Jak usunąć negatywny wpis z BIK i BIG?

  • 20 Maj 2020
  • 3 min. czytania
  • Komentarze(1)
Czy da się "wyczyścić" BIK? Jak usunąć negatywne dane z rejestru dłużników? Odpowiedzi znajdziesz w ostatnim artykule z cyklu "Luty z BIK-iem i BIG-iem".
Jak usunąć negatywny wpis z BIK i BIG?

Miesiąc dobiega końca, przyszedł więc czas na ostatni wpis z cyklu „Luty z BIK-iem i BIG-iem”. Tym razem dowiesz się, co zrobić, gdy twoje dane trafią na „czarną listę” oraz w jaki sposób usunąć negatywny wpis z BIK-u.

Bez względu na to, czy ubiegasz się o kredyt hipoteczny, robisz zakupy na raty, czy bierzesz pożyczkę na nową pralkę, bank lub firma pożyczkowa, sprawdzi, jak dotychczas radziłeś sobie ze spłatą zobowiązań. W tym celu instytucje finansowe wykorzystują dwa rejestry. Pierwszy jest prowadzony przez Biuro Informacji Kredytowej oraz rejestr dłużników, który prowadzi biuro informacji gospodarczej (w Polsce działa obecnie pięć BIG-ów, a każdy z nich prowadzi własną „czarną listę”). O tym, kiedy twoje nazwisko trafi do rejestru dłużników, pisałam w ubiegłym tygodniu. Dzisiaj dowiesz się, jak taki negatywny wpis usunąć.

Jak usunąć nazwisko z rejestru dłużników

Warunkiem wpisania twoich danych na „czarną listę” jest zaległość płatnicza w wysokości min. 200 zł, której termin spłaty został przekroczony o co najmniej 60 dni. Negatywny wpis w BIG-u mogą umieścić nie tylko banki i firmy pożyczkowe, lecz także dostawcy internetu, prądu, gazu itp. Aby twoje nazwisko zostało usunięte z rejestru dłużników, musisz najpierw spłacić zaległe należności. W momencie, gdy uregulujesz dług, wierzyciel ma obowiązek usunąć twoje dane z BIG w ciągu 14 dni od dnia, w którym spłaciłeś należność. Jeśli usługodawca nie dotrzyma tego terminu, zapłaci grzywnę w wysokości 30 tys. zł. W sytuacji, gdy uznasz, że twoje nazwisko zostało wpisane do BIG-u niesłusznie lub przedsiębiorca nie usunął twoich danych, pomimo że spłaciłeś dług, pamiętaj, aby zgłosić się bezpośrednio do wierzyciela, który dokonał wpisu. BIG jest instytucją, która samodzielnie nie może wpisywać i usuwać danych dłużników.

Chcesz sprawdzić siebie w BIK? Pobierz raport na swój temat.

Jak „wyczyścić” BIK

W odróżnieniu od BIG-u, Biuro Informacji Kredytowej gromadzi i przechowuje twoją historię kredytową. O szczegółowych różnicach pomiędzy BIG-iem i BIK-iem dowiesz się z tego artykułu. Przypomnę tylko, że twoje dane trafiają do BIK-u za każdym razem, gdy ubiegasz się o kredyt lub pożyczkę lub korzystasz z innych produktów bankowych (karta kredytowa, limit debetowy). Są to zarówno informacje pozytywne (o płatnościach regulowanych w terminie), jak i dane negatywne (o zaległościach płatniczych).

W związku z tym, że negatywna historia kredytowa zmniejsza twoje szanse na otrzymanie kolejnego kredytu, w internecie pojawiają się firmy, które oferują „czyszczenie BIK-u”. W praktyce takie działania są często próbą oszustwa, nie oznaczają bowiem usuwania z BIK-u niewygodnych dla ciebie informacji, jak sugerowałaby nazwa usługi. „Czyszczenie BIK-u” sprowadza się często do złożenia w banku wniosku o korektę lub usunięcie twoich danych, co równie dobrze możesz zrobić samodzielnie. Weź jednak pod uwagę, że zgodnie z prawem bankowym, jeśli opóźnienie w spłacie twojej należności jest większe niż 60 dni, BIK może przetwarzać twoje dane bez twojej zgody przez 5 lat. Dopiero po tym czasie negatywne wpisy „znikają” z BIK-u.

Co zyskujesz dzięki dobrej historii kredytowej i płatniczej

Pozytywna historia kredytowa w BIK oraz brak negatywnych wpisów w BIG to niezbędne elementy budowania wizerunku rzetelnego płatnika. Banki oraz instytucje pożyczkowe chętniej współpracują z osobami, które dotychczas regulowały swoje należności w terminie. To zrozumiałe. Pomyśl, komu wolałbyś pożyczyć pieniądze? Przyjacielowi, który już korzystał z twojej pomocy i zawsze oddawał pieniądze na czas, czy nowo poznanej osobie, o której nic nie wiesz? Dokładnie tak samo postępują instytucje finansowe. Rzetelni płatnicy mogą liczyć na atrakcyjne warunki kredytu oraz korzystne warunki umów abonamentowych.

Dodano:
27 Lut 2017

Zaktualizowano:
20 Maj 2020

1 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

  • Marcin Najman Ekspert 07 września 2020
    Jak cały ten artykuł ma się do samego jego tytułu? Wypis z BIG'u jest poza kompetencją osoby wpisanej, a z BIK'u nie da się usunąć negatywnych wpisów i nieprawdą jest, że jakieś pismo do Banku coś pomoże. Owszem tylko w skrajnych przypadkach, jak zaciągnięte zobowiązania wynikają z umów na skradzione dokumenty. Tyle lania wody, a wystarczyły dwa proste zdania.
    Malek Anna Ekspert 09 września 2020
    Cześć Marcinie, artykuł został przygotowany z myślą o osobach niezorientowanych w tym temacie, aby pomóc im wyjaśnić wątpliwości.

Podobne artykuły