Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności ×
Advertisement

Jak wynająć swoje mieszkanie?

Fot.

Kupiłeś mieszkanie, aby je wynająć? Odziedziczyłeś lokum w spadku i uważasz, że wynajem to doskonałe rozwiązanie, które pozwoli ci zarobić? Zanim jednak ogłosisz całemu światu, że twoje mieszkanie można wynająć, dowiedz się na co zwrócić uwagę.

Jeśli masz inwestycję, którą możesz wynająć, powinieneś koniecznie zwrócić uwagę na kilka bardzo ważnych aspektów. Pozwoli ci to uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji, nieuczciwych wynajmujących i problemów z prawem. Okres polowania na mieszkanie do wynajęcia trwa co najmniej od kilku miesięcy. Ze względu na zbliżający się rok akademicki, nie czekaj dłużej i przygotuj się do przyjęcia idealnych lokatorów.

Po pierwsze: Wybór lokatorów

Zazwyczaj słyszy się o tym, że trudno jest znaleźć mieszkanie, które spełni nasze potrzeby.. Jednak działa to w obie strony. Odnalezienie odpowiednich lokatorów również nie należy do najprostszych. Dlatego zanim podpiszemy umowę, warto dowiedzieć się czegoś o swoich przyszłych najemcach. Możesz również nie chcieć aby w twoim mieszkaniu mieszkały osoby palące lub ze zwierzętami. Dlatego warto, abyś dopytał o aspekty, które mogą być dla ciebie problemem.

Po drugie: Liczba lokatorów

Ustal jaka jest maksymalna liczba lokatorów, której wynajmiesz mieszkanie. Może od tego zależeć wysokość czynszu i niektórych opłat. Weź pod uwagę również spokojne życie swoich sąsiadów. Dla wielu studentów mieszkanie w 6 osób na 30metrach kwadratowych to nie problem, jednak może na tym ucierpieć twoje mieszkanie oraz stosunki z sąsiadami.

Po trzecie: Umowa

Na zawarciu umowy najmu powinno zależeć obu stronom. Powinny się w niej znaleźć dane lokatorów i wynajmującego, wysokość opłat oraz daty ich uiszczania. Warto zawrzeć w umowie też okres, na który wynajmujesz mieszkanie i jaki jest czas wypowiedzenia. Taki dokument można podpisać w obecności notariusza. Warto również załączyć zdjęcia, co znacznie ułatwi udowodnienie, że coś w mieszkaniu uległo zniszczeniu.

Po czwarte: Zabezpieczenie mieszkania.

Najpopularniejszą opcją zabezpieczenia mieszkania jest kaucja. Wraz z podpisaniem umowy lokator przekazuje właścicielowi określoną w umowie kwotę na poczet napraw, jeśli coś w mieszkaniu ulegnie zniszczeniu. Gdy taka sytuacja nie wystąpi, kaucja zostanie zwrócona lokatorowi w chwili rozwiązania umowy o wynajem.

Po piąte: Opłaty

Tak naprawdę już w chwili przygotowania ogłoszenia o wynajmie mieszkania, musisz dokonać odpowiedniej kalkulacji. Musisz ustali ile lokator będzie płacił za:

  • Czynsz,
  • Energię,
  • Wodę,
  • Internet i inne media
  • Ogrzewanie
  • Gaz

Wiele opcji może być negocjowanych, jednak większość rozlicza się na podstawie zużycia.

Po szóste: Podatki

Kiedy wynajmujesz swoje mieszkanie jest to równoznaczne z uzyskiwaniem dochodu. Oznacza to, że musisz poinformować o tym fakcie urząd skarbowy. Zgłoszenie tego powinno wspierać wynajmującego w przypadku, gdy lokator nie chce opuścić mieszkania i musisz go eksmitować. Wtedy eksmisja będzie jak najbardziej prawna. To jak wysoki będzie podatek od wynajmu nieruchomości, zależy od tego jaką formę opodatkowania wybierzesz.

Jeśli jesteś osobą prywatną wynajmującą mieszkanie masz dwie możliwości:

  • Zasady ogólne (skala podatkowa) 18 proc. lub 32 proc.
  • Ryczałt 8,5 proc.

Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą możesz wybrać:

  • Podatek liniowy 19 proc.
  • Skala podatkowa 18 proc. lub 32 proc.

Nie musisz zgłaszać w urzędzie skarbowym najmu na zasadach ogólnych, jednak jeśli wcześniej korzystałeś z ryczałtu i chcesz to zmienić musisz poinformować o tym urząd. Zaś wybór ryczałtu musisz zgłosić w urzędzie skarbowym do 20 stycznia każdego roku.

Wiesz już, w jaki sposób uniknąć problemów, gdy chcesz wynająć komuś swoje mieszkanie. Jeśli zwrócisz uwagę na kilka aspektów wymienionych powyżej, wynajem nie będzie udręką ani dla ciebie, ani dla twoich lokatorów.

Podobne artykuły