Jak wybrać rejestr dłużników?

  • 09 Mar 2018
  • 7 min. czytania
  • Komentarze(0)
Sprawdź, na co zwrócić uwagę wybierając bazę dłużników.
Jak wybrać rejestr dłużników?

Nieuczciwi lub niewypłacalni kontrahenci to prawdziwa plaga dotykająca wielu przedsiębiorców, niezależnie od wielkości. Dlatego podpisując umowę z nowym klientem warto sprawdzić jego wiarygodność finansową w BIG-u. Pozwoli to uniknąć nieprzyjemnych sytuacji i ponoszenia dodatkowych kosztów. Podpowiadamy, co wziąć pod uwagę wybierając BIG.

Każdy przedsiębiorca, który pozyskuje klientów i partnerów biznesowych, jest narażony na spotkanie na swojej drodze nieuczciwego kontrahenta. Oczywiście nie da całkowicie uniknąć wszelkich problemów związanych z niezapłaconą na czas fakturą, jednak warto spróbować ograniczyć to ryzyko do minimum.

W weryfikacji klientów pomagają przedsiębiorcom biura informacji gospodarczej prowadzące własne rejestry dłużników i udostepniające swoim użytkownikom wiele innych wartościowych informacji o konsumentach i przedsiębiorcach.

Czym się kierować wybierając biuro informacji gospodarczej

W Polsce działa 5 BIG-ów: BIG InfoMonitor, KRD, ERIF, KBIG i KIDT. Prowadzą one własny rejestr dłużników i działają w oparciu o przepisy ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych (ustawa o BIG-ach). Każdy BIG ma swoją platformę, na której gromadzi informacje na temat dłużników, udostępnia różne usługi dodatkowe wspierające przedsiębiorców w odzyskiwaniu długów oraz dodatkowe dane z innych baz. Wzbogacają one wiedzę przedsiębiorców.

Wybierając BIG warto przede wszystkim sprawdzić, jak obszerną bazą informacji gospodarczych dysponuje dane biuro i jakie dodatkowe źródła informacji udostępnia swoim klientom. Co prawda ostatnia nowelizacja ustawy o BIG-ach wprowadziła możliwość sprawdzenia wszystkich BIG-ów jednocześnie korzystając z tzw. wniosku jednolitego składanego w którymkolwiek biurze, ale dotyczy to tylko informacji o przedsiębiorcach i jest droższe.

R E K L A M A

Sprawdź, na co zwrócić uwagę wybierając bazę dłużników.

Warto wziąć pod uwagę usługi dodatkowe, takie jak m.in.: możliwość skorzystania ze wsparcia w windykacji i to, jak rozwiązania te są zorganizowane. Niektóre BIG-i są kapitałowo powiązane z firmami windykacyjnymi, np. ERIF i Kruk, KRD i Kaczmarski Inkasso. BIG InfoMonitor również umożliwia zlecanie windykacji, ale usługi te są świadczone przez dwie niezależne firmy – Obligo i Intrum Justitia. Klient BIG InfoMonitor może z poziomu systemu BIG.pl zlecić wybrane zobowiązania do windykacji. W tym celu zawiera osobną umowę z odpowiednią firmą.

Który BIG dla przedsiębiorców?
Małe i średnie firmy z reguły nie mogą sobie pozwolić na umowy ze wszystkimi BIG-ami, zatem warto wybrać te, które dadzą najwięcej korzyści. Przy wyborze konkretnego BIG-u trzeba wziąć pod uwagę dwa elementy: liczbę przechowywanych informacji gospodarczych oraz kto i jak często z nich korzysta. BIG InfoMonitor ma obecnie ok. 70 mln informacji gospodarczych, co czyni z BIG InfoMonitor lidera. Oprócz tego jako jedyny BIG na rynku umożliwia swoim klientom pobranie raportu z BIK-u i baz bankowych ZBP o zobowiązaniach kredytowych. To unikalna przewaga, której nie ma żaden inny BIG.

Równie istotne jest to, czy oprócz sprawdzania kontrahentów chcemy dopisywać swoich dłużników do rejestru dłużników i w ten sposób ostrzegać innych uczestników rynku o nieuczciwym podmiocie. Wówczas warto się zastanowić, jaką siłę i jaki zasięg będzie miał nasz wpis. BIG InfoMonitor jako jedyny BIG na rynku ściśle współpracuje z BIK-iem. Banki sprawdzają nasz rejestr częściej niż rejestry innych BIG-ów, co sprawia, że wpisując dług do naszego rejestru możemy z dużym prawdopodobieństwem założyć, że w przypadku starania się o kredyt przez dłużnika bank dowie się o jego długach i może wtedy odmówić finansowania. Stojąc w obliczu takiej blokady dłużnicy często zwracają pieniądze. W 2017 roku udostępniliśmy ponad 21 mln raportów.

Łukasz Rączkowski, ekspert ds. relacji z klientami BIG InfoMonitor

Jakie są koszty korzystania z rejestru dłużników?
 

Korzystanie z biura informacji gospodarczej nie obciąży znacząco budżetu przedsiębiorcy, wręcz przeciwnie, jeśli weźmie się pod uwagę kwoty, które można stracić trafiając na niewypłacalnego kontrahenta.

Ceny abonamentów, w zależności od liczby raportów pobieranych miesięcznie, zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych. Ale zawierając umowę, oprócz oczywiście liczby raportów, warto też wziąć pod uwagę inne parametry np.: jakie dodatkowe dane udostępnia BIG - czy wraz z informacją o zadłużeniu podaje też informacje o firmie- dane rejestrowe, sprawozdania finansowe danej spółki itp., czy pobiera opłaty za wpis do rejestru dłużników, jakie są warunki usunięcia wpisu, czy za pośrednictwem danego BIG-u można wysłać wezwanie do zapłaty i na jakich warunkach cenowych, czy jest bezpłatne wsparcie opiekuna, jaką jeszcze pomoc w prewencji zatorów płatniczych oraz w windykacji długów można otrzymać.

Warto zapytać konsultanta BIG-u, ile firm w ramach umowy można miesięcznie monitorować. Monitorowanie to usługa, która zapewnia otrzymanie powiadomienia w przypadku, gdy w rejestrze pojawia się informacja gospodarcza o interesującym klienta podmiocie. Dzięki usłudze monitorowania klienci BIG InfoMonitor są zawsze na bieżąco z informacjami na temat swoich kontrahentów. I gdyby któryś z nich został wpisany do rejestru dłużników, będzie o tym wiadomo z alertu mailowego z naszego BIG-u.

Przedsiębiorcy posiadający umowę abonamentową z BIG InfoMonitor nie płacą za wpis dłużnika do rejestru dłużników ani za usunięcie wpisu, podczas gdy inne BIG-i oczekują opłaty za usunięcie. Nasi klienci biznesowi cenią sobie również fakt, że na każdym etapie współpracy mogą liczyć na wsparcie opiekuna, który w ich imieniu dokonuje różnych kłopotliwych i niekiedy kosztownych czynności, na które przedsiębiorcy nie mają czasu. Chodzi m.in. o wysyłkę wezwań do zapłaty i powiadomień o wpisie, wpisanie do rejestru wskazanego dłużnika czy też aktualizację i usunięcie takiego wpisu.

Liczy się relacja ceny do jakości usług, czy liczby udostępnianych w ramach danego abonamentu raportów, a tu nasze biuro wypada bardzo korzystnie w porównaniu do konkurencji.

Łukasz Rączkowski, ekspert ds. relacji z klientami BIG InfoMonitor

Korzystanie z bazy Biura Informacji Gospodarczej może uchronić przedsiębiorcę przed współpracą z klientem o podwyższonym ryzyku, który już kiedyś komuś nie zapłacił. Dodatkowo w BIG-u można sprawdzić informacje na własny temat – czy są jakieś negatywne wpisy w rejestrze i kto o nas pytał w bazie BIG. Dzięki tej wiedzy można wyjaśnić ewentualne negatywne wpisy i szybko poprawić wizerunek firmy. W BIG InfoMonitor dla klientów firmowych monitorowanie własnego przedsiębiorstwa jest bezpłatne. Dzięki temu informacja o negatywnym wpisie nie spadnie na nich jak grom z jasnego nieba w najmniej oczekiwanym momencie, na przykład w chwili starania się w banku o kredyt na rozwój. Z kolei pozytywne opinie w BIG-u mogą przyspieszyć wiele działań, pomóc w negocjacjach z bankami i partnerami.

Jak odzyskać pieniądze wpisując dłużnika do rejestru

Gdy bank otrzymuje wniosek kredytowy konsumenta (np.: przy okazji zakupów na raty czy kredytu), zazwyczaj sprawdza go w BIK. Przy okazji tym samym kanałem informacyjnym bank często uzupełnia informacje o bazę BIG InfoMonitor, aby jeszcze bardziej ograniczyć swoje ryzyko kredytowe. Dzięki weryfikacji w dwóch bazach wie, czy dany klient ma zobowiązania kredytowe (w BIK) i poza kredytowe (w BIG InfoMonitor). Jeśli wykryje negatywne informacje w którymkolwiek źródle, zazwyczaj nie przyznaje finansowania albo wymaga dodatkowych zabezpieczeń. Taki schemat dotyczy również firm.

W BIG InfoMonitor działa specjalna infolinia, która codziennie przyjmuje połączenia od klientów, którzy dostali odmowę przyznania kredytu ze względu na wpis w BIG InfoMonitor. Wtedy takie osoby zakładają u nas konto i pobierają raport, aby zobaczyć kto i za co ich wpisał. Większość dłużników w takich momentach spłacają zarejestrowane w bazie zaległości, dlatego Wierzyciele powinni wpisywać wszystkie przeterminowane należności.

Łukasz Rączkowski, ekspert ds. relacji z klientami BIG InfoMonitor

Podobne artykuły