwarta wobec ciebie procedura kredytowa sprawdź, jakie są twoje szanse. Zweryfikuj swoją historię kredytową w Biurze Informacji Kredytowej. To ważny krok, ponieważ być może nie pamiętasz o sytuacjach, które znacząco mogą obniżyć twoją wiarygodność wobec banku.

Zobacz, jak sprawdzić swoją historię w BIK.

Dodano:
28 Mar 2018

Zaktualizowano:
05 Sie 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły