Jak wznowić działalność gospodarczą?

 • 30 Mar 2017
 • 3 min. czytania
 • Komentarze(0)
Sprawdź, jak reaktywować swoją firmę po jej zawieszeniu.
Jak wznowić działalność gospodarczą?

Zdarza się, że z różnych powodów jesteś zmuszony zawiesić swoją działalność. Jednak jeśli postanowisz do niej wrócić, masz taką możliwość. Możesz to zrobić bez tracenia swojego czasu i nerwów na bieganie po urzędach.

Powrót do prowadzenia działalności gospodarczej nie musi wiązać się z niekończącymi się formalnościami. Co zrobić, żeby skrócić swoją drogę do wielkiego powrotu na rynek? Wystarczy, że stworzysz plan działania, dzięki temu nie zapomnisz o żadnej ważnej czynności.
Pamiętaj, że działalność, którą zawiesiłeś nie wznowi się automatycznie, nawet w chwili gdy składając wniosek o zawieszenie firmy podałeś przewidywaną datę, kiedy ma zostać reaktywowana.

Wypełnij wniosek CEIDG

Pierwsze co powinieneś zrobić to wypełnienie wniosku CEIDG, w którym musisz zaznaczyć, że dotyczy on wznowienia firmy (przedsiębiorcy często popełniają błąd zaznaczając opcję ponownego zarejestrowania firmy).

Na wniosku powinny znaleźć się twoje dane oraz dane firmy, przygotuj m.in.: PESEL, NIP, REGON. Będzie konieczne, abyś podał swój adres, adres firmy i skróconą nazwę, jeśli będziesz chciał z niej korzystać.

Dokument musi zawierać również dokładny termin od kiedy twoja firma ma zostać reaktywowana. Nie musi być to taka sama data jak złożenia wniosku. Po wypełnieniu i złożeniu prawidłowo uzupełnionego pisma o wznowieniu działalności, informacja o tym zostanie przekazana do urzędu skarbowego, ZUS oraz GUS.

Jak złożyć wniosek CEIDG?

Wniosek o wznowienie działalności gospodarczej możesz złożyć:

 • osobiście w urzędzie
 • on-line – za pomocą potwierdzenia wniosku podpisem elektronicznym, podpisem potwierdzonym profilem zaufanym E-PUAP,
 • za pomocą swojego pełnomocnika – jeśli ustanowisz rodzica, dziadka lub małżonka nie poniesiesz, żadnych opłat. Jednak jeśli będzie to osoba trzecia musisz pamiętać o konieczności opłacenia pełnomocnictwa,
 • listownie – wniosek możesz przesłać pocztą tradycyjną, listem poleconym. Jeśli wybierzesz tę formę musisz pamiętać o konieczności dołączenia potwierdzenia notarialnego podpisu.

Warto pamiętać o tym, że jeśli byłeś zatrudniony na etacie w czasie, gdy twoja działalność była uśpiona, samodzielnie musisz druki zgłoszenia do ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego. Ta sama zasada dotyczy zgłoszenia do ubezpieczenia członków rodziny.

Po wznowieniu działalności gospodarczej nie ominie cię konieczność opłacenia zaliczek na podatek dochodowy. Konieczne jest rozliczenie przychodów i kosztów, które mogły powstać w trakcie zawieszenia działalności.

Zmiany po wznowieniu działalności

Sposób rozliczania PIT i VAT pozostaje taki sam jak zadeklarowałeś podczas zakładania firmy. Jeśli sam nie zgłosisz chęci zmiany sposobu rozliczania lub dodatkowych numerów PKD, wszystko pozostanie bez zmian. Odwieszenie firmy jest jednoznaczne z powrotem do stanu, który miał miejsce przed zawieszeniem.

Ważne

 • Odwieszenie działalności jest całkowicie bezpłatne, jeśli dostaniesz pismo z informacją o konieczności zapłacenia za tę czynność prawdopodobnie, ktoś próbuje cię oszukać. Jednak jeśli pojawią się wątpliwości, zawsze możesz skontaktować się ze swoim urzędem, aby je rozwiać.
 • Wznowienie działalności jest możliwe tylko jeśli od chwili jej zawieszenia nie mięły 24 miesiące.
 • Gdy dostaniesz decyzję odmowną, może się tak stać jeśli np.: źle wypełnisz wniosek, możesz zaskarżyć tę decyzję w postępowaniu administracyjnym.
 • Działalność najlepiej wznowić pierwszego dnia miesiąca, ponieważ jeśli zrobisz to w połowie miesiąca, mimo wszystko zapłacisz podatek w pełnej wysokości.
 • Preferencyjne warunki niższego ZUS'u nie zawieszają się wraz z działalnością gospodarczą, dlatego jeśli płaciłeś niższy ZUS koniecznie sprawdź, czy nadal ci on przysługuje i przez jaki czas.

Jak widać wznowienie działalności nie jest trudną procedurą, jeśli dobrze przygotujesz się do tego z pewnością bez żadnych trudności wrócisz ze swoją firmą na rynek.

Dodano:
30 Mar 2017

Zaktualizowano:
06 Sie 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły