Jak założyć firmę? 8 kroków do wymarzonego biznesu

  • 07 Paź 2016
  • 4 min. czytania
  • Komentarze(0)
Jeśli postąpisz zgodnie z naszym planem, o niczym nie zapomnisz.
Jak założyć firmę? 8 kroków do wymarzonego biznesu

Masz pomysł na własną firmę? Uwolnij się od etatu, zakładając swoją działalność i pracuj na ustalonych przez siebie warunkach. Abyś nie spalił pomysłu na panewce, sprawdź, jak się przygotować do rozpoczęcia własnego przedsięwzięcia.

Wielu początkujących przedsiębiorców gubi się w prawnych zawiłościach, związanych z rozpoczęciem własnego biznesu. To prawda, że zakładając firmę masz wiele spraw na głowie, ale jeśli będziesz miał dobry plan, to o niczym nie zapomnisz.

1. Sprawdź, czy to, co chcesz robić, jest legalne

Zgodnie z prawem, aby zajmować się daną działalnością gospodarczą, trzeba sprawdzić, czy widnieje ona w Polskiej Klasyfikacji Działalności. W przypadku niektórych biznesów rodzaj działalności wyznacza sposób opodatkowania czy formę prawną.

2. Wybierz formę prawną

Możesz zacząć od start-upu, w ramach którego dostaniesz wsparcie prawne, informatyczne i księgowe, ale twój podmiot nie będzie osobą prawną. Jeśli zależy ci na osobowości prawnej, to najłatwiej jest założyć jednoosobową działalność gospodarczą, dla początkujących biznesmenów będzie to najlepsze rozwiązanie. Gdy jest więcej chętnych do poprowadzenia firmy, trzeba otworzyć spółkę. Masz do wyboru spółkę cywilną albo jedną ze spółek handlowych: jawną, partnerską, komandytową, komandytowo-akcyjną, z.o.o. lub akcyjną. Różnią się one między innymi: wysokością kapitału, który trzeba wnieść, i odpowiedzialnością wspólników.

3. Zarejestruj działalność

Rejestracja firmy jest naprawdę prosta. Wystarczy złożyć wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Musisz wypełnić formularz CEIDG-1 i jeśli nie masz podpisu elektronicznego, musisz udać się do urzędu miasta lub gminy.

Na tym etapie musisz już mieć nazwę dla swojej firmy. Przy jednoosobowej działalności gospodarczej, nazwą może być imię i nazwisko założyciela. Jednak dla celów marketingowych możesz wymyślić inną, bardziej chwytliwą.

Wpis do ewidencji jest bezpłatny i jednocześnie jest to wniosek o przyznanie numeru REGON, który będzie ci potrzebny przy podpisywaniu umów czy kontaktach z ZUS-em oraz numeru PIT, który jest niezbędny przy odprowadzaniu podatku.

Ważne!
Niektóre firmy próbują wyłudzić pieniądze od początkujących przedsiębiorców, wysyłając do nich list wyglądający jak pismo urzędowe. Widnieje tam informacja, że trzeba zapłacić za wpis do CEIDG. Pod żadnym pozorem tego nie rób, ponieważ jest to nieprawda.

4. Wybierz, jak chcesz płacić podatki od osiąganych przychodów

Możesz wybrać jedną z czterech form:

  • podatek liniowy (stała stawka 19 proc.),
  • zasady ogólne (18 proc. lub 32. proc., gdy twoje roczne dochody przekroczą 85 528 zł. Jeśli nie przewyższą kwoty 3 091 zł, to nie musisz płacić podatku),
  • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych (stawka wynosi 2, 3, 5,5, 8,5, 10, 17 lub 20 proc. i zależy od rodzaju prowadzonej działalności. Sprawdź, ile będziesz musiał płacić w twoim przypadku.),
  • karta podatkowa (wysokość podatku nie zależy od wysokości osiąganych przychodów i jest ustalana indywidualnie w zależności od liczby mieszkańców miejscowości, w której zarejestrowano firmę, wieku podatnika czy rodzaju działalności).

5. Zgłoś się jako płatnik VAT

Podatek od towarów i usług (VAT) musi płacić każde przedsiębiorstwo, którego wartość sprzedaży w danym roku przekroczyła 150 tys. zł. Pamiętaj, że jeżeli założysz firmę np. w połowie roku, to limit ten proporcjonalnie obniży się do 75 tys. zł.

Aby zarejestrować się jako płatnik VAT, musisz wypełnić zgłoszenie na formularzu VAT-R i dostarczyć je do urzędu skarbowego.

6. Zadbaj o pozwolenie

Niektóre rodzaje działalności (tzw. działalności regulowane) wymagają specjalnego pozwolenia. Przykładami są prowadzenie taksówki, sprzedaż alkoholu, usługi detektywistyczne, szkolenie kierowców czy usługi turystyczne. Dla pewności sprawdź jednak, czy twój wymarzony biznes nie wymaga koncesji.

7. Załóż konto firmowe

Co prawda, nie jest to obowiązkowe, ale bardzo przydatne. Po pierwsze, wykorzystasz je choćby w rozliczeniach z urzędem skarbowym czy ZUS-em. Po drugie, w kontaktach z klientami i kontrahentami będziesz postrzegany jako profesjonalny i godny zaufania przedsiębiorca.

R E K L A M A

Jak założyć firmę? 8 kroków do wymarzonego biznesu

Po trzecie, twoje prywatne fundusze nie wymieszają się z firmowymi. Przykładowo, jeśli kupisz komputer i opłacisz go z rachunku firmowego, łatwiej ci będzie wrzucić go w koszty i nie pogubić się w rozliczeniach. Dzięki temu zapłacisz niższy podatek.

8. Zamów pieczątkę

Firmowa pieczątka także nie jest obowiązkowa, ale ma wpływ na postrzeganie ciebie i twojej działalności. Kiedy zaczniesz zawierać pierwsze umowy czy wystawiać faktury, może się okazać, że twoi kontrahenci wymagają pieczątki. Jej wyrobienie nie kosztuje zbyt wiele, więc warto zrobić to już na początku.

Jak widzisz, założenie firmy nie jest skomplikowane, ale składa się z wielu elementów, o których można łatwo zapomnieć. Dzięki przygotowaniu planu, pójdzie ci to jak z płatka i będziesz od razu mógł zacząć spełniać swoje marzenia.
 

Dodano:
07 Paź 2016

Zaktualizowano:
19 Wrz 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły