Jak wziąć kredyt konsolidacyjny krok po kroku

  • 13 Lip 2017
  • 4 min. czytania
  • Komentarze(0)
Kredyt hipoteczny, samochodowy, a do tego debet na koncie – przestajesz sobie radzić z terminową spłatą wszystkich zobowiązań? Rozwiązaniem może się okazać kredyt konsolidacyjny. Dzięki niemu uregulujesz wszystkie dotychczasowe należności i będziesz spłacał jedną, niższą ratę. Dowiedz się, jak otrzymać kredyt konsolidacyjny krok po kroku.
Jak wziąć kredyt konsolidacyjny krok po kroku

Kredyt hipoteczny, samochodowy, a do tego debet na koncie – przestajesz sobie radzić z terminową spłatą wszystkich zobowiązań? Rozwiązaniem może się okazać kredyt konsolidacyjny. Dzięki niemu uregulujesz wszystkie dotychczasowe należności i będziesz spłacał jedną, niższą ratę. Dowiedz się, jak otrzymać kredyt konsolidacyjny krok po kroku.

Kredyt konsolidacyjny to propozycja dla osób, które mają kilka zobowiązań i chciałyby je połączyć w jeden kredyt z niższą ratą. Decydując się na takie rozwiązanie, nie musisz pamiętać o różnych harmonogramach spłat, ani zastanawiać się, czy uregulowałeś wszystkie należności w terminie. Co więcej, kredyt konsolidacyjny to jeden ze sposobów na wyjście z długów. Bank spłaci twoje zaległości, a nowy kredyt będziesz mógł spłacać przez dłuższy czas, przez co rata zobowiązania się obniży. W wielu przypadkach bank zaoferuje ci również dodatkową gotówkę, którą będziesz mógł przeznaczyć na dowolny cel. Procedura uzyskania kredytu konsolidacyjnego jest bardzo prosta. Wystarczą zaledwie cztery kroki.

Krok pierwszy – ustal, jakie długi chcesz skonsolidować

Konsolidacji podlegają nie tylko pożyczki gotówkowe. Równie dobrze możesz połączyć spłatę limitu na karcie kredytowej, debetu na rachunku osobistym, kredytu hipotecznego lub samochodowego. Niektóre banki umożliwiają także konsolidację pożyczek pozabankowych. W pierwszej kolejności ustal, które zobowiązania chcesz połączyć.

R E K L A M A

Jak wziąć kredyt konsolidacyjny krok po kroku

Weź pod uwagę, że pieniędzy z kredytu konsolidacyjnego nie otrzymasz „do ręki”. Bank ureguluje za ciebie wszystkie długi i podpisze umowę o kredyt na nowych zasadach.
Przeważnie spłata kredytu konsolidacyjnego jest rozłożona na 8 – 10 lat, przez co znacznie obniża się wysokość raty takiego zobowiązania. Jednocześnie długi termin spłaty powoduje wzrost kosztów konsolidacji. W ogólnym rozrachunku taki kredyt może cię kosztować więcej, weź jednak pod uwagę, że dzięki niemu masz szansę pozbyć się długów raz na zawsze.

Krok drugi – zbierz niezbędne dokumenty

Zanim bank przyzna ci kredyt konsolidacyjny, musi ponownie zbadać twoją zdolność kredytową. Będziesz więc musiał przedstawić dokumenty zaświadczające o wysokości twoich dochodów, rodzaju zatrudnienia oraz dokumenty, które pozwolą określić, jakie zobowiązania chcesz spłacić (umowa kredytu/pożyczki, harmonogram spłat, wyciąg z konta z zestawieniem operacji). Jeżeli jedno ze zobowiązań, które chcesz skonsolidować, jest zabezpieczone hipoteką, bank będzie wymagał takiego samego zabezpieczenia nowego kredytu. Hipoteka jest również niezbędna, gdy suma twoich zaległości przekracza limit, pozwalający ją spłacić za pomocą kredytu gotówkowego. Kredyt konsolidacyjny hipoteczny jest niżej oprocentowany niż konsolidacja gotówkowa i możesz go spłacać nawet przez 30 lat, przez co rata takiego zobowiązania bywa bardzo atrakcyjna.

Krok trzeci – udaj się do wybranego oddziału banku

Gdy już zbierzesz dokumenty, musisz się udać do oddziału wybranego banku. Kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem długoterminowym, dlatego formalności musisz dopełnić osobiście. Będąc na miejscu, przeczytaj dokładnie umowę, a w razie jakichkolwiek wątpliwości poproś pracownika banku o dodatkowe wyjaśnienia. Czytając umowę, zwróć uwagę na takie elementy, jak:

  • całkowity koszt kredytu,
  • okres kredytowania,
  • wysokość nowej miesięcznej raty,
  • informacje o skutkach braku płatności w terminie.

Dzięki temu unikniesz przykrych niespodzianek w przyszłości i będziesz dokładnie wiedział, ile zapłacisz za swój kredyt.

Krok czwarty – spłacaj jedną ratę zamiast wielu

Kredyt konsolidacyjny pozwoli ci pozbyć się długów, jednak aby tak się stało, będziesz musiał regularnie spłacać nowe zobowiązanie. Dobrym rozwiązaniem jest ustanowienie zlecenia stałego, aby bank sam pobierał z twojego konta kwotę na spłatę raty. W ten sposób zyskasz pewność, że zobowiązanie jest uregulowane na czas. Kredyt konsolidacyjny, jak każdy produkt bankowy ma swoje plusy i minusy. Z jednej strony nowe zobowiązanie pozwoli ci się pozbyć zaległości płatniczych, a nowa, niższa rata będzie mniejszym obciążeniem dla twojego budżetu. Z drugiej strony okres kredytowania się wydłuży, przez co zwiększy się koszt zobowiązania. Jeżeli jednak dobrze zaplanujesz swoje wydatki i rozsądnie zaplanujesz swój budżet, konsolidacja pozwoli ci uporządkować wszystkie wydatki. I to jest jej największa zaleta.

 

Podobne artykuły