Jak zainwestować 10 tysięcy złotych?

  • 10 Maj 2016
  • 6 min. czytania
  • Komentarze(0)
Planujesz zainwestować 10 tysięcy złotych i nadal nie wiesz, jaka opcja będzie dla Ciebie najlepsza? Sprawdź, jakie masz możliwości.
Jak zainwestować 10 tysięcy złotych?

Właściwe dobranie produktów finansowych pozwoli ci zabezpieczyć zgromadzoną przez Ciebie kwotę i efektywnie ją pomnażać. Przedstawiamy rozwiązania, które warto rozważyć, kiedy planujemy zainwestować 10 tysięcy złotych.

Zanim podejmiemy decyzję o zainwestowaniu naszych oszczędności, musimy sobie odpowiedzieć na kilka bardzo ważnych pytań. Przede wszystkim powinniśmy się zastanowić nad tym, kiedy pieniądze mogą nam być potrzebne? Dzięki temu wyznaczymy okres, na jaki możemy je zamrozić. Kolejna kwestia to określenie tego, czy 10 tys. zł to całkowita kwota naszych oszczędności, czy nadwyżka ponad te, które mamy już ulokowane. Bardzo ważne jest też oszacowanie kwoty, która powinna stanowić naszą finansową poduszkę bezpieczeństwa.

Finansowa poduszka bezpieczeństwa to nasz awaryjny fundusz, który ma nam zapewnić płynność finansową w sytuacji czasowej utraty stałego źródła dochodów, problemów zdrowotnych czy innych losowych sytuacji. Najważniejsze jest to, aby fundusz ten zbudować zanim podejmiemy decyzję o inwestowaniu i lokowaniu pieniędzy w bardziej ryzykowne produkty.

Musimy też nauczyć się odróżniać dwa ważne pojęcia:

  • inwestycja to sposób pomnażania oszczędności, który zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem utraty ich części; może jednak przynieść ponadprzeciętne zyski,
  • lokowanie środków to bezpieczeństwo – depozyt bankowy jednocześnie gwarantuje nam kapitał i daje możliwość zarobienia określonych z góry odsetek.

W jaki sposób zbudować poduszkę finansową?

Na początku musimy określić, jaka kwota powinna stanowić naszą poduszkę. Najlepiej przyjąć wielokrotność naszych dochodów. Jeśli zarabiamy 3 tys. zł na rękę i przyjmujemy, że po utracie pracy przez pół roku będziemy szukać nowego, stałego źródła dochodów, to potrzebna nam kwota wyniesie 18 tys. zł. Dotychczasowe oszczędności na poziomie 10 tys. zł są doskonałą podstawą do jej zbudowania.

R E K L A M A

Jak zainwestować 10 tysięcy złotych?

Budowanie bez ryzyka

W tym przypadku powinniśmy zapomnieć o jakichkolwiek ryzykownych inwestycjach i całość środków wpłacić na depozyt. Część kwoty, np. 5 tys. zł, możemy wpłacić na lokatę, a pozostałą sumę na konto oszczędnościowe.

Co nam da taki podział? Pieniądze na lokacie będą zamrożone na pewien okres, a odsetki zostaną naliczone dopiero na zakończenie lokaty. To powinno nas zniechęcić do sięgania po te środki. Jest to zasadnicza część naszej przyszłej poduszki.

Konto oszczędnościowe daje nam możliwość dokonywania dopłat, a więc dalszego budowania naszego funduszu. Najlepszym sposobem na gromadzenie środków jest odkładanie określonej kwoty w każdym miesiącu. Powinniśmy ją wpłacać na depozyt, jak tylko dostaniemy wynagrodzenie. Jeśli otrzymamy dodatkowy zastrzyk gotówki - premię bądź zwrot za zakupy (w przypadku skorzystania z promocji w sklepie lub banku), to najlepiej całość tych pieniędzy przeznaczyć na budowanie poduszki finansowej. Są to środki, których nie planowaliśmy w naszym budżecie i comiesięcznych wydatkach.

Nasze zabezpieczenie powinno być dla nas łatwo dostępne, tak abyśmy w przypadku np. utraty pracy mogli skorzystać z pieniędzy bez utraty naliczonych odsetek. Konto oszczędnościowe umożliwia nam taką wypłatę, jednak bardzo ważne jest to, żeby nie korzystać z tych pieniędzy w przypadku pojawienia się nieprzewidzianego wydatku, kiedy przykładowo natrafimy na wyjątkową okazję zakupu tańszego sprzętu RTV.

Zalety i wady konta oszczędnościowego

+ oprocentowanie na podobnym poziomie jak w przypadku lokaty,

+ możliwość skorzystania z pieniędzy w przypadku pojawienia się nagłej potrzeby bez utraty odsetek,

+ możliwość wpłacenia dodatkowych pieniędzy w dowolnym momencie,

+ oprocentowanie środków już od pierwszej złotówki,

- najwyższe oprocentowanie obowiązuje najczęściej w okresie promocji lub po spełnieniu dodatkowych warunków,

- oprocentowanie zmienne, uzależnione od wysokości stóp procentowych.

Kiedy na koncie oszczędnościowym uda nam się uzbierać większą kwotę, powinniśmy ją przelać na lokatę, która może przynieść nam większe zyski niż rachunek oszczędnościowy i dodatkowo zabezpieczy nasze oszczędności, zamrażając je na czas trwania depozytu.

Lokaty krótkoterminowe

Lokata terminowa jest równie bezpiecznym rozwiązaniem jak rachunek oszczędnościowy, a jednocześnie może być wyżej od niego oprocentowana. W przypadku lokaty najczęściej nie mamy już takiej swobody w wypłaceniu naszych pieniędzy, co jest jej dodatkową zaletą. Niestety, jeśli jednak będziemy musieli wypłacić środki, stracimy odsetki naliczone w trakcie jej trwania. Okres trwania lokaty możemy dopasować do własnych potrzeb i preferencji, przy czym musimy zwrócić uwagę na wysokość oprocentowania. Często najwyższe oprocentowanie dostaniemy na lokatach krótkoterminowych lub po spełnieniu dodatkowych warunków. Jeśli po zakończeniu lokaty nie uda nam się znaleźć nowej, równie atrakcyjnej, to w skali roku zarobimy mniej, niż gdybyśmy zdecydowali się na dłuższy depozyt z relatywnie niższym oprocentowaniem.

Zalety i wady lokaty

+ gwarantowany zysk wyższy niż w przypadku konta oszczędnościowego,

+ niewielki kapitał potrzebny do założenia lokaty,

+ zamrożenie pieniędzy, które zabezpieczy je przed wydaniem oszczędności na inny cel,

- zamrożenie pieniędzy, brak możliwości skorzystania z nich w nagłym wypadku,

- utrata odsetek, jeśli zerwiemy lokatę przed czasem,

- określona minimalna (a w niektórych przypadkach również maksymalna) kwota lokaty.

Kiedy mamy już poduszkę

Jeśli środki na naszej poduszce finansowej osiągnęły już bezpieczny dla nas poziom, to 10 tys. zł możemy zagospodarować w inny sposób, inwestując zgromadzone środki. W tym celu możemy np. skorzystać z oferty funduszy inwestycyjnych. Trzeba jednak pamiętać o tym, że w ich przypadku bezpieczeństwo naszych pieniędzy nie jest już tak wysokie. Jeśli jednak skusi nas taka oferta, to potencjalny zysk z niej osiągnięty może być zdecydowanie wyższy niż ten osiągnięty na depozytach.

Pamiętajmy w tym przypadku o podziale naszych pieniędzy między różne fundusze, aby zminimalizować ryzyko związane z inwestycją. Największe zyski przynoszą najczęściej fundusze najbardziej agresywne, na których inwestujemy przez dłuższy okres. Decydując się na tę opcję, musimy się liczyć nie tylko z tym, że nie osiągniemy maksymalnych prognozowanych zysków, lecz także z tym, że poniesiemy straty. W tym przypadku zarządzanie naszymi pieniędzmi powierzamy najczęściej ekspertom, którzy podejmują decyzję, które papiery wartościowe będą stanowiły część naszego funduszu.

10 tys. zł to oszczędności, które pozwalają nam zacząć planować sposoby ich pomnażania. Nie powinniśmy ryzykować ich utraty, dlatego warto rozpocząć zarządzanie budżetem od zapewnienia sobie stopniowego wzrostu zgromadzonej kwoty. Dzięki temu zapewnimy sobie przede wszystkim bezpieczeństwo finansowe.

Dodano:
10 Maj 2016

Zaktualizowano:
21 Wrz 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły