Jak wybrać najlepszą lokatę?

 • 03 Paź 2019
 • 5 min. czytania
 • Komentarze(2)
Lokata bankowa to odpowiednie miejsce dla Twoich oszczędności, jeśli zależy Ci na pewnym zysku. Korzystając z niej, umawiasz się z bankiem, że wpłacasz do niego pieniądze na określony czas. Po tym okresie bank na pewno Ci je zwróci wraz z należnymi odsetkami. Podpowiadamy, jak wybrać najlepszą lokatę bankową i gdzie aktualnie opłaca się ulokować pieniądze.
Jak wybrać najlepszą lokatę?

Na oprocentowanie lokat bankowych główny wpływ mają decyzje Rady Polityki Pieniężnej.  Ustala ona wysokość stóp procentowych, które od 2015 roku są rekordowo niskie. Właśnie dlatego możemy tylko pomarzyć o odsetkach z lokat, które banki oferowały jeszcze kilka lat temu. Aktualnie więc warto polować na promocje. Lokatę bankową z wysokim oprocentowaniem możesz założyć zazwyczaj tylko raz i na ograniczoną kwotę. Pomyśl sobie jednak, że dostaniesz nawet kilkaset złotych odsetek tylko za to, że Twoje pieniądze leżą w banku. Dobra propozycja, prawda?

Co to jest lokata bankowa?

To produkt, dostępny w ofercie prawie każdego banku. Aby mógł on udzielać kredytów i na tym zarabiać, musi mieć środki. W części bierze je właśnie z depozytów klientów i za to ich nagradza odsetkami.

Dobrze się zapowiada taka lokata bankowa. Co to jest jednak w praktyce? Lokaty zakładane w oddziale banku odeszły już raczej do lamusa. Dużo wygodniej założysz je przez internet albo w aplikacji mobilnej banku. Wybierasz tam kwotę i okres lokaty bankowej, a system od razu podaje Ci, kiedy oszczędności otrzymasz z powrotem oraz ile wyniesie Twój zysk.

Na wskazane konto przelewasz daną sumę i po wygaśnięciu depozytu otrzymujesz zwrot swoich pieniędzy wraz z należnymi Ci odsetkami. To naprawdę sposób na bezpieczne lokowanie oszczędności. Nawet gdyby coś złego stało się z Twoim bankiem, to masz gwarancję, że pieniądze do Ciebie wrócą. Odda je Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze lokaty bankowej?

Zanim wybierzesz lokatę bankową dla siebie, zwróć uwagę na:

 • Oprocentowanie to najważniejszy czynnik, bo bezpośrednio decyduje o tym, ile odsetek dostaniesz. Wiadomo im wyższe oprocentowanie nominalne tym lepiej. Zauważ jednak, że na dłuższych lokatach zarobisz więcej mimo, że ich oprocentowanie jest niższe.
 • Okres to liczba dni, miesięcy lub lat, podczas których zobowiązujesz się nie wypłacać swoich pieniędzy z banku. Jeśli chcesz na dłuższy czas zamrozić swoje oszczędności, to warto wybrać kilkuletni okres, a jeśli wolisz szybki zysk, to skorzystaj z lokat kilkumiesięcznych.
 • Minimalna i maksymalna kwota lokaty – jeśli masz już określoną kwotę pieniędzy, którą chcesz wpłacić, to musisz poszukać produktu, który oferuje taką możliwość. Najkorzystniejsze są lokaty z niską kwotą minimalną i wysoką maksymalną. Dzięki temu możesz wpłacić właśnie tyle, ile zamierzasz.
 • Wymóg skorzystania z innych produktów banku – zdarza się tak, że aby założyć promocyjną lokatę bankową, trzeba otworzyć także konto osobiste. Nie ma w tym nic złego, pod warunkiem, że konto jest darmowe. Banki oferują także np. lokaty z funduszem, które mogą przynieść większy zysk, ale są obarczone wyższym ryzykiem.
 • Warunki założenia – zwróć uwagę na fakt, czy bank adresuje swoją ofertę tylko dla nowych klientów lub wymaga wpłaty wyłącznie nowych środków. Sprawdź takie warunki, jeśli chcesz założyć lokatę w swoim banku. Może się okazać, że właśnie z tego powodu, nie możesz jej otworzyć.
 • Sposób złożenia wniosku – co prawda depozyty zakładane w oddziale to już właściwie relikt przeszłości, jednak warto sprawdzić, jak masz założyć upatrzoną przez Ciebie lokatę bankową. Może się okazać, że np. trzeba do tego ściągnąć aplikację mobilną.

Jak wybrać okres lokowania oszczędności?

Okazuje się, że najkorzystniejsze lokaty bankowe to niekoniecznie te, które mają najwyższe oprocentowanie, ale takie, które mają również odpowiednio wysoki limit wpłat i długi okres trwania. Jeśli więc w najbliższym czasie pieniądze nie będą Ci potrzebne, to warto wybrać nawet kilkuletnią lokatę. Na niej zarobisz najwięcej, ale relatywnie długo będziesz musiał poczekać na ten zysk.

Gdy zależy Ci na szybkim zarobku, dobrym rozwiązaniem dla Ciebie będą kilkumiesięczne lokaty bankowe. Na takich produktach blokujesz pieniądze tylko na 1 – 12 miesięcy, a mimo to możesz cieszyć się zyskiem i bezpiecznym lokowaniem oszczędności.

Jak policzyć zyski z lokaty?

Informację o tym, ile wyniosą Twoje zyski z lokaty, otrzymasz jeszcze przed jej założeniem. Warto jednak wiedzieć, jak samodzielnie obliczyć zyski z lokaty.

Jak liczyć zyski z lokaty?

Wpłacasz 10 tys. zł na 6-miesięczną lokatę. Jej oprocentowanie wynosi 3%, które musisz przyrównać do skali roku. Pamiętaj, że od zysku musisz jeszcze odjąć 19%, czyli tyle, ile wynosi podatek od zysków kapitałowych (podatek Belki).

10 000 zł * (6 miesięcy/12 miesięcy) * 3% * (100% - 19%) = 121,50 zł – tyle wyniosą zyski z lokaty bankowej

Pamiętaj, że gdy liczysz na kalkulatorze, to procenty musisz zamienić na ułamki dziesiętne, czyli np. 3% wpisać jako 0,003.

Jeśli nie jesteś pewien, jak liczyć zyski z lokaty, to pamiętaj, że zawsze możesz skorzystać z przygotowanego przez nas kalkulatora odsetek.

Ranking lokat bankowych

Szukasz najkorzystniejszej lokaty bankowej? Z pewnością przyda Ci się nasza porównywarka, w której znajdziesz ranking lokat bankowych 2019. Możesz go ułożyć samodzielnie, jeśli wybierzesz interesującą Cię kwotę i okres depozytu. Uzyskasz w ten sposób informacje, które lokaty bankowe są bez zakładania konta, które dla nowych klientów, a które na nowe środki.

Przetestuj więc naszą porównywarkę i zobacz, na której lokacie aktualnie zarobisz najwięcej – w zależności od tego, na jak długo chcesz ją założyć i ile możesz wpłacić.

Dodano:
03 Paź 2019

Zaktualizowano:
10 Sie 2020

2 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

 • Anna Malek Ekspert 16 stycznia 2020
  Cześć Roya,ale pamiętasz o tym, że wpłaty na PPK pomniejszą Ci pensję, więc właściwie wyjdzie na to samo? Masz rację, że na lokaty zazwyczaj można wpłacić min. 500 zł. Jeśli nie masz aż tyle, to może warto wybrać konto oszczędnościowe? Wpłacasz i wypłacasz, ile i kiedy chcesz. Tutaj znajdziesz dostępne u nas oferty: https://direct.money.pl/kontaoszczednosciowe/
 • roya Ekspert 05 stycznia 2020
  Lokata to dobra rzecz dla tych, których stać na wyższe wpłaty. To nie dla mnie przy moich zarobkach. Mam lokate i przyznaje ze trudno miesiac w miesiac odkladac dana kwote. Od stycznia u nas w firmie ruszaja z ppk wiec skoro to bedzie sie działo automatycznie. Środki beda przelewane w kazdy miesiac z moim i pracodawcy wkładem - zrezygnuje z lokaty. Tutaj przynajmniej nad wszystkim bedzie czuwał program, bez mojego wiekszego udzialu

Podobne artykuły