Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności ×
Advertisement

Jak wypłacić pieniądze z lokaty?

Fot.

Zastanawiasz się, co się stanie z twoimi pieniędzmi, gdy upłynie termin lokaty? Czy wypłacając środki, nie stracisz wypracowanych odsetek? Czy trzeba składać dyspozycję uwolnienia pieniędzy czy może bank przeleje je automatycznie na nową lokatę? Odpowiem na pojawiające się w twojej głowie pytania, aby wyjaśnić wszystkie wątpliwości związane z tym produktem.

Lokata to naprawdę bezpieczne miejsce do ulokowania oszczędności i to jest jej główny atut. Co prawda, nie zarobisz na niej kokosów, ale przynajmniej masz pewność, że nie stracisz swoich pieniędzy. Jeśli wciąż upierasz się, że wolisz trzymać gotówkę „w skarpecie”, bo boisz się, że bank zbankrutuje, to pamiętaj, że jeśli wpłacisz do banku maksymalnie 100 tys. zł, a on utraci płynnością finansową, to swoje pieniądze dostaniesz z powrotem. Dlaczego? Gwarantuje to Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG).

Zakończenie lokaty

Lokatę zakładasz na określony czas (od jednego dnia nawet do kilku lat). W zamian za to, że udostępniasz bankowi swoje pieniądze, on płaci ci odsetki. Zależnie od rodzaju lokaty, może być ona różnie zakończona:

  • gdy jest nieodnawialna, to bank automatycznie przeleje kapitał wraz z odsetkami na wskazane przez ciebie konto,
  • gdy jest odnawialna, to bank samoistnie odnowi lokatę na kolejny okres. Pamiętaj jednak, aby sprawdzić, na jakich warunkach. Dla lokaty odnawianej oprocentowanie może być niższe.

Kapitalizacja odsetek na lokacie

Kapitalizacja odsetek jest to dopisanie ich do twojego kapitału według ustalonej stopy. Lokaty mogą być kapitalizowane np. dziennie albo nawet rocznie. Im częstsza kapitalizacja, tym możesz osiągnąć wyższy zysk. Przy kwotach, które zazwyczaj wpłacamy na lokatę, różnice nie są duże, ale jednak warto wiedzieć, jak to działa.? Działa mechanizm procentu składanego. Porównajmy dwa przypadki:

  1. KAPITALIZACJA MIESIĘCZNA: Wpłacasz 10 tys. zł na roczną lokatę na 3 proc. kapitalizowaną miesięcznie. Wysokość oprocentowania jest podawana w skali roku, więc te 3 proc. musisz podzielić przez 12. Po każdym miesiącu do kapitału są dopisywane odsetki, a dopiero od tej sumy liczone są odsetki. Po roku według kapitalizacji miesięcznej zarobisz więc 304,16 zł.
  2. KAPITALIZACJA ROCZNA: W tym przypadku odsetki są dopisywane do kapitału tylko raz. Wystarczy więc pomnożyć 3 proc. razy 10 tys. zł. Tym sposobem zarobisz 300 zł.

Czy w trakcie trwania lokaty można wypłacić pieniądze?

Jeśli naprawdę potrzebujesz zerwać lokatę przed terminem, to oczywiście możesz to zrobić i wypłacić pieniądze. Jednak zazwyczaj wiąże się to z utratą odsetek. Sprawdź jednak w warunkach lokaty, którą zakładasz, czy np. nie zapewnia ona możliwości wypłaty kapitału bez utraty wypracowanego zysku. Albo gdy wypłacisz wcześniej, to odsetki dostaniesz, ale niższe niż standardowo (tak jest na przykład na lokacie Fair Play w Idea Banku).

Podobne artykuły